Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"

W Peru liczba zgonów spowodowanych przenoszoną przez komary tropikalną chorobą zwiększyła się w 2024 roku ponad trzykrotnie - wynika z danych peruwiańskiego rządu.

Publikacja: 12.04.2024 05:38

Wirus dengi jest przenoszony przez komary

Wirus dengi jest przenoszony przez komary

Foto: PAP/EPA

Chodzi o dengę, infekcyjną chorobę tropikalną wywoływaną wirusem dengi przenoszonym przez komary.

Objawy dengi

Gorączka, ból głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczna wysypka, przypominająca tą występującą przy odrze. W niektórych przypadkach choroba prowadzi do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej z krwotokami, trombocytopenią i hipowolemią, może się także rozwinąć wstrząs.

Peru: 135 tys. zakażeń dengą w 2024 roku

Rząd Peru intensyfikuje wysiłki na rzecz powstrzymania rozwoju epidemii, która najciężej doświadcza najbiedniejsze regiony kraju.

Rząd prezydent Dina Boluarte w tym tygodniu wprowadził nadzwyczajny dekret pozwalający na zastosowanie nadzwyczajnych środków ekonomicznych, by wzmocnić działania mające powstrzymać rozszerzanie się epidemii.

Zdaniem ekspertów szerzenie się dengi jest efektem zmian klimatu, których efektem jest m.in. ekspansja komarów przenoszących wirus wywołujący chorobę.

Czytaj więcej

Groźne choroby w 2024 roku. Ekspertka WHO: COVID-19, denga, mpox

Denga najgroźniejsza jest dla niemowląt i kobiet w ciąży.

Ministerstwo Zdrowia Peru poinformowało w czwartek, że w 2024 roku z powodu dengi zmarło 117 osób, podczas gdy w tym samym okresie 2023 roku liczba zgonów z powodu dengi wyniosła 33. Liczba wykrytych w Peru zakażeń również się potroiła i osiągnęła poziom 135 tysięcy.

Lima: Komary przenoszące dengę rozmnażają się na cmentarzach

W ostatnich dniach w Peru w biedniejszych dzielnicach Limy przeprowadzana jest fumigacja (wypełnianie zamkniętej przestrzeni gazowymi pestycydami), której celem jest tępienie komarów przenoszących dengę. Fumigację prowadzi się m.in. na cmentarzach, na których - jak się okazało - komary rozmnażają się w wodzie gromadzącej się w wazonach umieszczanych na grobach, by upamiętnić zmarłych.

Eksperci zwracają uwagę, że liczby dotyczące zachorowań na dengę w Peru są alarmujące, ponieważ pokazują, że komary z gatunku Aedes Aegypti, przenoszące wirus dengi, mogą przenosić się na tereny, na których denga wcześniej nie występowała.

- Komary przystosowują się do zmian klimatu i dokonują szybszej reprodukcji niż w poprzednich latach — mówi Augusto Tarazona, epidemiolog z Uniwersytetu w Limie.

Tarazona zwraca uwagę, że — biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców — Peru notuje większą liczbę zakażeń niż Brazylia czy Argentyna. W Peru na każde 100 tys. mieszkańców przypada obecnie 330,27 zakażeń dengą.

- Jesteśmy w krytycznej sytuacji jeśli chodzi o kraje Ameryki Łacińskiej — podkreśla.

Chodzi o dengę, infekcyjną chorobę tropikalną wywoływaną wirusem dengi przenoszonym przez komary.

Peru: 135 tys. zakażeń dengą w 2024 roku

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej
Zdrowie
Prof. Zbigniew Gaciong: Chcę ukończyć moje projekty
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?