Koronawirus: czy postojowe można ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Przedsiębiorca nie ujmuje otrzymanego świadczenia postojowego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Publikacja: 31.05.2020 17:00

Księgowanie

Księgowanie

Foto: Adobe Stock

Stosownie do art. 15zq ust. 1 ustawy o COVID-19, osobie:

1) prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, ,

2) wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenie, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowę o dzieło,

– przysługuje świadczenie postojowe, jeżeli nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.

Szczegółowe zasady przyznawania świadczenia postojowego oraz zwrotu nienależnie pobranego świadczenia postojowego są uregulowane w art. 15zq – art. 15zza ustawy z 2 marca br. o COVID-19.

Czytaj także:

Postojowe w związku z epidemią COVID-19 jest zwolnione z PIT

Przychód, ale zwolniony

Otrzymane świadczenie postojowe należy traktować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz zwolnione z podatku dochodowego. Przychód z tytułu świadczenia postojowego powstaje w dacie jego otrzymania stosownie do art. 14 ust. 1i ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 52m pkt 1, dodanego do ustawy o PIT od 31 marca 2020 r. ustawą antykryzysową, wolne od podatku dochodowego są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w 2020 r. świadczenia postojowe, o których mowa w art. 15zq ustawy o COVID-19. Zwolnienie dotyczy postojowego otrzymywanego zarówno przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby „zatrudnione" na podstawie umów cywilnoprawnych.

Szczegóły w rozporządzeniu

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie).

Przychodów związanych z działalnością gospodarczą, ale zwolnionych z podatku dochodowego nie ujmujemy ani w poz. 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (wartość sprzedanych towarów i usług), ani w poz. 8 (pozostałe przychody), a tym samym i w pozycji 9 (razem przychód).

Nie ma takiego obowiązku

Przychody związane z działalnością gospodarczą, ale zwolnione z podatku dochodowego mogą być ewentualnie wpisane w kol. 18 księgi (Uwagi). Jak wynika z objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w kolumnie tej mogą być także ewidencjonowane przychody faktycznie przez podatnika otrzymane. Ewentualnym miejscem, gdzie można wpisać otrzymane świadczenia postojowe jest więc kolumna 18 podatkowej księgi. Nie ma jednak takiej potrzeby i łatwiej będzie w ogóle nie wykazywać otrzymanego świadczenia postojowego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Przykład:

Pani Izabela prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. 26 maja 2020 r. pani Izabela otrzymała świadczenie postojowe za kwiecień 2020 r. w wysokości 2080 zł. Świadczenia postojowego pani Izabela nie wykazuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Podsumowując, otrzymanego świadczenia postojowego nie wpisujemy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 14 ust. 1i i art. 52m pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 1387 ze zm.)

art. 15zq ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU z 2020 r. poz. 374 ze zm.)

rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU z 2019 r., poz. 2544)

Stosownie do art. 15zq ust. 1 ustawy o COVID-19, osobie:

1) prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, ,

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP