fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

W Szwecji zmarło w kwietniu najwięcej osób od niemal 30 lat

AFP
Według opublikowanych w poniedziałek statystyk ze Szwecji, gdzie nie wprowadzono poważnych ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa, odnotowała w kwietniu najwięcej zgonów od niemal 30 lat.

W ramach walki z pandemią koronawirusa szwedzki rząd ogłosił podejście oparte na "zasadzie odpowiedzialności". Szkoły pozostały otwarte dla uczniów poniżej 16. roku życia, a kawiarnie, bary, restauracje i firmy pozostały otwarte. Zaapelowano do obywateli, aby przestrzegali wytyczne dotyczące zachowania dystansu społecznego.

W kwietniu w kraju liczącym 10,3 mln mieszkańców odnotowano łącznie 10458 zgonów - podał szwedzki urząd statystyczny.

- Musimy wrócić do grudnia 1993 r., aby znaleźć więcej zmarłych w ciągu jednego miesiąca - powiedział Tomas Johansson z urzędu statystycznego.

W sumie w Szwecji odnotowano 97008 zgonów w ciągu całego 1993 roku, który z kolei był najbardziej śmiertelnym rokiem od 1918 r., kiedy to hiszpańska pandemia grypy dotknęła kraj.

Johansson powiedział AFP, że w grudniu 1993 r. nie było oficjalnej przyczyny tłumaczącej wysoką liczbę zgonów. Dodał, że w tym czasie miała miejsce epidemia grypy.

Według wstępnych danych od końca kwietnia liczba zgonów maleje, w tym w Sztokholmie - epicentrum szwedzkiej epidemii - gdzie na początku kwietnia odnotowano największą liczbę ofiar.

Szwedzkie podejście do koronawirusa spotkało się z krytyką zarówno w kraju, jak i za granicą, zwłaszcza że liczba zgonów znacznie przewyższyła liczbę zgonów w sąsiednich krajach nordyckich, które wprowadziły bardziej restrykcyjne środki.

W Szwecji odnotowano łącznie 30377 potwierdzonych przypadków koronawirusa i 3698 zgonów.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA