Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Więcej informacji w naszym raporcie Koronawirus SARS-CoV-2.

22:55

Do 31 października przedłużono wiosenną sesję Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Lekarze, którzy zdali ustną część PES, na jej podstawie zostaną specjalistami.

22:34

W Rosji pojawi się ponad 4 mln nowych bezrobotnych. Mały i średni biznes umiera – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Władisław Inoziemcew, czołowy rosyjski ekonomista.

22:19

Maski z Chin, które przyleciały do Polski na pokładzie największego samolotu świata, nie spełniają norm bezpieczeństwa. Potwierdziło to badanie wykonane na zlecenie Ministerstwa Zdrowia.

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Fotorzepa, Jerzy Dudek

22:06

Liczba przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie na terenie Unii Europejskiej wzrosła w czasie pandemii COVID-19 – powiedziała szefowa Europolu.

21:44

USA: Ponad dwie trzecie stanów znacznie poluzowało obostrzenia. Do życia powoli wraca Nowy Jork.

21:39

W poniedziałek władze Danii ogłosiły, że zapewnią wszystkim dorosłym mieszkańcom kraju możliwość poddania się badaniom na obecność koronawirusa, również tym, którzy nie mają żadnych objawów

21:29

Tegoroczne załamanie obrotów to tylko początek zmian, które pandemia koronawirusa wywoła w handlu międzynarodowym. Niektóre z nich mogą być korzystne dla Polski.

20:44

Choroba Kawasakiego, o której w ostatnich dniach rozpisują się media, może być autoagresywną reakcją organizmów dzieci na infekcję koronawirusem.

20:25

Władze Czech planują od 8 czerwca ułatwić podróżowanie między innymi państwami, które zostaną uznane za wolne od epidemii koronawirusa – zapowiedział minister zdrowia Adam Vojtech.

20:13

Niemcy i Francja zaapelowały o utworzenie wspólnego funduszu odbudowy w wysokości 500 mld euro na granty dla krajów i regionów najbardziej dotkniętych pandemią.

AFP

AFP

19:48

Według opublikowanych w poniedziałek statystyk ze Szwecji, gdzie nie wprowadzono poważnych ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa, odnotowała w kwietniu najwięcej zgonów od niemal 30 lat.

19:35

Doradca ds. handlu w Białym Domu Peter Navarro stwierdził w rozmowie z telewizją ABC, że „po wybuchu epidemii w Wuhanie kilkaset tysięcy Chińczyków podróżując samolotami rozsiało wirusa po całym świecie”.

19:09

W poniedziałek we Włoszech liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa wzrosła o 99. Po raz pierwszy od 9 marca w kraju było poniżej 100 ofiar.

18:47

Minister spraw zagranicznych Dominic Raab poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii liczba zmarłych na COVID-19 zwiększyła się o 160. Łącznie z powodu choroby zmarło już 34 796 osób.

18:36

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon poinformowała, że znoszenie restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii koronawirusa zacznie się 28 maja.

18:18

Sąd orzekł, że paryska policja nie może korzystać z dronów do śledzenia osób, które nie przestrzegają przepisów dotyczących zachowania dystansu społecznego.

AFP

AFP

18:07

Z danych przedstawionych przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Adwokatów Rodzinnych (AEAFA) wynika, że w związku z epidemią koronawirusa w kraju przybywa osób, które są zainteresowane złożeniem pozwu o rozwód.

17:59

Katarzyna Lubnauer opublikowała na Twitterze zdjęcie prezydenta Andrzeja Dudy, komentując je słowami „A Ty się Polaku męcz na pustej ulicy w maseczce”.

17:52

17:45

W województwie mazowieckim liczba zakażeń SARS-CoV-2 przekroczyła 3 tys. – wynika z danych resortu zdrowia. W Polsce więcej przypadków (5544) potwierdzono tylko w woj. śląskim.

17:43

Ministerstwo Zdrowia w swoim drugim poniedziałkowym komunikacie poinformowało o 139 kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem. Łącznie w ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych przypadków wzrosła o 356.

17:17

Chiny: Wzrost poziomu zanieczyszczenia po zniesieniu kwarantanny

17:06

Słowacja od środy będzie ponownie otwierać centra handlowe, teatry i kina – zapowiedział premier Igor Matovic. Na ulicach nie będzie trzeba nosić maseczek.

16:57

Fizyczne środki dystansowania społecznego zmniejszają szczyt epidemii COVID-19. Jak przewidują badacze, potrzeba jeszcze długiego czasu, aby wszystko wróciło do normy.

16:39

W stolicy Indii przywrócono transport publiczny. W autobusach może przebywać maksymalnie 20 osób. Każdy pasażer przed wejściem będzie poddawany kontroli bezpieczeństwa.

16:35

Z danych przedstawionych przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Adwokatów Rodzinnych (AEAFA) wynika, że w związku z epidemią koronawirusa w kraju przybywa osób, które są zainteresowane złożeniem pozwu o rozwód.

16:34

Pandemia uwidoczniła niebezpieczną i rosnącą nierówność istniejącą między krajami – ocenił prezydent RPA Cyril Ramaphosa podczas wirtualnego 73. Światowego Zgromadzenia Zdrowia.

15:57

Koronawirus dotarł do plemienia indiańskiego zamieszkującego las tropikalny we wschodnim Ekwadorze

AFP

AFP

15:32

Wczesne wyniki badań nad szczepionką przeciw koronawirusowi wskazują, że uczestnicy wytworzyli w swoich organizmach odpowiednie przeciwciała.

15:18

Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna przekazały 20 tysięcy maseczek dla górników i ich rodzin.

– Wspólnie z funkcjonariuszami Służby Więziennej przekazujemy górnikom i ich rodzinom maseczki ochronne. Są one darem Służby Więziennej i Ministerstwa Sprawiedliwości. W związku ze wzrostem zachorowań i zagrożeniem koronawirusem zdecydowaliśmy się z Ministrem Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym, że przekażemy potrzebującym część masek wyprodukowanych przez więźniów w zakładach karnych i aresztach śledczych. Dzisiaj zostanie przekazana pierwsza partia 20 tysięcy maseczek. Trafią one do spółek górniczych, a następnie do górników – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

14:59

Pacjenci, u których ponownie wykryto koronawirusa po tym, jak uznano ich za ozdrowieńców po infekcji wirusem SARS-CoV-2, nie zakażają innych – twierdzą przedstawiciele południowokoreańskiego resortu zdrowia.

14:43

Węgry i Słowenia uzgodniły mapę drogową dochodzenia do częściowego otwarcia granicy między tymi krajami od 1 czerwca – poinformował szef MSZ Węgier, Peter Szijjarto.

14:30

– Apelujemy do pana prezydenta Trzaskowskiego, żeby wziął się w końcu za zarządzanie miastem, bo z tego będzie rozliczany przez swoich wyborców – oświadczył europoseł PiS Adam Bielan. Z kolei wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel zarzucił nowemu kandydatowi PO w wyborach prezydenckich nieudolność, niedotrzymywanie obietnic i brak wiarygodności.

14:29

14:11

Łódź wstrzymuje decyzje o uruchomieniu żłobków i przedszkoli. Powód? Niepokojące wyniki badań pracowników żłobków i przedszkoli na obecność koronawirusa – o sprawie piszemy w serwisie zdrowie rp.pl.

13:58

13:53

UberEats zanotował wzrost liczby dostępnych w swojej ofercie restauracji aż o 188 proc.

13:52

We Francji zamknięto siedem szkół w mieście Roubaix, w północno-wschodniej części kraju, w ramach środków ostrożności po tym jak u jednego z uczniów stwierdzono zakażenie koronawirusem.

JEFF PACHOUD / AFP

JEFF PACHOUD / AFP

13:31

13:21

Prymas Anglii wezwał polityków do „odwagi” w poszukiwaniu rozwiązań dla gospodarczych i społecznych skutków restrykcji związanych z epidemią.

12:49

Sprzedaż sera Stilton spadła o 30 procent w czasie pandemii. Dla producentów to duży cios. Proszą o wsparcie brytyjskich konsumentów.

12:48

Jedna z najbardziej podziwianych i rozpoznawalnych linii lotniczych na świecie – dubajskie Emirates przymierza się do zwolnienia 30 tys. pracowników. Jeśli rzeczywiście aż tyle osób straci pracę, będzie to największa redukcja zatrudnienia w historii światowego lotnictwa.

12:43

Od soboty do Polski można wjeżdżać bez kwarantanny w związku z pracą zarobkową już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej UE i EOG – zwrócił uwagę na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński.

12:31

Tylko co czwarta polska firma ocenia, że jest gotowa na automatyzację i robotyzację. Możemy więc przegrać w wyścigu, który nakręci pandemia

12:30

Od dzisiaj obowiązuje trzeci etap odmrażania gospodarki. Knajpy, puby, fryzjerzy czy salony kosmetyczne mogą wznowić swoją działalność, ale z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Zmiany obejmą również kierowców. Co się dla nich zmieni? – o tym czytamy w serwisie moto.rp.pl.

12:29

12:25

69 z 209 pracowników fabryki działającej w branży rolniczej z francuskiej Bretanii uzyskało pozytywny test badania na obecność koronawirusa – podały lokalne władze.

12:03

Przewaga PiS-u wynika z faktu, że od początku kampanii funkcjonowało czterech kandydatów opozycyjnych, którzy w istotnym stopniu będą walczyć o podobny elektorat – stwierdził w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską prof. Rafał Chwedoruk, politolog. Całą rozmowę można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

11:41

W Malezji w ciągu ostatniej doby stwierdzono 47 nowych zakażeń koronawirusem – łącznie od początku epidemii wykryto w tym kraju 6941 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Liczba ofiar COVID-19 w Malezji w ciągu doby nie zmieniła się – nadal wynosi 113.

11:34

Po czasowym zamknięciu z powodu epidemii koronawirusa w poniedziałek ponownie został otwarty dla zwiedzających Akropol w Atenach.

11:28

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, przerwa w nauczaniu stacjonarnym została wydłużona do 7 czerwca – do tego czasu nauczanie ma być zdalne, przewidziano jednak wyjątki.

11:27

Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje o wprowadzenie regulacji, które umożliwią podpisywanie aktów notarialnych drogą elektroniczną.

11:25

Jacinda Ardern została najpopularniejszym premierem Nowej Zelandii w XXI wieku – wynika z sondażu Newshub-Reid, którego wyniki opublikowano w poniedziałek. Szefowa rządu popularność zawdzięcza skuteczności w walce jej rządu z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Mark Mitchell / POOL / AFP

Mark Mitchell / POOL / AFP

11:09

11:03

Szumowski: Zawsze jest możliwy powrót do obostrzeń.

11:02

W Singapurze w poniedziałek do południa czasu lokalnego stwierdzono 305 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia tego kraju. Dzień wcześniej w Singapurze stwierdzono 682 zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Łącznie w Singapurze wykryto 28343 zakażenia koronawirusem i 22 zgony z powodu COVID-19.

11:00

Szumowski: Decyzja o ograniczeniu obowiązku zasłaniania nosa i twarzy w części kraju – w ciągu tygodnia, dwóch.

10:57

Łukasz Szumowski: Epidemia nie znika, być może mamy dołek w jej przebiegu.

10:47

W Wuhan w pierwszych trzech dniach prowadzenia masowych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, które mają objąć wszystkich, 11 mln mieszkańców miasta, udało się przeprowadzić 400 tys. testów – podała Miejska Komisja Zdrowia Publicznego. Testowanie ma potrwać 10 dni.

10:26

10:23

W Rosji w ciągu doby wykryto 8926 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – po raz pierwszy od 1 maja dobowa liczba zakażeń wykrytych w tym kraju była niższa od 9 tysięcy.

Yuri KADOBNOV / AFP

Yuri KADOBNOV / AFP

10:15

W województwie śląskim liczba przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przekroczyła 5,5 tys. – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

10:13

W Polce wykryto kolejnych 217 zakażeń koronawirusem i cztery zgony z powodu COVID-19.

10:08

10:07

10:06

Irlandzka linia niskokosztowa Ryanair skorzystała z gwarancji brytyjskiego rządu w zaciągnięciu kredytu pomostowego w wysokości 600 mln funtów. Dotychczas prezes przewoźnika, Michael O’Leary nie szczędził krytyki konkurentom, którzy sięgnęli po pomoc publiczną w kryzysie wywołanym przez pandemię Covid-19.

10:05

Być może za 2 tygodnie rząd zdecyduje się na otwarcie klubów fitness – ujawniła w rozmowie z „Radiem Zet” wicepremier Jadwiga Emilewicz.

9:46

Węgierski rząd przedstawi parlamentowi 26 maja projekt zakończenia okresu obowiązywania nadzwyczajnych uprawnień przyznanych władzy wykonawczej w związku z pandemią – miał zapowiedzieć szef kancelarii premiera Viktora Orbana cytowany przez serwis hirtv.hu.

Andrej ISAKOVIC / AFP

Andrej ISAKOVIC / AFP

9:27

– Nawet liberalnym komentatorom trudno wskazać jakikolwiek sukces prezydentury Rafała Trzaskowskiego w Warszawie – powiedział europoseł Patryk Jaki (Solidarna Polska), zarzucając nowemu kandydatowi Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich niewywiązywanie się ze składanych obietnic wyborczych.

9:20

Najnowsze dane mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowane w Polsce są 2544 osoby – o 85 więcej niż dzień wcześniej i o 54 mniej niż przed tygodniem. W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną spadła o ponad 16 tys. (z 97002 do 80947), w ciągu doby resort odnotował spadek rzędu prawie 3,6 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 18772 osoby – dobowy wzrost wynosi 577, tygodniowy – 1721. Od niedzieli liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 177, w ciągu tygodnia – o ponad 1,8 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 7628 zakażonych. Według danych z 17 maja, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano 620 tys. próbek pobranych od 567 tys. osób.

9:05

PKB Japonii spadł w pierwszym kwartale o 0,9 proc. kw./kw. i 2 proc. r./r. Dane annualizowane (czyli obrazujące zmianę w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale liczone w tempie rocznym) mówią o spadku o 3,4 proc., po tym jak w czwartym kwartale gospodarka skurczyła się aż o 7,3 proc. Średnia prognoz analityków mówiła o spadku w pierwszym kwartale o 4,6 proc.

8:56

Istnieją plany wprowadzenia na rynek szczepionek przeciw COVID-19 dla 30 mln osób do września, jeśli testy kliniczne zakończą się sukcesem – poinformował minister ds. handlu i przemysłu w rządzie Borisa Johnsona, Alok Sharma.

ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

8:45

– Nie jestem w stanie powiedzieć, czy ktoś w Polsce – ale nie z Platformy Obywatelskiej, tylko z wyborców – nie prowadzi jakiejś spontanicznych akcji – powiedział przewodniczący PO Borys Budka, odnosząc się w RMF FM do kwestii zbierania podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego, nowego kandydata partii w wyborach prezydenckich.

8:31

Młodzi ludzie starli się z policją nad ranem na przedmieściach Paryża, po tym jak w wypadku na motocyklu zginął młody mężczyzna, za co część mieszkańców Argenteuil, północnych przedmieść Paryża, obwiniła policję – informuje „Le Parisien”. Jak pisze Reuters zamieszki w Argenteuil to kolejne niepokoje społeczne do jakich dochodzi we Francji w związku ze wzrostem napięć społecznych spowodowanym ścisłym reżimem kwarantanny wprowadzonym w związku z epidemią koronawirusa.

8:06

Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Niemczech w ciągu doby wzrosła o 342 – podaje Instytut Roberta Kocha. Wcześniej Reuters, powołując się na Instytut, informował o dwóch nowych zakażeniach. Liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła w ciągu doby o 21. Łącznie w Niemczech wykryto jak dotąd 174697 zakażeń koronawirusem i 7935 zgonów z powodu COVID-19.

8:02

Małgorzata Kidawa-Błońska została wybrana w grudniu przez Konwencję Krajową Platformy Obywatelskiej jako kandydat na prezydenta. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło – sytuacja, ale i termin wyborów. Te wybory, w których kandydowała Kidawa-Błońska są za nami, dziś jesteśmy przed nowymi wyborami – stąd nowy kandydat – mówił w TVN24 były lider PO, Grzegorz Schetyna.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

7:32

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 5242 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – to rekordowy dobowy wzrost liczby zakażeń od początku epidemii w tym kraju.

SAM PANTHAKY / AFP

SAM PANTHAKY / AFP

7:11

W Osace, trzecim największym mieście Japonii, w niedzielę po raz pierwszy od 9 marca nie stwierdzono nowych zakażeń koronawirusem. W Tokio zakażeń było najmniej od 7 kwietnia.

Kazuhiro NOGI / AFP

Kazuhiro NOGI / AFP

6:54

6:51

Korzystający z ulgi na start oraz osoby z dochodami do 7 tys. zł, bez względu na wysokość przychodów, zostali zwolnieni ze składek za kwiecień i maj. I to nawet jeśli już je zapłacili – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:49

Nie spełnił się czarny scenariusz wyhamowania inwestycji przez masowe zakażenia pracowników. Od stycznia podpisano umowy na budowę 16 odcinków szybkich tras o łącznej długości 239 km – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:38

6:35

Nawet globalny kryzys z 2009 roku nie spustoszył samorządowych finansów tak, jak może to zrobić pandemia koronawirusa – piszemy w „Życiu Regionów”.

6:33

Rafał Trzaskowski został nowym kandydatem w wyborach na prezydenta RP. Stawia na ostre zwarcie z Andrzejem Dudą i Prawem i Sprawiedliwością – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

6:28

6:23

W USA w ciągu doby koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 18873 osób, w wyniku COVID-19 zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin 808 osób – podaje CNN powołując się na dane Uniwersytetu Johna Hopkinsa. Od początku epidemii w USA koronawirusa wykryto u 1486757 osób, w wyniku COVID-19 zmarły 89562 osoby.

6:16

Właściciele restauracji, pubów, zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, które otworzą się w poniedziałek, muszą szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. Inaczej będą płacić kary – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:14

CBA wiedziało o szykowanym zakupie środków ochrony od Łukasza G., które okazały się nic niewarte. Ale nie zablokowało transakcji – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:11

Rządy państw UE wydały lub zagwarantowały już blisko 2 biliony euro na ratowanie gospodarki. Ponad połowa tej sumy popłynie do niemieckich firm i ich pracowników – pisze w korespondencji z Brukseli Anna Słojewska.

6:08

PKB Polski zmalał w I kwartale o 0,5 proc. To najsłabszy wynik od dekady, ale lepszy, niż można było oczekiwać na podstawie doniesień o aktywności ekonomicznej w drugiej połowie marca – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:05

Wiele restauracji nie zdecyduje się jednak na otwarcie, skoro ruch klientów nadal jest mocno ograniczony. Za to w salonach urody telefony się urywają – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:59

Marynarze lotniskowca USS Theodore Roosevelt, na którym pojawiło się ognisko koronawirusa, „symulują przebywanie na morzu w czasie cumowania w bazie morskiej w Guam” w ramach przygotowywania się do powrotu do wykonywania zadań na morzu – informuje CNN.

5:45

Naukowcy z Hongkongu przeprowadzili badanie na chomikach, które dostarczyło dowodów, że noszenie masek chirurgicznych może znacząco zmniejszyć skalę rozprzestrzeniania się koronawirusa – informuje „South China Morning Post”.

KARIM JAAFAR / AFP

KARIM JAAFAR / AFP

5:26

W Meksyku w ciągu doby wykryto 2075 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 132 kolejne zgony z powodu COVID-19. Łącznie, od początku epidemii, w Meksyku wykryto 49219 zakażeń wirusem i 5177 zgonów z powodu COVID-19.

5:23

W Sao Paulo zajętych jest w szpitalach 90 proc. łóżek na oddziałach intensywnej terapii – alarmuje burmistrz tego miasta, Bruno Covas. Sao Paulo to największe miasto w Brazylii, zamieszkuje je ponad 12 mln mieszkańców.

5:10

Prokurator generalny Salwadoru w niedzielę podważył legalność dekretu wydanego dzień wcześniej przez prezydenta Salwadoru, Nayiba Bukele, który – bez zgody parlamentu – przedłużył obowiązywanie w kraju stanu wyjątkowego wprowadzonego w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

4:55

W Chinach w ciągu doby stwierdzono siedem nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – podała chińska Komisja Zdrowia Publicznego.

Hector RETAMAL / AFP

Hector RETAMAL / AFP

4:53

W ciągu doby w Niemczech wykryto dwa zakażenia koronawirusem i żadnych zgonów z powodu COVID-19 – informuje Instytut Roberta Kocha. Łączna liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Niemczech wzrosła do 174355, a liczba zgonów z powodu COVID-19 wynosi nadal 7914.

4:36

W RPA w ciągu minionej doby wykryto 1160 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – to największy dobowy wzrost liczby zakażonych w tym kraju od początku epidemii. Łącznie w RPA wykryto jak dotąd 15515 zakażeń koronawirusem, w wyniku COVID-19 zmarły tam 264 osoby.

4:26

4:25

4:20

W wyniku COVID-19 zmarło w Polsce 925 osób.

4:15

W Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto jak dotąd u 18529 osób.

4:10

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 4713026 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 315174 osoby. Za wyleczone uznaje się 1733888 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 1486515 osób. W Rosji – 281752, w Wielkiej Brytanii – 244995, w Brazylii – 241080, w Hiszpanii – 230698, we Włoszech – 225435, we Francji – 179693, w Niemczech – 175752, w Turcji – 149435, w Iranie – 120198, w Indiach – 95698, w Peru – 92273, w Chinach – 82954, w Kanadzie – 78329, w Belgii – 55280, w Arabii Saudyjskiej – 54752, w Meksyku – 49219, w Holandii – 44195, w Chile – 43781, w Pakistanie – 40151, w Ekwadorze – 33182, w Katarze – 32604, w Szwajcarii – 30587, w Szwecji – 30143, na Białorusi – 29650, w Portugalii – 29036, w Singapurze – 28038, w Irlandii – 24112, ZEA – 23358, w Bangladeszu – 22268.

W wyniku COVID-19 w USA zmarły 89562 osoby, w Wielkiej Brytanii – 34716, we Włoszech – 31908, we Francji – 28111, w Hiszpanii – 27563, w Brazylii – 16118, w Belgii – 9052, w Niemczech – 7962, w Iranie – 6988, w Kanadzie – 5903, w Holandii – 5699, w Meksyku – 5177, w Chinach – 4634, w Turcji – 4140, w Szwecji – 3679, w Indiach – 3025, w Ekwadorze – 2736, w Peru – 2648, w Rosji – 2631, w Szwajcarii – 1881, w Irlandii – 1543, w Portugalii – 1218, w Indonezji – 1148, w Rumunii – 1107.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.