Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Spójność rozproszonej kontroli

Mieszany model kontroli konstytucyjności wymaga stworzenia odpowiedniej regulacji w ustawach ustrojowych sądownictwa oraz w ustawach procesowych.

Publikacja: 08.05.2024 04:30

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Spójność rozproszonej kontroli

Foto: Adobe Stock

Sejm rozpoczął prace nad tzw. pakietem ustaw naprawczych Trybunału Konstytucyjnego. Poznaliśmy je w formie tzw. przedłożenia rządowego, obejmującego szereg propozycji legislacyjnych związanych z podstawami funkcjonowania, kognicją, wewnętrzną organizacją, statusem orzeczeń z ostatnich lat, uporządkowaniem składu i modelem wyboru sędziów.

Jednym z deklarowanych celów pakietu projektów ma być odbudowa sądownictwa konstytucyjnego w oparciu o tzw. mieszany model kontroli konstytucyjności prawa. W uzasadnieniu projektu zmiany konstytucji wskazano: „rozproszona kontrola konstytucyjności sprawowana przez sądy, w trybie bezpośredniego stosowania Konstytucji, przyczynia się do wzmocnienia gwarancji konstytucyjnych oraz ochrony praw i wolności jednostki”.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Kubeł zimnej wody
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: A takim był dobrym sędzią…
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Moda na retro
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Sędziowie z klapkami na oczach
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Nie da się oszukać kasy samoobsługowej