fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Artur Bartkiewicz
Jakub Czermiński
W Polsce jak dotąd wirusa wykryto u 238 osób, pięć osób zmarło *** Minister zdrowia Łukasz Szumowski spodziewa się, że w tym tygodniu liczba zarażonych w Polsce wzrośnie do tysiąca. *** Koronawirusa wykryto u ministra środowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego, Michała Wosia *** W Hiszpanii liczba zarażonych przekroczyła 10 tysięcy *** Ministrowie polskiego rządu zostali objęci kwarantanną, po tym jak u ministra środowiska Michała Wosia wykryto koronawirusa *** Euro 2020 przesunięte na 2021 rok.

23:20

Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji. Najnowsze doniesienia o pandemii koronawirusa od rana na rp.pl.

23:11

U czterech graczy Brooklyn Nets stwierdzono koronawirusa. Jednym z zakażonych jest gwiazdor NBA Kevin Durant. – Wszyscy uważajcie, dbajcie o siebie i izolujcie się – powiedział koszykarz w rozmowie z Shamsem Charanią z „The Atlantic”.

23:06

Koronawirus dotarł do Gambii, najmniejszego pod względem powierzchni państwa Afryki kontynentalnej.

23:02

W Wielkiej Brytanii procesy w sprawach kryminalnych, które miałyby trwać dłużej niż trzy dni, zostaną przełożone w związku z epidemią – informuje Sky News.

22:58

22:52

Liczba ofiar koronawirusa w USA wzrosła do 100 – podaje AFP.

22:44

W Los Angeles brakuje krwi. W ramach ograniczania kontaktów międzyludzkich zalecanych w związku z epidemią koronawirusa odwołano w ostatnich tygodniach 160 akcji pobierania krwi. Jak powiedziała cytowana przez CNN dr Christina Ghaly, dyrektor służb medycznych hrabstwa Los Angeles, liczba honorowych dawców spadła o 5,5 tysiąca. – Oddawanie krwi jest bezpieczne – podkreśliła Ghaly dodając, że nie ma dowodów, by SARS-CoV-2 przenosi się poprzez krew.

22:38

W przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego lub klęski żywiołowej przedłużone będą tylko niektóre kadencje: Sejmu, Senatu i prezydenta, ale nie I prezesa SN i RPO.

22:30

Premier Francji Edouard Philippe ocenił, że Wielka Brytania powinna zaostrzyć kroki w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. – Ograniczenia (swobody przemieszczania się – red.) obowiązują w Hiszpanii i we Włoszech. Jeśli Wielka Brytania nie wprowadzi żadnych rozwiązań, będzie nam trudno wpuszczać brytyjskich obywateli na nasze terytorium – powiedział Philippe na antenie telewizji France 2.

22:20

22:12

Przedsiębiorcy domagają się publikacji wytycznych Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie badań i szkoleń. Pojawiły się na chwilę na stronie urzędu i zostały rozesłane do inspektorów. Oficjalnej informacji brak.

22:05

22:02

W Turcji zmarła pierwsza osoba zarażona koronawirusem – podała agencja Anadolu. Liczba potwierdzonych przypadków wirusa wzrosła w Turcji o 51 i wynosi 98.

21:50

21:45

21:38

21:10

Resort zdrowia potwierdził, że pierwszy polski pacjent zakażony koronawirusem w środę kończy hospitalizację.

21:06

W Polsce potwierdzono 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone wynikiem testów laboratoryjnych wyniki dotyczą 8 osób z woj. łódzkiego, 5 z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z województw: opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego. Liczba przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 238, liczba przypadków śmiertelnych (5) pozostała bez zmian.

20:45

20:30

Od środy mieszkańcy Belgii będą mogli opuszczać domy tylko w nagłych wypadkach oraz w celu załatwienia podstawowych spraw, np. zakupów. Ograniczenie swobody przemieszczania się ma obowiązywać co najmniej do 5 kwietnia.

20:26

20:18

O decyzji szefów państw UE poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel. – Państwa członkowskie poparły pakiet propozycji dotyczący granic i gospodarki – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

20:14

20:05

20:00

Na podstawie ogłoszonego przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego w minioną niedzielę w całej Hiszpanii wprowadzono ograniczenia w wychodzeniu z domów. Wolno wychodzić do pracy, apteki, banku, sklepu lub w celu wyprowadzenia pupila na spacer. Nie wszyscy Hiszpanie podchodzą poważnie do tych zasad. W portalach społecznościowych rekordy popularności bije nagranie mężczyzny z Murcji, który zlekceważył zasady kwarantanny, spacerując w stroju tyranozaura. Jak tłumaczył po zatrzymaniu przez policję mężczyzna, wyjście w przebraniu służyło ochronie przed zakażeniem się koronawirusem.

19:51

Linie lotnicze na całym świecie liczą straty spowodowane pandemią. Rosyjskie władze liczą, że przewoźnicy z tego kraju mogą mieć straty rzędu 100 miliardów rubli.

19:30

19:27

19:12

Dyktatorzy radzą jak walczyć z epidemią. – Ludzie na traktorach pracują, tam nikt nie mówi o wirusie! Traktor wyleczy każdego! – zachwalał prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka wiejskie życie, które nie daje szans koronawirusowi.

19:08

Pakiet pomocowy należy zbudować maksymalnie elastycznie, maksymalnie szeroko – apeluje Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

18:58

18:51

18:49

Innowacyjne firmy, które mają technologie przydatne w walce z COVID-19, do środy 18 marca mogą składać wnioski do Europejskiej Rady Innowacji. Budżet projektu to 164 mln euro.

18:45

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła w ciągu ostatniej doby do 1950. Dotychczas z tego powodu zmarło 71 osób. Premier Boris Johnson stwierdził, że COVID-19 jest tak niebezpieczny, że bez drastycznych działań „przytłoczy” system służby zdrowia.

18:41

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła pięć tysięcy. Prezydent Donald Trump powiedział, że USA wygrają walkę z wirusem.

18:23

Liczba ofiar koronawirusa we Włoszech wynosi 2503 – wynika z najnowszych danych. W kraju potwierdzono już ponad 31,5 tys. przypadków wirusa SARS-CoV-2.

18:08

Jedna z lekarek szpitala w Knurowie (woj. śląskie) jest zakażona koronawirusem – podało Radio Zet. Według tego źródła, lekarka przyjmowała pacjentów w ramach nocnej i świątecznej opieki, prawdopodobnie została zakażona przez pacjenta. Personel i pacjenci, którzy mieli kontakt z panią doktor, zostali objęci kwarantanną do 29 marca.

18:03

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane dotyczące koronawirusa w Polsce. Z informacji wynika, że 833 osoby są hospitalizowane, 14531 osób objęto kwarantanną a 22979 zgłoszono do kwarantanny po powrocie do kraju. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 35853 osoby.

17:59

Z powodu epidemii koronawirusa port lotniczy Londyn-Gatwick zwolni 200 osób i nie będzie obsługiwać nocnych połączeń. Kierownictwo zgodziło się na 20-proc. obniżkę wynagrodzeń – informuje Sky News.

17:51

Pracownicy sklepu meblowego IKEA na zachodnim wybrzeżu Szwecji w magazynie natknęli się na stos ok. 50 tys. masek na twarz. Maski zostały przekazane do pobliskiego szpitala.

17:48

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 14. Z powodu epidemii na Wyspach zmarło już 69 osób.

17:40

Minister środowiska Michał Woś, u którego wykryto koronawirusa przekazał, że czuje się gorzej. „Gdyby porównywać to wczoraj jak przy lekkim przeziębieniu, a dziś jak przy porządnej grypie” – napisał na Twitterze.

17:29

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu koronawirusa. Zawiera on rozwiązania, które mają umożliwić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy z powodu np. kwarantanny dany sąd powszechny zostanie całkowicie zamknięty.

17:15

Do jednego z tramwajów w Łodzi wsiadła pasażerka, która założyła maseczkę i poinformowała pozostałych podróżnych, że może mieć koronawirusa. Motorniczy wezwał służby sanitarne i policję oraz zablokował drzwi. Część pasażerów uciekła jednak oknami – informuje Onet.

17:04

Zaliczany do Wielkiego Szlema turniej tenisowy French Open został przełożony. Ma odbyć się na przełomie września i października.

16:57

Ministerstwo zdrowia Kambodży poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w kraju wzrosła o 21 i wynosi 33. 20 nowych przypadków to osoby, które uczestniczyły w ceremonii w meczecie w Malezji.

16:53

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. Pierwszy raz od pięciu lat. Główna stawka została obniżona z 1,5 proc. do 1 proc., do najniższego poziomu w historii.

16:50

16:47

Brytyjski system służby zdrowia (National Health Service, NHS) planuje zawieszenie na trzy miesiące wszystkich planowych zabiegów i odesłanie do domów tak wielu pacjentów, jak to możliwe, by personel mógł się zająć walką z koronawirusem, a dla zakażonych były miejsca w szpitalach – informuje „The Times”.

16:39

Nowe technologie w sądach złagodziłyby skutki epidemii – wywiad z Izabelą Konopacką, radcą prawnym, przewodniczącą komisji ds. nowych technologii przy Federacji Adwokatur Europejskich (FBE).

16:35

16:30

16:15

Z powodu koronawirusa Macedonia Północna odracza wybory parlamentarne przewidziane na 12 kwietnia.

16:01

15:55

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski zaapelował na Facebooku, aby wspierać swoje parafie przez Internet. „Zdalna msza pozbawia nas dwóch rzeczy: uczestnictwa w komunii świętej oraz wsparcia naszej wspólnoty parafialnej” – podkreślił polityk.

15:42

Ministerstwo Zdrowia Izraela instruuje obywateli tego kraju, aby unikali wychodzenia z domów, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne i aby całkowicie unikali środków transportu publicznego, jeśli to możliwe – informuje CNN.

15:35

15:29

Zmarł mężczyzna, który był hospitalizowany w szpitalu w Sao Paulo. To pierwsza śmierć spowodowana koronawirusem w Brazylii.

15:24

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje Azji Południowo-Wschodniej do wzmocnienia wysiłków na rzecz walki z koronawirusem. „Potrzebą chwili są pilne i radykalne kroki. Musimy działać bezzwłocznie” – ocenia WHO.

15:20

15:16

 Konfederacja Piłkarska Ameryki Południowej poinformowała o przełożeniu Copa America na przyszły rok. Turniej miał się odbyć w dniach 12 czerwca – 12 lipca.

15:07

– Wszystkie testy, które do tej pory spłynęły, są negatywne – poinformował o wynikach testów członków rządu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

14:50

14:42

14:40

Włoska służba zdrowia włączy do pracy 10 tys. studentów medycyny. Zniesiono egzaminy końcowe, aby mogli szybciej pomóc w walce z koronawirusem.

14:29

14:19

14:13

Administracja Trumpa chce, by Kongres przyjął opracowany przez nią fiskalny pakiet stymulacyjny warty 850 mld dolarów – donosi „Washington Post”.

14:12

13:58

O godzinie 15.00 odbędzie się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasz Szumowskiego

13:57

Przełożenie Euro na przyszły rok to decyzja słuszna, innej nikt rozsądny nie oczekiwał. Po początkowych wahaniach ludzie futbolu (ze Zbigniewem Bońkiem i PZPN włącznie) przyszli do rozumu, nie mieli zresztą innego wyjścia, bo także piłkarze zaczęli chorować – pisze Mirosław Żukowski

13:47

13:46

16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

13:40

Osoby z grupą krwi „A” są bardziej podatne na zarażenie się nowym koronawirusem, podczas gdy ci, którzy mają grupę krwi „0” wydają się na niego bardziej odporni – wynika z wstępnych analiz dotyczących pacjentów z Chin, którzy zachorowali na Covid-19 – chorobę wywoływaną koronawirusem SARS-CoV-2.

13:37

Siedmioletnia Elena i pięcioletnia Lucy przez szybę rozmawiają ze swoją babcią.

13:29

13:17

We wtorek Francja wprowadziła zamknięcie kraju. Szereg obowiązujących przepisów ogłosił prezydent Emmanuel Macron.

13:02

12:56

W sieci pojawiają się fałszywe zbiórki na walkę z koronawirusem. Uważajmy, kogo chcemy wspomóc naszymi pieniędzmi.

12:52

Ikea zamyka swoje wszystkie (53) sklepy w Niemczech.

12:41

Liczba przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Hiszpanii wzrosła do 11178 – to wzrost o ponad 2 tysiące w stosunku do poniedziałku.

12:30

W Iranie w ciągu ostatniej doby zmarło 135 osób. Odnotowana 1178 nowych przypadków zakażeń.

12:19

W poniedziałek co najmniej kilkuset więźniów wydostało się na wolność w Brazylii. Do ucieczki doszło zanim władze ograniczyły możliwość wychodzenia na jednodniowe przepustki.

12:14

Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumetów, podjął decyzję o powołaniu zespołu, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych. Pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych.

12:12

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) poinformował, że wśród uchodźców i osób ubiegających się o azyl w Niemczech jest 10 potwierdzonych przypadków koronawirusa.

Źródło zdjęcia: AFP

12:11

Ze wstępnych obserwacji francuskich pacjentów zakażonych koronawirusem wynika, że leki przeciwzapalne, jak ibuprofen czy kortyzon mogą przyczynić się do cięższego przebiegu choroby COVID-19

12:08

Niemiecki Instytut Roberta Kocha, rządowa agencja ds. kontroli i prewencji chorób, podniosła poziom zagrożenia dla zdrowia publicznego w Niemczech przez koronawirusa SARS-CoV-2 określając je jako „wysokie”.

11:48

W Jordanii wojsko zostanie rozmieszczone na trasach wyjazdowych do głównych miast. To element przygotowań do wprowadzenia w kraju stanu wyjątkowego

11:45

Władze Kazachstanu ogłosiły zamknięcie stolicy kraju – Nur-Sułtanu i największego miasta – Ałmatów. W obu miejscach zgłoszono przypadki koronawirusa.

11:41

Nie można wykluczyć, że przerwa od zajęć lekcyjnych w placówkach oświatowych, wywołana epidemią koronawirusa zostanie przedłużona – zapowiada szef resortu edukacji, Dariusz Piontkowski. To oznaczałoby zmianę terminów egzaminu ósmoklasisty, matur i rekrutacji na studia.

Źródło zdjęcia: Fotorzepa, Jakub Czermiński

11:39

Król Belgii Filip I w orędziu do mieszkańców kraju wezwał obywateli Belgii do stosowania się do zaleceń rządu, które mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Belgii.

11:21

11:20

Jednymi z ostatnich ludzi na świecie, którzy dowiedzą się o rozprzestrzeniającym się koronawirusie, będą uczestnicy niemieckiej edycji programu Big Brother. Grupa czternastu kobiet i mężczyzn nie jest świadoma panującej na świecie pandemii.

11:19

W internecie rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją w sprawie przesunięcia zaplanowanych na maj wyborów prezydenckich.

11:13

W Malezji we wtorek stwierdzono 120 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – łącznie w tym kraju wirusa wykryto już u 673 osób. We wtorek zanotowano też dwa przypadki śmiertelne Covid-19 – choroby wywołanej przez koronawirusa.

11:11

Dwóch pracowników WHO zarażonych koronawirusem – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia.

11:09

Minister spraw religijnych Algierii, Youncef Belmehdi poinformował, że w kraju tymczasowo zostaną zamknięte meczety a modły w miejscach publicznych zostaną zawieszone w ramach walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 – informuje turecka agencja Anatolia.

11:08

Minister spraw zagranicznych Heiko Maas wezwał obywateli do pozostania w domach. W Niemczech odnotowano gwałtowny skok liczby zachorowań na koronawirusa.

10:54

Londyn ogranicza działanie transportu publicznego w stolicy Wielkiej Brytanii.

10:52

10:50

Holenderscy hodowcy kwiatów muszą wyrzucać na kompost kwiaty w szczytowym okresie popytu przed Dniem Matki 22 marca w Wielkiej Brytanii i Irlandii, ponieważ pandemia koronowirusa zmniejszyła na nie popyt. Wielu hodowcom grozi bankructwo.

10:48

Grupa Irańczyków chciała wedrzeć się do Świątyni Fatima Al Masumeh w Kom, która jest tymczasowo zamknięta w związku z epidemią koronawirusa w Iranie.

10:37

10:35

W Turcji wykryto 47 przypadek zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2.

10:33

10:32

Warszawiacy, którzy odbywają kwarantannę w związku z panującą epidemią koronawirusa, mogą wnioskować do ZTM o tymczasowe zawieszenie karty miejskiej.

10:31

10:28

Ministerstwo zdrowia Filipin poinformowało, że we wtorek na Filipinach wykryto 45 nowych przypadków koronawirusa. Łącznie w kraju wykryto 187 takich przypadków – wszystkie z wyjątkiem trzech w ciągu ostatnich 11 dni.

W wyniku zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 na Filipinach zmarło 12 osób.

Źródło zdjęcia: AFP

10:22

Wysokiej rangi pracownik banku centralnego Meksyku jest zarażony koronawirusem. Niewskazany z nazwiska pracownik banku brał udział w ubiegłotygodniowej konwencji z udziałem prezydenta, ministra finansów i setek bankowców.

10:18

10:07

Szef MEN Dariusz Piontkowski poinformował, że dwutygodniowa przerwa w szkołach zostanie prawdopodobnie przedłużona.

– Oczywiście przygotowujemy się do tego, że przerwa w tej tradycyjnej formie nauki w szkole, w klasie będzie się wydłużała. Dlatego przygotowujemy nauczycieli, uczniów i rodziców – bo oni wszyscy będą musieli współpracować – na inny sposób nauczania – powiedział minister w rozmowie z TVP1.

9:58

9:57

9:50

9:38

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro wprowadził kwarantannę w całym kraju. Do tej pory władze poinformowały o 16 przypadkach koronawirusa.

9:23

– Oczekiwałbym zwołania (przez prezydenta Andrzeja Dudę – red.) Rady Bezpieczeństwa Narodowego i rozmowy z opozycją oraz zastanowienia się nad wyborami prezydenckimi – mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską kandydat na prezydenta Robert Biedroń.

9:21

Nie ma zagrożenia ze strony psów i kotów – informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

9:11

9:02

Prezydent Andrzej Duda odwołał zaplanowaną na dziś Radę Gabinetową

9:01

W Egipcie stwierdzono największy, dzienny przyrost liczby zarażonych koronawirusem, po wykryciu 40 kolejnych przypadków zarażenia i dwóch przypadków śmiertelnych – podało w poniedziałek wieczorem egipskie Ministerstwo Zdrowia.

8:54

Piątą ofiarą jest 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące.

8:53

7 nowych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim
6 nowych przypadków w województwie pomorskim
3 nowe przypadki w województwie lubelskim
3 nowe przypadki w województwie śląskim
2 nowe przypadki w województwie małopolskim
2 nowe przypadki w województwie warmińsko-mazurskim
1 nowy przypadek w województwie opolskim
1 nowy przypadek w województwie zachodniopomorskim

8:50

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 28 nowych przypadkach zakażeń.

8:48

W szpitalu w Wałbrzychu zmarła piąta osoba zakażona koronawirusem.

8:43

Przepływ towarów między Singapurem i Malezją – w tym przepływ żywności – zostanie utrzymany – zapewnił premier Singapuru, Lee Hsien, po tym jak Malezja zamknęła granice kraju i zakazała obywatelom opuszczania go w ramach walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Singapur sprowadza większość żywności z Malezji – informacja o zamknięciu granic w tym ostatnim kraju sprawiła, że mieszkańcy Singapuru w panice rzucili się do sklepów.

8:35

W Pakistanie potroiła się liczba przypadków. Dziś potwierdzonych jest 184, w niedzielę władze informowały o 53.

8:16

Przeprowadzone badania wykazały, że radny PiS ze Szczecina Dariusz Matecki jest zakażony koronawirusem. Polityk znajduje się w szpitalu.

8:12

Pracownicy służby zdrowia we Francji są zaniepokojeni brakiem sprzętu ochronnego w szpitalach. W kraju setki pacjentów zarażonych koronawirusem znajduje się w stanie krytycznym.

8:00

64-letni mieszkaniec stanu Maharasztra to trzecia ofiara koronawirusa SARS-CoV-2 w Indiach – informuje BBC.

7:57

7:54

7:53

Szacujemy, że pod koniec tygodnia zachorowań wywołanych koronawirusem w Polsce będzie powyżej tysiąca. Ten tydzień i następny będzie ważny, bo zobaczymy jaka będzie dynamika nowych zachorowań – mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z TVN24.

7:46

7:40

Indyjski przemysł filmowy wstrzymuje wszystkie produkcje od 19 do 31 marca w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

7:37

7:36

Reszta świata powinna uczyć się od Chin i przestrzegać reguł wczesnego wykrywania, wczesnego poddawania kwarantannie i wczesnego leczenia, aby powstrzymać globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa – pisze we wtorek „China Daily” w artykule redakcyjnym.

Źródło zdjęcia: AFP

7:21

Przewodniczący stowarzyszenia mieszkańców Rocinhi, największej faweli w Rio de Janeiro, przekazał do władz wniosek, by na obszar nie byli wpuszczani obcokrajowcy. Zdaniem mieszkańców mogą oni przynieść ze sobą koronawirusa.

7:07

W USA dla turystów zamknięto Alcatraz, Pomnik Waszyngtona i Statuę Wolności, a Indiach Tadź Mahal.

Źródło zdjęcia: AFP

7:05

Liczba odnotowanych przypadków koronawirusa na świecie: Chiny: 81050 Włochy: 27980 Iran: 14991 Hiszpania: 9942 Korea Południowa: 8320 Niemcy: 7272 Francja: 6650 USA: 4661 Szwajcaria: 2330 Wielka Brytania: 1553

6:51

Szefowa administracji Hongkongu, Carrie Lam, w maseczce ogłosiła, że wszystkie osoby wjeżdżające do miasta będą poddawane od czwartku obowiązkowej kwarantannie.

6:48

Kirgistan zakazał wjazdu cudzoziemcom na terytorium kraju, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

6:45

W Chinach kontynentalnych, w wyniku zarażenia się koronawirusem zmarło dotychczas 3226 osób. Poza Chinami – 3912 – wynika z danych chińskiej Komisji Zdrowia Publicznego i Johns Hopkins University.

6:35

Odroczyć płatność podatków, zmienić terminy zeznań i sprawozdań – to propozycje doradców podatkowych i audytorów.

6:31

6:28

Korki na granicy utrudniły przewoźnikom dostawy. Wnioskują o wydłużenie czasu pracy kierowcy – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:25

Szybka pomoc państwa dla przedsiębiorców poszkodowanych w związku z epidemią wymaga zwołania parlamentu. Konstytucja polska nie zna bowiem dekretów ani rozporządzeń z mocą ustawy – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:24

Jest szansa na wzrost podaży żeli antybakteryjnych, które wraz z mydłami są od kilku dni jednym z najbardziej deficytowych towarów, choć firmy kilkakrotnie zwiększyły ich produkcję.

6:12

Jest tylko jedna szansa, by po tygodniach przestoju polskie sądy uniknęły zapaści: usprawnienie ich działania. Prace nad tymi rozwiązaniami wciąż trwają – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:09

Fabryki makaronu działają całą dobę, mleczarnie nie widzą kryzysu. Boją się jedynie kwarantanny pracowników, bo w produkcji telepraca nie działa – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

6:07

6:03

Według wielu naukowców rok to za mało na powstanie lekarstwa chroniącego przed koronawirusem – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:00

Potrzeba zmian prawnych i regulacyjnych w podejściu do oceny zdolności i warunków kredytowania oraz zabezpieczeń. – Zrobimy wszystko, co potrzeba – zapewnia Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

5:54

Wenezuela wprowadzi ogólnokrajową kwarantannę, po tym jak liczba przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w tym kraju w poniedziałek wzrosła o 16 – do 33 – informuje Reuters.

Źródło zdjęcia: AFP

5:40

Serge Telle, minister stanu Monako (faktyczny szef rządu księstwa), jest zarażony koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia Monako.

5:31

Gubernator Ohio, Mike DeWine oświadczył, że stanowy dyrektor ds. zdrowia (health director) nakaże we wtorek zamknięcie lokali wyborczych, w których miały być przeprowadzone prawybory prezydenckie w tym stanie. Powodem jest „zagrożenie zdrowia publicznego”.

5:18

W USA liczba zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w stanie Nowy Jork przewyższyła liczbę zarażonych nim w stanie Waszyngton, gdzie pojawiło się pierwsze duże ognisko wirusa w USA – wynika z najnowszych danych, cytowanych przez CNN.

Źródło zdjęcia: AFP

5:16

Indie zakazują wjazdu na teren kraju osobom przybyłym z UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zakaz zacznie obowiązywać o północy w środę.

5:05

Czwarty dzień z rzędu liczba nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Korei Południowej była mniejsza od 100 – we wtorek w kraju tym wykryto 84 nowe przypadki zarażenia się wirusem.

Źródło zdjęcia: AFP

4:54

Filipińska Giełda Papierów Wartościowych we wtorek bezterminowo zawiesiła swoje funkcjonowanie. To pierwsze zamknięcie giełdy na świecie.

4:52

W Chinach kontynentalnych wykryto w poniedziałek tylko jeden przypadek zarażenia się koronawirusem wewnątrz kraju – informuje chińska Komisja Zdrowia Publicznego. Łącznie jednak w Chinach wykryto 21 nowych zachorowań – z czego 20 dotyczy osób przybyłych do Chin spoza ich granic.

Źródło zdjęcia: AFP

4:39

Microsoft zamyka wszystkie swoje sklepy na całym świecie.

4:37

Doraźny pakiet pomocowy dla firm powinien sięgnąć 40–60 mld zł. Ale na ratowanie gospodarki trzeba będzie wydać pewnie znacznie więcej – uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”.

4:35

4:31

Przedsiębiorcy chcą sprawdzać stan zdrowia osób wchodzących na teren zakładu pracy. Dotyczy to nie tylko zatrudnionych, ale także ich kontrahentów – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:29

To nie jest dobry czas na kampanię rozumianą jako walka na wizje i programy. Wybory trzeba opóźnić w imię odpowiedzialności za polską demokrację – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

4:12

Wszystkie osoby przybywające do Hongkongu spoza granic Chin będą musiały poddawać się obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie – ogłosiła szefowa administracji Hongkongu, Carrie Lam.

4:10

Na całym świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się 182047 osób. Liczba ofiar Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa to 7125.

Najwięcej zarażeń się wirusem SARS-CoV-2 wykryto w Chinach (80860). We Włoszech koronawirusem zaraziło się 27980 osób, w Iranie – 14991, w Hiszpanii – 9942, w Korei Południowej 8320, w Niemczech – 7272, we Francji – 6653, w USA – 4576, w Szwajcarii – 2200, w Wielkiej Brytanii – 1543, w Holandii – 1413, w Norwegii – 1256, w Belgii – 1085.

W Chinach na Covid-19 zmarło 3213 osób, we Włoszech – 2158, w Iranie – 853, w Hiszpanii – 342, we Francji – 148, w USA – 87, w Korei Południowej – 81.

Na całym świecie za wyleczone uważa się 78204 osoby.

Źródło zdjęcia: AFP

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA