GTC chce budować mieszkania na sprzedaż i na wynajem

Właściciel biur i galerii handlowych ma na oku szeroko rozumiany rynek mieszkaniowy. Chce też wyjść poza nasz region Europy.

Publikacja: 24.04.2024 10:39

GTC zbudowało między innymi Galerię Północną w Warszawie, ale chce też budować mieszkania.

GTC zbudowało między innymi Galerię Północną w Warszawie, ale chce też budować mieszkania.

Foto: Szymon Polański

Notowany na GPW deweloper i właściciel nieruchomości biurowych i handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, spółka GTC, obok rozwijania dotychczasowego modelu biznesowego planuje wejść na nowe rynki – w rozumieniu segmentów, jak i regionów.

Poza biurami mieszkania na sprzedaż i wynajem

GTC dalej będzie inwestować w portfel biurowy i handlowy, ale tylko w zielone nieruchomości i tylko w przypadku biurowców przewidywane są własne projekty deweloperskie. Ponadto na celowniku jest sektor living: mieszkania na sprzedaż i wynajem, mieszkania dla seniorów, domy studenckie. Na koniec grudnia wartość księgowa gruntów pod zabudowę mieszkaniową wynosiła 28 mln euro – 1 proc. wartości aktywów GTC.

Strategia przewiduje też inwestycje na rynku OZE i hotelarskim. Grupa chce też wyjść poza nasz region Europy – do krajów zachodnich z potencjałem wzrostu, głównie do Niemiec i Wielkiej Brytanii lub innych państw wysoko ocenianych przez zarząd.

„Mimo że dołączyliśmy do zarządu dopiero w 2023 r. (w sierpniu – red.), ostatnie miesiące spędziliśmy na uzyskaniu kompleksowego wglądu w nasz model biznesowy, rozwiązania w zakresie nieruchomości, nasze ukierunkowanie na klienta i zespół. W wyniku tego przeglądu opracowano nowe kierunki strategii która koncentruje się na stabilnym wzroście, ostrożności finansowej i zrównoważeniu środowiskowym, z zobowiązaniem do tworzenia długoterminowej wartości dla swoich interesariuszy. Grupa będzie koncentrować się na swoich głównych sektorach na kluczowych rynkach. Niemniej przewiduje również wejście do szeroko rozumianego sektora mieszkaniowego na głównych rynkach, ale także na nowych silnych rynkach z potencjałem wzrostu (Niemcy, Wielka Brytania) lub wysoko ocenianych krajach, aby zwiększyć ogólną ocenę grupy. Nasz przyszły wzrost powinien opierać się na naszych kompetencjach, w tym budowie nowych nieruchomości w celu osiągnięcia zysku deweloperskiego i dodaniu wartości do istniejących nieruchomości poprzez zarządzanie aktywami” – napisali w liście do akcjonariuszy prezes Gyula Nagy i członek zarządu ds. operacyjnych Zsolt Farkas. 60 proc. akcji GTC kontroluje węgierski fundusz Optimum. 

Poprawa wyników z  najmu biur i galerii handlowych 

W 2023 r. skonsolidowane przychody GTC wzrosły o 10 proc., do 183 mln euro, na co złożyło się przetasowanie w portfelu (oddanie czterech biurowców, sprzedaż dwóch) i wzrost czynszów po indeksacji o inflację w eurozonie.

Na koniec 2023 r. portfel liczył 753 tys. mkw. wynajmowanej powierzchni, o 1 proc. mniej niż rok wcześniej, przy stabilnym udziale galerii handlowych (204 tys. mkw.). W 2023 r. średni wskaźnik wynajmu biur wyniósł 84 proc. – tyle samo, co rok wcześniej - wobec 93-95 proc. przed pandemią. W nieruchomościach handlowych to stabilna wartość 96 proc. W obu klasach średni ważony okres najmu to 3,5 roku. GTC posiada biurowce głównie w Polsce i na Węgrzech (po około 200 tys. mkw.). Ponad połowa powierzchni handlowej (113 tys. mkw.) przypada na Polskę.

Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o ponad 7 proc., do 128 mln euro.

Papierowa strata z wyceny portfela nieruchomości wyniosła 56 mln euro wobec 29 mln na minusie rok wcześniej. Bilans przychodów i kosztów finansowych był podobny, jak rok temu – i było to 33 mln euro straty.

Zysk netto wyniósł 45,5 mln euro, o 58 proc. mniej niż rok wcześniej. Ponieważ na wyniki tego typu firm duży wpływ ma wspomniana czysto księgowa zmiana wyceny portfela nieruchomości, miarodajnym wynikiem z punktu widzenia akcjonariuszy jest FFO (fundusze z działalności operacyjnej). Tu nastąpił wzrost o 4 proc., do 71 mln euro.

Na koniec ub.r. dług netto GTC wynosił 1,19 mld euro, wskaźnik LTV (dług do wartości nieruchomości) 49,3 proc. Gros długu – 500 mln euro w obligacjach i 257 mln w pożyczkach, przypada do spłaty w 2026 r.

Notowany na GPW deweloper i właściciel nieruchomości biurowych i handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, spółka GTC, obok rozwijania dotychczasowego modelu biznesowego planuje wejść na nowe rynki – w rozumieniu segmentów, jak i regionów.

Poza biurami mieszkania na sprzedaż i wynajem

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
ED Invest chce budować mieszkania nie tylko dla spółdzielni
Budownictwo
Gwałtowny skok rezerwacji nowych mieszkań. Polacy ruszyli do biur nieruchomości
Nieruchomości
REIT-y to stabilizacja i rozwój rynku
Giełda
Notowani na GPW liderzy branży liczą na dalsze odbicie
Nieruchomości
Projekt ustawy o REIT-ach w tym roku? Trwają wstępne prace
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy