fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

UE: Więcej czasu na wnioski o dopłaty dla rolników i naukowców

Bloomberg
Unijna biurokracja ugina się pod siłą wyższą – przedłuża czas na składanie wniosków o dopłaty dla rolników z WPR i dla naukowców z programu Horyzont 2020.

W czasie tak szybko rozwijającej się epidemii, głównym źródłem informacji o decyzjach unijnych zaczyna być TT. I właśnie na tej platformie Komisja Europejska poinformowała, że z powodu postępów Covid 19, na wniosek Włochów, kraje członkowskie mogą przedłużyć rolnikom czas na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie z I filara Wspólnej Polityki Rolnej aż do 15 czerwca 2020 r. Wcześniejszy termin był do maja.

Przesunięta walka o pół mld euro

Więcej czasu mają też osoby zainteresowane pieniędzmi z programu Horyzont 2020. Powołując się na siłę wyższą, KE nie tylko przesunęła właśnie terminy rekrutacji do trzech nowych projektów, ale zaakceptuje też opóźnienia badań. Komisja oficjalnie chce dać więcej czasu na złożenie dobrze przygotowanych wniosków. Tymczasem eksperci pracujący przy ocenie wniosków tego programu w Brukseli przyznają, że polskie wnioski są niestety znane – z niskiego poziomu merytorycznego.

Jak informuje Krajowy Punkt Kontaktowy - wnioski w obszarze Europa w zmieniającym się świecie, które należało złożyć do 12 marca – będą przyjmowane do 19 marca. Budżet wynosi 218 mln euro. Wnioski do konkursów związanych z obszarem Zdrowie, na które czeka 313 mln euro, mogą być składane od 7 do 15 kwietnia. Z kolei wspólny konkurs z Chinami z obszaru Nanotechnologie, Materiały, Biotechnologie, Produkcja, dotyczący biotechnologii ma termin przesunięty na 20 kwietnia 2020. Tu czeka 10 mln euro.

Dłuższe terminy nie dotyczą ogłoszonego dziś błyskawicznego naboru do konkursu EIC Accelerator, gdzie firmy mają tylko nieco ponad dobę (do środy do godz. 17) na dofinansowanie innowacyjnych firm, które mają technologie przydatne w walce z pandemią, a także konkursu Inicjatywy Leków Innowacyjnych IMI2 dotyczących terapii i diagnostyki do zwalczania koronawirusa, w którym wnioski przyjmowane są do 31 marca 2020 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA