Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 11:09 Publikacja: 25.04.2024 21:06
Foto: mat. pras.
Rekordowe wyniki finansowe, bardzo dobre wskaźniki wynajęcia, odwiedzin, płatności czynszów - przeglądając sprawozdanie finansowe za 2023 r. i prezentacje można stwierdzić, że sytuacja jest bardzo dobra i po pandemii nie ma już śladu. Czasy są jednak dalej niespokojne - jak wygląda dziś otoczenie w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej?
Jedną z naszych najważniejszych miar efektywności jest dywidenda na akcję i tu pobiliśmy rekord z 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią. Można odnieść wrażenie, że pandemii nie było, jednak ona była i w mojej opinii bez niej moglibyśmy osiągnąć jeszcze lepsze wyniki. Na to, że przepłynęliśmy na drugą stronę tej rwącej rzeki złożyło się kilka elementów. Firma zawsze prowadziła bardzo restrykcyjną politykę zarządzania strukturą kapitału i zawsze zaciągaliśmy relatywnie niedużo długu – wskaźnik LTV (stosunek wartości pożyczki do wartości zabezpieczenia pożyczki) był zawsze poniżej 35 proc. Mówię o tym dlatego, że większość kryzysów, jeżeli nie wszystkie, z którymi mamy do czynienia we współczesnym świecie, związanych jest z kryzysem zadłużenia, z kryzysem płynności sektora bankowego – tak jak w 2008 roku, gdy banki nagle przestały mieć do siebie nawzajem zaufanie i pożyczać sobie pieniądze. Obecna sytuacja, po pandemii, z wysoką inflacją i kryzysem na rynku nieruchomości, to nic innego jak kryzys drogiego pieniądza. I teraz firmy, które zostały postawione w sytuacji konieczności rolowania długu - a przecież nieruchomości to jedna z tych branż mocno korzystających z długu, bo to bardzo kapitałochłonny biznes - musiały pogodzić się z faktem, że albo są w stanie refinansować dług dużo wyższym kosztem, albo muszą się rekapitalizować, czyli np. emitować akcje, żeby obniżyć poziom zadłużenia. W takim otoczeniu akcje muszą być emitowane, jak możemy się domyślać, po bardzo niskiej cenie, co wiązało się z rozwodnieniem (zmniejszeniem udziału) pozostałych inwestorów
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Inwestorzy chcą kupować mieszkania, właściciele nie chcą sprzedawać, a deweloperzy mają problem z budowaniem.
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Właściciel biur i galerii handlowych ma na oku szeroko rozumiany rynek mieszkaniowy. Chce też wyjść poza nasz re...
Zagraniczny fundusz kupił cztery lokalne centra handlowe.
Pod koniec czerwca budowano w Polsce 410 tys. mkw. powierzchni handlowej – wynika z analiz JLL. Czynsze wracają...
Wieloletnia obserwacja rynku i doświadczenie doradcze pozwalają nam kreować okazje inwestycyjne w trudnym otocze...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas