fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus: ozdrowieniec wróci do pracy bez badań kontrolnych

Pracownik, koronawirus
Adobe Stock
Jeśli pracownik chory na COVID-19 wyzdrowiał w ciągu 30 dni, nie ma podstaw do kierowania go na badania kontrolne. Tym bardziej nie jest to możliwe w przypadku osób objętych kwarantanną, które z założenia są zdrowe.

Coraz częściej pracodawcy borykają się z wątpliwościami, czy pracownicy wracający do pracy po przebytej chorobie COVID-19 lub zakończonej kwarantannie mogą stanowić źródło zakażenia wirusem SARS-CoV-2 dla innych członków załogi. Te wątpliwości nie są pozbawione podstaw. W obecnym stanie prawnym przesłanką zakończenia izolacji w warunkach szpitalnych, w izolatorium czy w warunkach domowych, a także zakończenia kwarantanny nie jest bowiem w każdym przypadku ujemny wynik diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Czasem wystarczający jest upływ oznaczonego terminu.

Czytaj także:

Test na Covid-19 dobrowolny czy obowiązkowy, jeśli szef zażąda?

Koniec odosobnienia

Przykładowo, zakończenie izolacji w warunkach domowych w przypadku osoby chorej z objawami klinicznymi co do zasady następuje po trzech dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. Z kolei zakończenie ob...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA