WHO: W grudniu 10 tysięcy zgonów z powodu Covid-19

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus wskazał spotkania świąteczne i szybko rozprzestrzeniającą się odmianę wirusa jako przyczyny wzrostu liczby hospitalizacji i zgonów z powodu Covid-19 na całym świecie.

Groźne choroby w 2024 roku. Ekspertka WHO: COVID-19, denga, mpox

Jakie zagrożenia zdrowotne może przynieść 2024 rok? Pytana o to Maria Van Kerkhove, ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia, wskazała m.in. na małpią ospę (mpox).

Nagroda Nobla z medycyny w 2023 r. za przełom, który może pomóc w leczeniu raka

- Odkrycie, za które przyznano nagrodę Nobla dotyczyło modyfikacji mRNA, która sprawiło, że stało się ono bardziej stabilne i trudniejsze do zdegradowania w komórkach i tkankach - tłumaczy prof. dr hab. Marią Ciemerych-Litwinienko, dyrektorką Instytutu Biologii Rozwoju i Nauk Biomedycznych Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Covid-19. Główny lekarz Florydy ostrzega przed szczepionkami

Gubernator Florydy Ron DeSantis i naczelny lekarz stanu Joseph Ladapo ostrzegli przed nowymi ograniczeniami i szczepionkami przeciwko Covid-19. W USA notuje się wzrost zakażeń.

Pilna misja ratunkowa. Lodołamacz płynie po chorego badacza na Antarktykę

Australia wysłała lodołamacz w drogę na Antarktykę, aby ewakuować ciężko chorego naukowca ze stacji Antarctic Casey. Nie można tam wysłać samolotu ze względu na trudne warunki atmosferyczne.

Kolejna szczepionka na COVID-19 zatwierdzona przez KE. Chodzi o wariant wirusa

Komisja Europejska zatwierdziła Comirnaty - szczepionkę na COVID-19, opracowaną przez firmy BioNTech-Pfizer, dostosowaną do wariantu Omikron XBB.1.5 koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19.

Nowy wariant koronawirusa w USA, Danii i Izraelu. WHO: Zawiera wiele mutacji

Amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) poinformowały w czwartek, że monitorują nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19.

W Anglii na leczenie w szpitalach czeka 7,6 mln osób

7,6 mln osób, najwięcej od sierpnia 2007 roku, od kiedy takie dane są zbierane, czekało w czerwcu na leczenie w szpitalach w Anglii - informuje Sky News.

Drugie po Polsce ognisko ptasiej grypy. W Seulu na H5N1 umarło 38 z 40 kotów

W prywatnym schronisku dla kotów w Seulu w ciągu miesiąca umarły niemal wszystkie żyjące tam zwierzęta. Naukowcy potwierdzili, ze przyczyną był wirus ptasiej grypy.

Koniec epidemii? Korea Północna "po cichu" kończy z noszeniem masek. Drugi raz

Korea Północna najwyraźniej złagodziła ścisły reżim sanitarny nakazujący mieszkańcom noszenie masek w miejscach publicznych - zauważa Reuters.

Naukowcy ustalili, który gen chroni człowieka przed ptasią grypą

Brytyjscy badacze wyizolowali ludzki gen, który chroni człowieka przed infekcją większością wirusów ptasiej grypy - informuje Reuters.

Do USA bez szczepienia na COVID-19. Biden ogłasza koniec obostrzeń

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła, że 11 maja w USA przestanie obowiązywać wymóg szczepień na COVID-19 m.in. dla zagranicznych podróżnych.

WHO: Pierwszy na świecie śmiertelny przypadek ptasiej grypy H3N8 u człowieka

Kobieta z Chin zmarła na ptasią grypę H3N8 - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To pierwszy znany przypadek śmierci człowieka spowodowanej tym szczepem ptasiej grypy.

W Afryce szerzy się wirus Marburg: Dotarł do dużego miasta. Jest jak Ebola

Ognisko wirusa Marburg, patogenu podobnego do wirusa Ebola, rozszerza się w Gwinei Równikowej. Zakażenia wirusem wykryto w największym mieście kraju.

W USA szerzy się groźny "supergrzyb", odporny na leki. Prowadzi do śmierci

Odporny na leki i potencjalnie zabójczy grzyb Candida auris, groźny dla osób z obniżoną odpornością, szerzy się w placówkach medycznych w USA - alarmują badacze z amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Rosyjski uczony chwali program szczepień w ZSRR. "Ukraina przestała szczepić"

Niski poziom wyszczepienia w sąsiednich krajach jest jedną z przyczyn występowania odry w Federacji Rosyjskiej - twierdzi prof. nauk medycznych z Rosyjskiej Akademii Nauk, Giennadij Oniszczenko.

Producenci przygotowują szczepionkę na ptasią grypę dla ludzi "na wszelki wypadek"

Część wiodących światowych producentów szczepionek przeciwko grypie twierdzi, że może w ciągu kilku miesięcy przygotować setki milionów szczepionek przeciwko ptasiej grypie dla ludzi, jeśli nowy szczep ptasiej grypy kiedykolwiek pokona podział gatunkowy.

Dieta śródziemnomorska chroni przed demencją?

Dieta śródziemnomorska składająca się z orzechów, owoców morza, produktów zbożowych i warzyw, może zmniejszać ryzyko demencji nawet o 1/4 - wynika z wstępnych rezultatów badań.