fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Nowa Zelandia: Rekordowe poparcie premier Ardern

AFP
Jacinda Ardern została najpopularniejszym premierem Nowej Zelandii w XXI wieku - wynika z sondażu Newshub-Reid, którego wyniki opublikowano w poniedziałek. Szefowa rządu popularność zawdzięcza skuteczności w walce jej rządu z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Z pierwszego sondażu przeprowadzonego po wprowadzeniu na wyspie kwarantanny w związku z epidemią koronawirusa (wprowadzona pod koniec marca obecnie jest łagodzona) wynika, że Partia Pracy Ardern cieszy się poparciem 56,5 proc. respondentów - to wzrost o 14 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego badania. Nigdy w historii Nowej Zelandii żadna partia nie cieszyła się tak wysokim poparciem.

Z kolei główna partia opozycyjna, Nowozelandzka Partia Narodowa, straciła 12,7 pkt. proc. poparcia - i obecnie chciałoby na nią głosować 30,6 proc. respondentów.

Sama Ardern jest wskazywana jako najlepszy kandydat na premiera przez 59,5 proc. ankietowanych (wzrost o 20,8 pkt. proc. od poprzedniego badania). W historii sondażów realizowanych przez Reid Research żaden polityk nie uzyskał takiego wyniku.

Sondaż przeprowadzono między 8 a 16 maja.

Po wprowadzeniu surowego reżimu kwarantanny we wczesnej fazie epidemii w Nowej Zelandii stwierdzono stosunkowo niewiele zakażeń (1499) i zgonów (21) z powodu COVID-19.

Obecnie kraj wraca do normalności w nowym reżimie sanitarnym.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA