Tomasz Pietryga

Tomasz Pietryga: Sędziowie pokoju ofiarą tarć w koalicji

Idea powołania sędziów pokoju zaczyna grzęznąć w politycznej plątaninie. O tym, że instytucję wprowadzić trzeba, przekonani są nie tylko politycy prawicy, ale też części opozycji. Problem w tym, że każdy próbuje przy okazji ubić na tym interes.

Tomasz Pietryga: Skazanie celebryty, krótka refleksja

Sąd, wydając wyrok w sprawie znanej osoby, powinien zadbać odpowiednią komunikację z opinią publiczną.

Tomasz Pietryga: Powrót do elitarności

Na egzaminach na zawody prawnicze pojawiło się o połowę mniej kandydatów niż dekadę temu. Zdało zaledwie 41 proc. Rynek sam uregulował atrakcyjność zawodu prawnika.

Tomasz Pietryga: Bezpieczeństwo a nasze wartości

Rosyjskie statystyki wskazują na blisko 80-procentowe poparcie dla Putina i jego agresji na Ukrainę. Dlatego nawet biorąc poprawkę, że mogą to być dane zawyżone przez reżim, można postawić tezę, że większość społeczeństwa podpisuje się pod działaniami dyktatora.

Tomasz Pietryga: Koniec magii urzędu

Rządowe plany wprowadzenia obowiązku rejestracji firmy przez internet i zamknięcie tradycyjnej drogi wiodącej przez wizytę w urzędzie to krok rewolucyjny. I choć stwarza ryzyko wykluczenia osób „niepiśmiennych technologicznie” – potrzebny.

Tomasz Pietryga: Jastrzębi w sądzie dyscyplinarnym nie będzie

Prezydent postawił na sędziów umiarkowanych, to daje cień szansy na bezkolizyjne działanie nowej Izby i małą stabilizację w sądownictwie.

Gucza. Fałszywe nuty serbskich trąbek

Trąbka niesie energię, wolność i zabawę. Litera umieszczana na rosyjskich czołgach i armatach – strach, zniszczenie i śmierć. W Serbii ktoś próbuje połączyć coś, czego połączyć się nie da, psując jedną z ważniejszych wizytówek tego kraju.

Tomasz Pietryga: Trudny projekt reparacje

Polska powinna przygotować gruntowną analizę prawną, zanim rozpocznie dochodzenie roszczeń od Niemiec.

Małgorzata Paprocka: Korekt do ustawy o Sądzie Najwyższym nie będzie

Ursula von der Leyen postawiła żądanie niespełnialne w żadnym demokratycznym państwie – uważa Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, odnosząc się m.in. do braku kompromisu w sprawie KPO.

Tomasz Pietryga: Ocieplić klimat dla dobroczynności

Aby w Polsce mogła się rozwijać działalność filantropijna, potrzebne są zmiany prawne. Chęć zaangażowania się świata biznesu w sprawy społeczne rośnie, ale klimat jest ciągle chłodny.