fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Arcybiskup Canterbury ostrzega przed cięciem wydatków publicznych

Bloomberg
Prymas Anglii wezwał polityków do „odwagi" w poszukiwaniu rozwiązań dla gospodarczych i społecznych skutków restrykcji związanych z epidemią.

Justin Welby, arcybiskup Canterbury, prymas Anglii i zwierzchnik światowej Wspólnoty Anglikańskiej wezwał polityków, by nie cięli wydatków publicznych w odpowiedzi na wywołany przez koronawirusa kryzys. Zdaniem Welby'ego „powrót do oszczędności będzie tragiczną pomyłką".

Arcybiskup Canterbury twierdził, w rozmowie z BBC na temat Tygodnia Zdrowia Psychicznego, że aktualnie koszty pożyczania są „najniższe w historii" i, jako państwo, nigdy „nie byliśmy bardziej do tego zdolni". Wezwał przy tym polityków do odwagi w ustalaniu wizji społeczeństwa. Zdaniem prymasa, państwo powinno inwestować w opiekę społeczną i w zdrowie psychiczne obywateli.

Obecność Justina Welby'ego w rozmowie o zdrowiu psychicznym nie była przypadkowa. Prymas Anglii przyznał się ostatnio do tego, że cierpiał na depresję i leczył się farmakologicznie. Arcybiskup wiązał swoją depresję z traumami, jakich doznał – oboje jego rodzice byli alkoholikami, a dzieciństwo nie należało do najlżejszych, do tego, gdy jeszcze był biznesmenem, jego siedmiomiesięczna córka zginęła w wypadku samochodowym.

Arcybiskup przypomniał, że poczucie straty, żalu czy niepokoje związane z recesją są traumami, które trzeba będzie przepracować i nie da się po prostu „wziąć w garść".

- Nie zrobimy tego za pomocą polityki oszczędności. Nie zrobimy tego za pomocą walki klasowej. Osiągniemy to jako społeczeństwo i dbając o wspólne dobro oraz nie bojąc się wydawania pieniędzy, które stworzą lepsze społeczeństwo – stwierdził arcybiskup Canterbury w rozmowie z BBC, pytany jak Zjednoczone Królestwo powinno wyjść z kryzysu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA