Aleksandra Ptak-Iglewska

Aleksandra Ptak-Iglewska

Absolwentka prawa na EUV Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, polonistyki na UWr oraz studiów podyplomowych stosunki międzynarodowe i dyplomacja na Collegium Civitas. Dziennikarka działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej” od 2017 r.

Kotlet hodowany z komórki powstanie w Polsce? NCBiR dał 9 mln na badania

LabFarm dostanie 9 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rozwój mięsa hodowanego komórkowo, chwali się firma.

System kaucyjny oburza branżę odpadów. Ale inne zainteresowane firmy się cieszą

Nowelizacja ustawy o systemie kaucyjnym wciąż nie trafiła do KPRM. Nikt nie widział projektu, choć producentów napojów i inne zaangażowane branże cieszą zapowiadane zmiany. Oprócz branży odpadowej, dla której większość zapisów to skandal.

Kalkulator emisji węgla podbił serca banków. ESG wchodzi do małych firm

Trzy banki wprowadziły już różne kalkulatory śladu węglowego – darmowe narzędzia cieszą się sporym wzięciem wśród ich klientów. Mniejsze firmy wdrażają u siebie ESG, by zdobyć nowych odbiorców, ale też utrzymać dotychczasowych.

Sowińska o kaucjach: Ministerstwo ma prawo do cofnięcia licencji operatorom

Samorządy kibicują szybkiemu wprowadzeniu systemu kaucyjnego, bo – jak mówią – toną w śmieciach – mówi Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska. Zapowiada wejście butelki standardowej dla piwa, a potem może dla wódek czy słoików.

Operator Lidla i Kauflandu dostał zezwolenie. Polską kaucję utworzy sześć spółek

Spółka OK Operator Kaucyjny zdobyła właśnie zezwolenie ministerstwa klimatu i środowiska na bycie operatorem – dowiedziała się „Rz”. Do wejścia w życie systemu zostało niespełna pół roku. Polska jest ewenementem, będzie miała aż sześciu operatorów.

Zdążyć przed powtórką katastrofy. Rząd chce naprawić Odrę, ale ma długie terminy

Nie należy wnioskować, że katastrofa minęła – napisał rząd w projekcie nowelizacji ustawy, która ma zapobiec kolejnej bombie ekologicznej na Odrze. Stan jest poważny, a rząd negocjuje z kopalniami, by sięgnęły po odsalanie.

Aleksandra Ptak-Iglewska: Uber traci kierowców. Dlaczego dla pasażera to może być dobra wiadomość?

Michał Konowrocki, dyrektor zarządzający Uber Polska, alarmuje o katastrofie, bo Polska ma czelność domagać się znajomości polskich przepisów od taksówkarzy. Czas oczekiwania na kurs miał zwiększyć się o 60 proc., a ceny skoczyły nawet o 20 proc. Ale może to nie jest wielka cena za to, co w zamian jako pasażerowie zyskujemy.

Owady wchodzą na talerze. Osiem gatunków insektów czeka na zezwolenie UE

Aż 16 gatunków owadów dopuścił do spożycia Singapur, w tym świerszcze, szarańcze i jedwabniki. W UE dziś można zjeść trzy rodzaje, ale na zgodę EFSA czeka osiem kolejnych. Polska spółka HiProMine zwiększa produkcję owadów na pasze. Działa też... szara strefa.

Bruksela ściga Lufthansę za 6 mld euro wsparcia w pandemii

Komisja wszczyna szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie pomocy rządu w Berlinie dla Lufthansy. Chodzi o niebagatelną kwotę 6 mld euro na dokapitalizowanie niemieckiego przewoźnika w czasie pandemii.

Indykpol znowu zmieni właściciela. Po wyjściu z giełdy przejął go Drosed

Komisja Europejska zgodziła się, by jedną z największych firm drobiarskich w kraju przejął jej konkurent, firma Drosed, dziś należąca do francuskiej grupy LDC. Bruksela badała, czy przejęcie przez Francuzów polskiej spółki nie zagrozi konkurencji.