Czy zmienią się zasady sprzedaży produktów leczniczych bez recepty przez internet?

Państwa członkowskie nie mogą zakazać wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych OTC, gdyż przepis art. 85c Dyrektywy 2011/83/WE dopuszcza taki zakaz tylko w zakresie produktów leczniczych dostępnych na receptę (Rx) – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Publikacja: 19.04.2024 04:30

Czy zmienią się zasady sprzedaży produktów leczniczych bez recepty przez internet?

Foto: Adobe Stock

- W wyroku z 29 lutego 2024 r. w sprawie C-606/21 Doctipharma SAS przeciwko Union des groupements de pharmaciens d’officine (stowarzyszeniu zrzeszającemu grupy aptek, UDGPO) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wskazał, że państwa członkowskie nie mogą zakazać świadczenia usługi polegającej wyłącznie na umożliwieniu nawiązywania kontaktu między farmaceutami a klientami za pośrednictwem strony internetowej w celu wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez recepty (OTC), poprzez strony aptek, które wykupiły tę usługę w sytuacji w której usługodawca nie prowadzi sprzedaży tych produktów leczniczych.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie