fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wykorzystywanie dzieci w sieci rośnie w czasie pandemii

AFP
Liczba przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie na terenie Unii Europejskiej wzrosła w czasie pandemii COVID-19 - powiedziała szefowa Europolu.

Z powodu pandemii koronawirusa wiele osób jest zmuszonych do pracy i dokonywania zakupów przez internet. W związku z obecną sytuacją służby odnotowały wzrost liczby przypadków cyberprzestępczości.

- Najbardziej niepokojąca jest zwiększona aktywność w internecie osób poszukujących materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci - powiedziała dyrektor Europolu Catherine De Bolle podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim.

De Bolle, była szefowa belgijskiej policji, powiedział, że wzrost aktywności pedofilskiej został zgłoszony przez krajowe organy ścigania z 27 państw UE, które zauważyły większe zainteresowanie nielegalnymi stronami internetowymi. Służby zamknęły więcej platform internetowych służących do wymiany materiałów dotyczących seksualnego wykorzystywania dzieci.

Szefowa Europolu powiedziała, że śledczy zatrzymali również przestępców, którzy za pośrednictwem darknetu, części internetu dostępnej tylko za pośrednictwem specjalnego oprogramowania lub autoryzacji, docierali do dzieci.

Osoby dopuszczające się nadużyć seksualnych próbują wykorzystywać coraz większy kontakt dzieci z siecią, ponieważ podczas pandemii wiele szkół było zamkniętych, a lekcje prowadzono przez internet. Często zajęcia odbywały się na platformach, które nie były odpowiednio zabezpieczone.

- Korzystanie z internetu w celu seksualnego wykorzystywania dzieci jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek -  uważa organizacja ECPAT (Koniec Prostytucji Dziecięcej, Pornografii i Handlu Dziećmi w Celach Seksualnych)

Stwierdzono, że obecnie pedofilom łatwiej jest nawiązać kontakt z dziećmi i znaleźć podobnie myślących przestępców, "co ułatwia również dostęp do materiałów związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci, ich pobieranie, produkcję i udostępnianie".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA