Tomasz Pietryga

Tomasz Pietryga

Zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef działu prawnego

Laureat nagrody „ Złotych skrzydeł” Adwokatury i wielu nagród branżowych, nominowany do nagrody Grand Press w 2019 r. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant wybitnego kryminologa prof. Brunona Hołysta, wykładowca akademicki.

Tomasz Pietryga: Reksio z sekcji tajnej. W sprawie Pegasusa sędziowie nie są ofiarami służb

Adam Bodnar powinien przedstawić dane pokazujące, jaki procent wniosków o inwigilację, w tym Pegasusem, był akceptowany przez sędziów. Dołujące jest to, że wśród wydających zgodę byli sędziowie, którzy głośno zwracali uwagę na inne zagrożenia dla demokracji i praw obywatelskich.

Prof. Grzegorz Kołodko krytycznie o przejęciu mediów publicznych i prokuratury przez rząd Tuska

Pierwszym gościem w programie #Rzecz o Prawie był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, były wicepremier oraz wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego.

Tomasz Pietryga: Rząd Tuska w sprawie KRS goni króliczka i nie chce go złapać

Sejm, przyjmując zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, posłuchał głosów radykalnej części środowiska sędziowskiego. To oznacza jedynie pogłębienie konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości, a nie jego wygaszanie.

Tomasz Pietryga: Czy tylko PO ucywilizuje lewicę? Aborcyjny happening Katarzyny Kotuli

Minister ds. równości Katarzyna Kotula, prezentując w mediach społecznościowych instrukcję dokonania aborcji, udowadnia, że bliżej jej do lewicowej aktywistki osiedlowej niż do konstytucyjnego ministra.

Tomasz Pietryga: Smoleńsk jeszcze długo będzie dzielił Polaków. Co dalej ze śledztwem?

Dobrze, że śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone. Inaczej znowu część społeczeństwa miałaby poczucie, że ktoś próbuje coś ukryć. Teraz jednak będzie w tym śledztwie mniej presji i politycznych nacisków.

Tomasz Pietryga: Cień AI nad Temidą

Sztuczna inteligencja (AI) może być dla wymiaru sprawiedliwości wybawieniem, ale też przekleństwem. Warto to przemyśleć. Byle szybko, bo już czas.

Tomasz Pietryga: Dlaczego „babciowe” rodzi się w ciszy

Program „Aktywny rodzic” stanowi najpoważniejszą inicjatywę społeczną rządu Donalda Tuska i dobrze, że w końcu trafił na ścieżkę legislacyjną. Dziwi jednak styl prac nad projektem ustawy.

Tomasz Pietryga: Niska frekwencja niepokoi. Dlaczego Polacy przestali lubić wybory lokalne?

Co się stało, że po rekordowych wyborach parlamentarnych Polacy nie poszli masowo głosować w wyborach samorządowych?

Unijni sędziowie mogą kształtować rzeczywistość ustrojową nad Wisłą

Warto się zastanowić, czy coraz większy udział w procesach politycznych niewybieralnych ciał eksperckich, sądów, trybunałów jest zagrożeniem czy też bezpiecznikiem.

Już w piątek ogłosimy laureatów rankingu firm doradztwa podatkowego

Aż 80 firm doradztwa podatkowego i blisko 1500 doradców wzięło udział w tegorocznym konkursie "Rzeczpospolitej".