Aleksandra Ptak-Iglewska

Ceny żywności w małych sklepach przegoniły inflację

Oficjalnie inflacja CPI wynosi 12,7 proc., jednak na sklepowych półkach ceny skoczyły o 20 czy nawet 50 procent. Horrendalnie drogie są nabiał, mięso, pieczywo.

Apetyty leniwych warte już ponad miliard złotych

Rynek gotowych dań chłodzonych jest wart 1,2 mld zł, a sprzedaż przyspieszyła o 41 proc. Zmienia się jednak trend: przewagę zyskują dania tańsze i wege.

Nie ma już powrotu do modelu handlu, jaki znamy

– To nie jest zwykła zmiana – ostrzega prof. Konrad Raczkowski, autor raportu o stanie polskiego handlu. Przedstawiciele sieci handlowych debatowali, jak dostosować się do biznesu w warunkach inflacji, kryzysu i wojny.

Susza bije w producentów i winduje ceny zboża

Susza już sporo kosztuje. Strach o zapasy zboża to kolejny po wojnie w Ukrainie niepokój, który podwyższa ceny na świecie, a w Polsce dołoży się do inflacji.

Światu grozi głód. UE stworzy korytarze, żeby wywieźć zboże z Ukrainy

Eksport zboża z Ukrainy ma wreszcie ruszyć, bo Afryce grozi głód, Europie kolejna fala uchodźców, a reszcie świata astronomiczne ceny zboża. Unia Europejska stworzy korytarze solidarnościowe i wywiezie z Ukrainy do 20 mln ton zboża w 3 miesiące.

Drożyzna dotarła do wina i piwa. Będą znaczące podwyżki

Czeka nas fala podwyżek cen alkoholu, zwłaszcza jesienią – zapowiadają dystrybutorzy. Przyczyną są głównie wyższe koszty energii i surowców.

Zboże pod ostrzałem. Ukraina wysłała w kwietniu milion ton zbóż

Ukraina musi siać, mimo wojny i walk prowadzonych dosłownie – na polach. Dobra informacja polega na tym, że Rosjanom nie udało się całkowicie zatrzymać eksportu, mimo blokady portów i ostrzeliwania dróg, a także różnych problemów z koleją, w kwietniu Kijów wyeksportował milion ton zbóż.

Eksport żywności do Chin ostro hamuje

Wartość sprzedaży polskiej żywności do Państwa Środka spadła w pierwszych miesiącach roku niemal o połowę.

Polski producent oleju na liście ostrzeżeń KNF. Sprawę bada prokuratura

Na listę ostrzeżeń trafił wczoraj polski producent oleju - Zakłady Tłuszczowe Kruszwica. Sprawę zbada prokuratura.

Kolejne 6,5 mld euro na wsparcie. Zełenski apeluje o plan Marshalla dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apelował podczas konferencji na Stadionie Narodowym o nowy plan Marshalla dla jego kraju.