Sprzedaż mieszkań wniesionych do spółki komandytowej aportem

Pieniądze uzyskane przez spółkę komandytową ze sprzedaży mieszkań wniesionych do niej aportem to przychód z działalności gospodarczej.

Publikacja: 12.09.2018 08:12

Sprzedaż mieszkań wniesionych do spółki komandytowej aportem

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił skargę podatnika, który spierał się z fiskusem o podatkową kwalifikację zysków ze sprzedaży mieszkań.

Czytaj także: Zmniejszenie wkładu w spółce osobowej jest neutralne w PIT

Sprawa dotyczyła obywatela USA. We wniosku o interpretację wyjaśnił on, że nie mieszka w Polsce. W naszym kraju podlega tylko ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z racji tego, że jest wspólnikiem spółki komandytowej.

Z opisu wynikało, że od brata i matki dostał nieruchomość, w której pierwotnie wyodrębniono własność dwóch mieszkań. Faktycznie jednak jeszcze przed darowiznami poprzedni właściciele podzielili oba lokale na siedem niezależnych mieszkań. Te stały się zalążkiem firmy zarejestrowanej w Polsce, a zajmującej się najmem. Amerykanin postanowił potem rozbudować nieruchomość, a ostatecznie przystąpić do spółki komandytowej, do której miał wnieść aportem m.in. mieszkania. Podkreślił, że spółka po pewnym czasie zajmie się sprzedażą lokali. Zyski z niej trafią na konto spółki. Podatnik zapytał m.in., jak on, jako wspólnik spółki, będzie musiał rozliczyć zyski ze sprzedaży mieszkań.

Fiskus uznał, że kwoty ze sprzedaży to nie przychód z firmy, ale z odpłatnego zbycia nieruchomości. W konsekwencji jeżeli spółka mieszkania wniesione aportem sprzeda przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie, to powstanie opodatkowany przychód. A gdy odpłatne zbycie nastąpi już po upływie pięciu lat, transakcji nie będzie trzeba rozliczać podatkowo.

Taka wykładnia nie satysfakcjonowała Amerykanina. Zaskarżył ją, a gliwicki WSA przyznał mu rację. Po analizie przepisów sąd przypomniał, że sprzedaż nieruchomości, w tym także mieszkalnej, w zależności od warunków, w jakich została ona zbyta, może być zakwalifikowana jako przychód z działalności bądź z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Niemniej w jego ocenie w spornej sprawie najważniejszy jest art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, który stwarza fikcję prawną uzyskiwania przez wspólnika spółki niemającej osobowości prawnej przychodów z działalności. W konsekwencji to, co skarżący uzyska w następstwie sprzedaży przez spółkę komandytową mieszkań uprzednio wniesionych przez niego aportem do jej majątku, to przychód z działalności gospodarczej. Wobec tego w spornej sprawie moment nabycia nieruchomości pozostaje neutralny. Wyrok nie jest prawomocny. ©?

Sygnatura akt: I SA/Gl 662/18

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił skargę podatnika, który spierał się z fiskusem o podatkową kwalifikację zysków ze sprzedaży mieszkań.

Czytaj także: Zmniejszenie wkładu w spółce osobowej jest neutralne w PIT

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP