Pozorny związek zawodowy to pozorna ochrona stosunku pracy

Członkostwo w mało aktywnym związku zawodowym nie zawsze gwarantuje ochronę stosunku pracy. Zwłaszcza, jeśli taka organizacja działa głównie po to, aby chronić przed zwolnieniem.

Publikacja: 05.04.2018 05:30

Pozorny związek zawodowy to pozorna ochrona stosunku pracy

Foto: 123RF

Takie wnioski płyną z orzeczenia Sądu Najwyższego z  4 października 2017 r. (II PK 295/16).

Stan faktyczny

Pracownica dowiedziała się, że pracodawca planuje ją zwolnić z pracy, więc wybrała się na zwolnienie lekarskie. Do pracy wróciła po ponad dwóch miesiącach. Tuż przed powrotem objęła stanowisko przewodniczącej nielicznego i mało aktywnego związku zawodowego. Pracodawca zwolnił ją za wypowiedzeniem, tyle że wcześniej nie zapytał związku o zgodę na rozwiązanie umowy o pracę.

Pracownica żądała przed sądem przywrócenia do pracy, twierdząc, że jako działacz związkowy była chroniona przed zwolnieniem z pracy. Sąd uznał ten argument za częściowo nietrafiony. W jego ocenie aktywność związku była nieistotna i działał on fikcyjnie. Zatem objęcie pracownicy ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę mogłoby być nadużyciem wolności związkowej. Mimo to sąd przyznał pracownicy odszkodowanie, bo pracodawca popełnił błąd formalny – nie zapytał związku zawodowego o zgodę na zwolnienie pracownicy (działacza związkowego). W takich okolicznościach pracodawca nie może powoływać się na nadużycie prawa przez działacza związkowego, bo sam naruszył przepisy.

Głównie na papierze

Pracownicy mogą powołać do życia związek zawodowy, jednak nie daje to gwarancji, że działacze tej organizacji zawsze będą chronieni przed zwolnieniem z pracy. W razie sporu ze zwolnionym działaczem, pracodawca może argumentować, że związek zawodowy działa dla pozoru, tj. istnieje głównie po to, by chronić swoich działaczy przed wypowiedzeniem. Z uzasadnienia wyroku płyną istotne wskazówki, jak dokonać takiej oceny. Okoliczności, które trzeba wziąć pod uwagę, to m.in.:

- liczba działaczy funkcyjnych w stosunku do zwykłych członków związku,

- częste zmiany wśród osób chronionych przez związek,

- cel i czas jego powstania,

- aktywność związku w innych ustaleniach z pracodawcą.

W razie sporu, sąd może dojść do przekonania, że działacz związkowy nadużywa ochrony stosunku pracy.

W przełożeniu na codzienność

Znaczenie komentowanego wyroku jest istotne z dwóch powodów. Po pierwsze, sąd potwierdził, że ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem z pracy nie jest absolutna. Sąd odmówi ochrony działaczowi związku, który funkcjonuje głównie „na papierze". Jeśli okoliczności sprawy potwierdzają fikcyjność związku zawodowego i pracodawca udowodni je w sądzie, to ma duże szanse, że wygra potencjalny spór ze zwolnionym pracownikiem.

Po drugie, sąd potwierdził, że pracodawca nie może zupełnie ignorować mało aktywnego związku zawodowego. Jeżeli chce zwolnić działacza takiej organizacji, to w dalszym ciągu musi wypełnić wszystkie wymogi formalne. Przede wszystkim, musi zapytać związku zawodowego o to, czy może się rozstać z jego działaczem. Brak takiego zapytania jest uchybieniem formalnym i skutkuje wadliwym rozwiązaniem umowy o pracę. Dopiero gdy związek zawodowy sprzeciwi się zwolnieniu swojego działacza, pracodawca może argumentować, że związek działa dla pozoru, a celem jego istnienia jest zagwarantowanie ochrony stosunku pracy wybranym pracownikom. ?

Takie wnioski płyną z orzeczenia Sądu Najwyższego z  4 października 2017 r. (II PK 295/16).

Stan faktyczny

Pozostało 97% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego