fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Nieubezpieczonego też można delegować do pracy za granicę - wyrok TSUE

Adobe Stock
Polskim firmom łatwiej będzie o delegowanie do pracy za granicą osób nieaktywnych zawodowo.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczył bułgarskiej firmy zajmującej się wykonaniem ścian wspinaczkowych. We wrześniu 2016 r. nowo zatrudniony pracownik miał wyjechać do Anglii, aby zająć się montażem jednej z takich ścianek.

Bułgarski przedsiębiorca wystąpił więc o wystawienie formularza A1, potwierdzającego ubezpieczenie pracownika w Bułgarii w czasie delegowania go do Anglii. Bułgarska instytucja ubezpieczeniowa odmówiła jednak wystawienia tego formularza, gdyż pracownik nie miał przed wyjazdem wymaganego miesięcznego ubezpieczenia pracowniczego w Bułgarii.

TSUE w wyroku z 25 października uznał wymóg miesięcznego ubezpieczenia przed wyjazdem za zbędny. Wystarczy, że taki pracownik podlegał pod ustawodawstwo państwa delegowania.

– To bardzo ważny wyrok, który ma zastosowanie także do polskich przedsiębiorców delegujących pracowników do UE – komentuje dr Matek Benio z Inicjatywy Mobilności. – Dzięki temu łatwiej będzie delegować studentów czy osoby dotychczas nieaktywne zawodowo. Mam nadzieję, że nasz ZUS uwzględni to orzeczenie.

Sygnatura akt: C?451/17

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA