Reklama

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Spójność rozproszonej kontroli

Mieszany model kontroli konstytucyjności wymaga stworzenia odpowiedniej regulacji w ustawach ustrojowych sądownictwa oraz w ustawach procesowych.
Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Spójność rozproszonej kontroli

Foto: Adobe Stock

Sejm rozpoczął prace nad tzw. pakietem ustaw naprawczych Trybunału Konstytucyjnego. Poznaliśmy je w formie tzw. przedłożenia rządowego, obejmującego szereg propozycji legislacyjnych związanych z podstawami funkcjonowania, kognicją, wewnętrzną organizacją, statusem orzeczeń z ostatnich lat, uporządkowaniem składu i modelem wyboru sędziów.

Jednym z deklarowanych celów pakietu projektów ma być odbudowa sądownictwa konstytucyjnego w oparciu o tzw. mieszany model kontroli konstytucyjności prawa. W uzasadnieniu projektu zmiany konstytucji wskazano: „rozproszona kontrola konstytucyjności sprawowana przez sądy, w trybie bezpośredniego stosowania Konstytucji, przyczynia się do wzmocnienia gwarancji konstytucyjnych oraz ochrony praw i wolności jednostki”.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama