Wspólnota mieszkaniowa: jeden mieszkaniec zablokuje demontaż grzejników

Demontaż grzejników z suszarni prowadzi do naruszenia interesu mieszkańca bloku poprzez uszczuplenie dotychczasowej funkcjonalności korzystania przez niego z nabytego lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi.

Publikacja: 23.07.2015 14:30

Wspólnota mieszkaniowa: jeden mieszkaniec zablokuje demontaż grzejników

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku (sygn. akt XV C 1802/12).

O uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej o demontażu grzejników w czterech suszarniach zwrócił się do tego sądu jeden z właścicieli lokali.

Jak podał w pozwie, pomieszczenia suszarni przeznaczone są do współużytkowania, właściciele nie dzielą uprawnień do korzystania z nich według wielkości udziałów, lecz każdy z nich może czynić z pomieszczenia użytek, na jaki zostało nabyte i ze względu na jego przeznaczenie. Dodał, iż suszarnia odgrywa istotną rolę w zarówno jego życiu, jak i sąsiadów szczególnie w okresie chłodów.

Mężczyzna przekonywał, iż demontaż grzejników doprowadzi do wydłużenia czasu suszenia pościeli i odzieży, a co za tym idzie zawilgocenia, zapleśnienia i systematycznej degradacji substancji budowlanej tych pomieszczeń. Jak podkreślił, pogorszenie stanu rzeczy nie leży w interesie właścicieli lokali, którzy za wybudowanie pomieszczeń suszarni zapłacili i zgodnie z ich przeznaczeniem je wykorzystują.

Wspólnota odpowiadając na pozew, zwróciła uwagę, że stanowi on element szerszego sporu występującego wewnątrz wspólnoty – powód, po tym, jak wystąpił z zarządu, kwestionuje poszczególne działania i tryb pracy zarządu.

Jak wyjaśniono, sporną uchwałę zaproponowano członkom wspólnoty kierując się tym, że suszarnie zlokalizowane są jedynie w 4 na 11 klatek. Kosztami ich ogrzewania obciążeni są wszyscy mieszkańcy osiedla, chociaż dostęp mają jedynie lokatorzy z tych czterech wspomnianych klatek. Zaznaczono jednocześnie, iż z suszarni korzystają właściciele tylko 5 spośród 121 lokali.

Wspólnota zapewniła, iż demontaż grzejników nie spowoduje pogorszenia stanu budynku, a mieszkańcy nie poniosą żadnych strat, bowiem suszarnie zlokalizowane są w podpiwniczeniu i nie wymagają ogrzewania.

Rozpatrujący pozew Sąd Okręgowy w Gdańsku nie miał wątpliwości, że wykorzystywana przez powoda suszarnia, w której – zgodnie z uchwałą – ma być zdemontowany grzejnik stanowi część nieruchomości wspólnej. Tymczasem nie doszło do zmiany przeznaczenia tego pomieszczenia, i właściciele, w tym powód, powinni mieć zatem możliwość korzystania z niej zgodnie z przeznaczeniem.

Powołując się na swoje doświadczenie życiowe sędzia SSO Agata Wojciszke stwierdziła, iż przy braku ogrzewania i dalszym wykorzystywaniu pomieszczenia suszarni do suszenia prania nie można wykluczyć powstania zawilgocenia, które zapewne rozprzestrzeni się po budynku. Niewątpliwie jest zaś pogorszenie warunków suszenia prania w niższej temperaturze i przy wyższej wilgotności.

- Spowodowanie takich skutków prowadzi tym samym do naruszenia interesu powoda poprzez uszczuplenie dotychczasowej funkcjonalności korzystania przez niego z nabytego lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi – stwierdziła w uzasadnieniu sędzia Wojciszke.

Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku (sygn. akt XV C 1802/12).

O uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej o demontażu grzejników w czterech suszarniach zwrócił się do tego sądu jeden z właścicieli lokali.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów