W jakiej walucie najemcy płacą za wynajem biur w polskich miastach sprawdza firma BNM – Real Estate Advisory.
Jak mówi Jerzy Węglarz, ekspert BNM, na głównych rynkach nieruchomości biurowych w Polsce waluta euro stała się standardem już wiele lat temu. – Rozwój rynku był przez lata zdominowany przez zagranicznych inwestorów, którzy budują lub finansują zakup biurowców, posiłkując się kapitałem nominowanym w europejskiej walucie, a płatności czynszów w euro zachęcają do zakupu takiej nieruchomości – wyjaśnia Jerzy Węglarz.
Zaznacza, że czynsz wyrażony w euro ułatwia też inwestorowi raportowanie. – Gwarantuje też spójność w zarządzaniu międzynarodowym portfelem, ale też pozwala na pominięcie ryzyka kursowego – tłumaczy Jerzy Węglarz.
Warszawa w euro, Katowice w złotych
Ekspert BNM analizuje dane z bazy firmy, sprawdzając waluty czynszów w biurowcach w siedmiu największych polskich miastach. Pod uwagę wzięto 1538 biurowców. W Warszawie sprawdzono 814 budynków biurowych, w Krakowie – 168, we Wrocławiu – 126, w Gdańsku – 124, w Poznaniu – 93, w Łodzi – 121, w Katowicach – 92. – Największe dysproporcje na korzyść euro są na trzech największych rynkach. W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu czynsze w euro obowiązują w ok. dwóch trzecich biurowców – podaje Jerzy Węglarz. W Poznaniu, Łodzi i Katowicach częściej można znaleźć budynki z czynszami w złotych. – Pośrodku jest Gdańsk, gdzie liczba biurowców z czynszem w złotych i euro jest podobna – wskazuje Jerzy Węglarz.