fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Koronawirus: nowe zasady odpowiedzialności karnej za naruszenie obostrzeń i rozliczania pomocy z tarcz antykryzysowych

Adobe Stock
Nowa ustawa zaostrza kary za roznoszenie wirusa i nakazuje zwrot wsparcia z tarcz antykryzysowych po naruszeniu rygorów epidemicznych.

Od 29 listopada obowiązują przepisy ustawy mającej na celu przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem Covid-19. Przewidują one m.in. nowe zasady odpowiedzialności karnej i rozliczania pomocy z tarcz antykryzysowych.

Chorzy karani surowiej

Nowe reguły odpowiedzialności karnej przewidziano w stosownych zmianach kodeksu wykroczeń i kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. W art. 116 k.w. wyróżniono dwie sytuacje. W pierwszej dochodzi do naruszenia różnych zakazów przez osoby zdrowe, które nie miały kontaktów z zakażonymi albo podejrzanymi o zakażenie. Druga dotyczy osób zakażonych, nosicieli chorób (zresztą nie tylko Covid-19) oraz tych, którzy się z nimi stykali.

Ustawa wprowadza też specjalną klauzulę stanu wyższej konieczności dla lekarzy i ratowników medycznych, którzy dopuszczają się czynów zabronionych i działają w szczególnych okolicznościach stanu epidemii. Takie osoby nie popełniają wtedy przestępstwa, chyba że spowodowany skutek był wynikiem rażącego niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach.

Pieniądze do zwrotu

O wiele większe niż 1000 zł kwoty mogą obciążyć kieszeń przedsiębiorcy, który nie zastosuje się do ograniczeń biznesu, nałożonych przez przepisy o zwalczaniu epidemii. Jeśli korzystał on ze wsparcia w ramach tzw. tarcz antykryzysowych, a więc otrzymał pomoc publiczną, będzie musiał ją zwrócić, i to z odsetkami ustawowymi za opóźnienie (obecnie 5,6 proc. rocznie).

Ustawa antycovidowa nie wymienia szczegółowo żadnych zakazów i ograniczeń. Można więc ten przepis rozumieć szeroko: od nielegalnego otwierania restauracji po brak płynu do dezynfekcji w sklepach. W ustawie mówi się jedynie, że odpowiedzialność dotyczy szczególnie przedsiębiorców korzystających ze wsparcia na podstawie art. 2a ustawy antykryzysowej z 2 marca 2020 r. (DzU z 2020 r., poz. 1842, tekst jedn. w DzU z 20 października 2020 r.). Przepis ten wymienia ogólnie rządowe programy wsparcia.

Według nowych przepisów przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy publicznej w związku z prowadzeniem biznesu będzie musiał złożyć oświadczenie, że nie naruszył ograniczeń, nakazów i zakazów ogłoszonych w związku z pandemią.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA