fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PCC

Koronawirus: pożyczki będą zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych

Adobe Stock
Do końca sierpnia, gdy przedsiębiorca będzie brał pożyczkę, może liczyć na zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych. Pod warunkiem jednak, że jego płynność ucierpiała przez koronawirusa.

Dziś jeszcze trudno ocenić skalę kryzysu, z którym niebawem będzie się musiała zmierzyć cała światowa gospodarka. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że gospodarcze skutki koronawirusa będą, i to znaczne. A najważniejsze będzie zachowanie płynności finansowej w firmach. Jednym z rozwiązań, które mają w tym pomóc, jest zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), przewidziane w specjalnym projekcie ustawy należącej do pakietu antykryzysowego, który przygotował rząd.

Zgodnie z propozycją zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych ma obejmować pożyczki zawierane aż do 31 sierpnia 2020 r. Preferencja ma zaś dotyczyć biorących pożyczkę przedsiębiorców w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

Niestety, autorzy projektu nie gwarantują zwolnienia każdemu przedsiębiorcy potrzebującemu gotówki z automatu. Warunkiem zwolnienia będzie pogorszenie płynności finansowej pożyczkobiorcy konkretnie w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu Covid-19.

A co z opodatkowaniem zwykłych pożyczek, z pewnością coraz częstszych wśród Polaków, którym w związku z przedłużającą się epidemią zabraknie na ratę, opłaty czy codzienne życie? Tu pewne rozwiązania obowiązują od lat.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o PCC pożyczki do 9637 zł między osobami z tzw. I grupy w podatku od spadków i darowizn są wolne od opodatkowania. Do tej grupy należą: małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.

Przy większych kwotach z preferencji korzysta tylko najbliższa rodzina, tzw. zerowa grupa, która nie obejmuje już teściów, zięcia i synowej. Dla nich zwolnienie nie jest limitowane, ale pod warunkiem złożenia deklaracji w ciągu 14 dni (wyjątek to pożyczki notarialne) i udokumentowania przelewem czy przekazem. Preferencją objęto także pożyczki do 1000 zł między pozostałymi osobami, np. z dalszej rodziny, a także zupełnie obcymi.

Co do zasady PCC od pożyczki wynosi obecnie 0,5 proc. jej wartości.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA