04:39
22.11.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 272
23:59
21.11.2022

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.

23:36
21.11.2022

Zełenski i Macron omówili ostrzał elektrowni atomowej w Zaporożu

Prezydent Wołodymyr Zelenski odbył rozmowę telefoniczną z Emmanuelem Macronem, koncentrując się na sytuacji na polu walki na Ukrainie i w pobliżu elektrowni atomowych

"Podkreśliłem konieczność demilitaryzacji elektrowni atomowej w Zaporożu. Omówiliśmy również współpracę w zakresie zapewnienia stabilności energetycznej Ukrainy - w szczególności ochrony systemu przed atakami lotniczymi" - poinformował Zełenski po rozmowie

23:08
21.11.2022

Ukraina może doświadczyć przerw w dostawie prądu do końca marca

Przewiduje tak Serhij Kowałenko z koncernu energetycznego DTEK Yasno. 

- Pomimo złej pogody, firmy energetyczne starają się teraz jak najlepiej zakończyć przywracanie zasilania przed jeszcze większym mrozem. I chociaż teraz było mniej wyłączeń prądu, chciałbym, żeby wszyscy zrozumieli: najprawdopodobniej Ukraińcy będą musieli żyć w trybie przerw w dostawie prądu co najmniej do końca marca - powiedział.

22:27
21.11.2022

Drony budowane wspólnie przez Rosję i Iran mogą w przyszłym roku być wysłane na wojnę

Czytaj więcej

Rosja z pomocą Iranu zbuduje drony bojowe. Mogą trafić na Ukrainę w przyszłym roku
21:59
21.11.2022

USA: Coraz więcej dowodów na rosyjskie zbrodnie wojenne w każdym regionie, w którym byli okupanci

- Istnieje coraz więcej dowodów na systematyczne zbrodnie wojenne popełniane w każdym regionie Ukrainy, gdzie rozmieszczono rosyjskie wojska - powiedziała amerykańska ambasadorka ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Beth Van Schaack.

- Obejmuje to celowe, masowe i nieproporcjonalne ataki na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną, złe traktowanie cywilów i jeńców wojennych oraz próby tuszowania tych zbrodni, doniesienia o egzekucjach, torturach i przemocy seksualnej - przekazała.

21:35
21.11.2022

Litwa rozważa przekazanie Ukrainie amunicji, ale nie haubic i systemów obrony powietrznej

Litwa rozważa przekazanie Ukrainie amunicji artyleryjskiej, ale nie niemieckich haubic czy systemów obrony powietrznej średniego zasięgu - poinformował doradca prezydenta Kestutis Budrys

- Spośród sprzętu wojskowego, który możemy przekazać, w najbliższym czasie będzie rozważane przekazanie stronie ukraińskiej amunicji artyleryjskiej - powiedział.

Zaznaczył, że kraj nie może przekazać Ukrainie haubic PzH 2000 i systemów obrony powietrznej NASAMS, dopóki rozmowy z sojusznikami nie określą, jak te "szczególnie ważne" zdolności zostaną odtworzone.

21:33
21.11.2022

Zimno i ciemno: Kijów przygotowuje się na "najgorszą zimę naszego życia"

Kiedy nie ma prądu, co zdarza się bardzo często, mieszkanie w wieżowcu z widokiem na rozdartą wojną stolicę Ukrainy sprawia wrażenie pułapki. Bez światła, bez wody, bez możliwości ugotowania jedzenia. Nie ma też windy, którą można by uciec z 21. piętra w razie ataku rosyjskiej rakiety. Nawet gdy wraca prąd, nigdy nie jest włączony na długo.

- Rosyjskie ataki pogrążają Ukrainę w epoce kamiennej - mówi Anastazja Pyrożenko. W ciągu ostatnich 24 godzin jej 26-piętrowy wieżowiec miał prąd tylko przez pół godziny. Mówi, że "wojskowe warunki życia" wypędziły ją i męża z mieszkania.

- Nasz budynek jest najwyższy w okolicy i jest świetnym celem dla rosyjskich rakiet, więc przeprowadziliśmy się do rodziców i przygotowujemy się do najgorszej zimy w naszym życiu - powiedziała 25-latka.

20:36
21.11.2022

Andrzej Duda zabrał głos w sprawie niemieckich Patriotów dla Polski

  - Doceniam ten gest. Otrzymujemy wsparcie w zakresie, w którym jest nam ono potrzebne. To ważny gest sojuszniczy. Bardzo go doceniam - powiedział prezydent w rozmowie z Polsat News.

Czytaj więcej

Andrzej Duda: Doceniam niemiecki gest. Otrzymujemy wsparcie, które jest nam potrzebne
20:13
21.11.2022

Sztab Generalny: Rosja kontynuuje potajemną mobilizację na okupowanym Krymie

W okupowanym Symferopolu narzucona przez Rosję administracja kontynuuje wcielanie ludzi do wojska, aby wypełnić wskaźniki mobilizacyjne określone przez Kreml - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:06
21.11.2022

Coraz większy problem z dostępem do leków na Ukrainie

Czytaj więcej

Co piąty mieszkaniec Ukrainy ma problemy z dostępem do leków
19:02
21.11.2022

Rosja zniszczyła 800 obiektów kultury na Ukrainie

Siły rosyjskie całkowicie lub częściowo zniszczyły około 800 obiektów kultury - powiedział minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy.

- Obecnie aktywnie pracujemy, w szczególności z UNESCO, aby wzmocnić te obiekty przed zimą, uzyskać w szczególności generatory - poinformował Ołeksandr Tkaczenko.

- Dla nas teraz ważne jest, aby przejść przez zimę tak, aby muzea były ciepłe i miały prąd. I żeby w rezultacie życie kulturalne w kraju trwało - dodał.

Stwierdził, że wojna Rosji to także wojna o samo prawo do bycia Ukraińcem i istnienia ukraińskiej kultury.

18:26
21.11.2022

UOKiK przegrał z Gazpromem w polskim sądzie

W poniedziałek polski Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję w sprawie nałożenia kar pieniężnych na Gazprom i pięć koncernów zachodnich - francuskiego Engie Energy, niemieckich Uniper i Wintershall, austriackiego OMV oraz Shell odpowiedzialnych za budowę gazociągu Nord Stream 2.

Czytaj więcej

Gazprom wygrał w Polsce z UOKiK. Urząd zaskoczony, będzie odwołanie
18:15
21.11.2022

Nadchodzi przełom w sankcjach na Rosję? Ważna decyzja już w środę

W najbliższych dniach poznamy szczegóły wchodzących od 5 grudnia restrykcji na rosyjską ropę. To może być przełom w nakładanych na Kreml sankcjach.

Czytaj więcej

Przełom w sankcjach? G7 zdecyduje o limicie cenowym na rosyjską ropę
18:09
21.11.2022

Ukraina ma ewakuować cywilów z niedawno wyzwolonych obszarów obwodów chersońskiego i mikołajowskiego

Władze regionalne obawiają się, że zniszczona infrastruktura nie pozwoli ludności cywilnej na przetrwanie zimy.

Czytaj więcej

Ukraina ewakuuje cywilów z wyzwolonych terenów. Obawa przed zimą
17:50
21.11.2022

Francja ogłasza pakiet pomocy dla Mołdawii o wartości 100 mln euro

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił dodatkowy pakiet pomocy międzynarodowej o wartości ponad 100 mln euro dla Mołdawii.

Mołdawia mierzy się z kryzysem z powodu masowych przerw w dostawach prądu, dużego napływu uchodźców i zagrożenia bezpieczeństwa w wyniku wojny na Ukrainie.

Przemawiając na konferencji darczyńców dla Mołdawii w Paryżu, Macron powiedział, że duża część tej pomocy będzie musiała być przeznaczona na pomocy Mołdawii w radzeniu sobie z kryzysem energetycznym, który jest konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę.

17:20
21.11.2022

Ambsador Niemiec o Patriotach: To może być pierwszym krokiem do dalszego zaangażowanie Niemiec w obronę Polski

Czytaj więcej

Ambasador Niemiec dla "Rz": Patrioty to może być początek naszej obrony Polski
17:09
21.11.2022

Prezydent Zełenski uczestniczył z żoną w ceremonii upamiętnienia "Niebiańskiej Sotni"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego żona Ołena wzięli udział w uroczystościach upamiętniających w Kijowie.

Złożyli znicze pod pomnikiem Bohaterów Niebiańskiej Sotni  - osób zabitych podczas ukraińskich masowych demonstracji prounijnych w 2014 roku.

17:07
21.11.2022

Erdogan mówi o izolacji Rosji i kosztach dla Europy i Polski

Czytaj więcej

Erdogan: Izolacja Rosji oznacza niekończące się koszty dla Europy i Polski
16:30
21.11.2022

W Chersoniu odkryto sale tortur. Prokuratura prowadzi dochodzenia

Ukraińcy mieli odkryć pomieszczenia, w których Rosjanie torturowali ludność cywilną z obwodu chersońskiego.

Czytaj więcej

Ukraińcy odkryli cztery "sale tortur" w Chersoniu
15:59
21.11.2022

Podolak: Rosjanie zapomnieli słowa "Chersoń".

Dziś Chersoń, jutro Donieck i Krym, a wkrótce Ukraina - napisał doradca szefa Kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Czytaj więcej

Podolak: Rosyjskim propagandystom kazano zapomnieć o słowie "Chersoń"
15:24
21.11.2022

Nowa Zelandia rozszerza sankcje wobec Rosji i Białorusi

Nowa Zelandia nałożyła nowe sankcje na 22 Rosjan i Białorusinów oraz cztery rosyjskie firmy z sektora ropy, gazu, stali i transportu - poinformowała minister spraw zagranicznych Nanaia Mahuta. 

Na liście znalazły się córki prezydenta Rosji Władimira Putina, jego rzecznik Dmitrij Pieskow, białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko oraz szefowa rosyjskiego banku centralnego Elwira Nabiullina.

14:59
21.11.2022

W Chersoniu przebywa obecnie ok. 80 tys. osób

Informacje takie przekazał Serhij Chłan, zastępca przewodniczącego chersońskiej rady obwodowej. Chłan radzi mieszkańcom Chersonia ewakuację - w mieście, wyzwolonym niedawno przez siły ukraińskie, nie ma prądu, bieżącej wody i ogrzewania. Chersoń jest też regularnie ostrzeliwany przez Rosjan.

14:52
21.11.2022

Luksemburg przekaże dodatkowe egzemplarze Humvee Ukrainie

Minister obrony Luksemburga poinformował, że siły zbrojne Luksemburga i resort obrony postanowiły przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy dodatkowe pojazdy Humvee (HMMWV), co ma "wzmocnić Ukrainę w egzekwowaniu prawa do samoobrony".

14:29
21.11.2022

Norwegia przekaże Ukrainie 2 mld koron na zakup gazu zimą

Informacje o przekazaniu Ukrainie 2 mld koron (ok. 195 mln dolarów) na zakup gazu zimą przekazał norweski rząd. Pieniądze zostaną przekazane Ukrainie za pośrednictwem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

14:16
21.11.2022

Jasina po tragedii w Przewodowie: Będę bardzo wstrzemięźliwy w mówieniu

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina był w Polskim Radiu 24 pytany o stanowisko ukraińskich władz w sprawie wybuchu w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch Polaków. - Porozumiano się odpowiednio pomiędzy różnymi polskimi i ukraińskimi organami. Ci ukraińscy eksperci przyjechali, zobaczymy teraz, jaka będzie ich komunikacja, więc ja tutaj będę bardzo wstrzemięźliwy w mówieniu - oświadczył.

Czytaj więcej

Rzecznik MSZ: Pamiętajmy, jak wielkim skarbem są relacje polsko-ukraińskie
14:06
21.11.2022

Dyrektor Rosatomu ostrzega, że w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej może dojść do wypadku

- To będzie zdarzenie, które na zawsze zmieni bieg historii. Dlatego wszystko musi być zrobione, by nikt nie myślał o naruszeniu bezpieczeństwa elektrowni atomowej - podkreślił Aleksiej Lichaczow. 

Czytaj więcej

Dyrektor Rosatomu: Możliwy wypadek w elektrowni jądrowej
13:45
21.11.2022

Brytyjskie firmy importowały rosyjską ropę, mimo sankcji

Rosyjski surowiec kupowano między innymi w Polsce.

Czytaj więcej

Brytyjczycy omijali własne sankcje. Importowali rosyjską ropę z Polski
13:25
21.11.2022

Putin spotka się we wtorek w Moskwie z prezydentem Kuby

Miguel Diaz-Canel Bermudez i Władimir Putin odbędą rozmowy w Moskwie, wezmą też udział w odsłonięciu pomnika Fidela Castro w rosyjskiej stolicy. Tematem rozmów prezydenta Rosji i prezydenta Kuby będzie "stan i perspektywy rozwoju strategicznego partnerstwa rosyjsko-kubańskiego na polach: politycznym handlowym, ekonomicznym, kulturalnym i humanitarnym" - informuje Kreml. 

13:04
21.11.2022

Doradca ministra obrony Ukrainy: Rosja chce zamrozić front. Ale my się nie zatrzymamy

Jirij Sak mówił, że Rosja "próbuje zamrozić front", ponieważ "nie osiąga niczego na polu walki i desperacko poszukuje sposobu na doprowadzenie do tego, co nazywają przerwą operacyjną na froncie".

Czytaj więcej

Ukraiński urzędnik: Rosjanie strzelają do elektrowni atomowej, by nas zamrozić
12:41
21.11.2022

Premier Hiszpanii: W listopadzie w Toledo zacznie działać ośrodek, w którym szkoleni będą ukraińscy żołnierze

Pedro Sanchez zapowiedział też, że na Ukrainę pojadą hiszpańscy policjanci, którzy pomogą prowadzić śledztwa ws. zbrodni wojennych popełnianych przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie. Deklaracje takie Sanchez złożył w czasie posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Madrycie.

12:36
21.11.2022

Ozdoba o sytuacji radiacyjnej w Polsce: Trzeba dmuchać na zimne

- W żaden sposób nie odnotowano odchyleń od normy. Sytuacja jest stabilna - powiedział w Radiu Plus wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, odnosząc się do tego, że na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie doszło do kilkunastu eksplozji. - Sama strona ukraińska poinformowała, że nie doszło do uszkodzenia kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa radiacyjnego elementów tej elektrowni. Oczywiście trzeba dmuchać na zimne. Nikt nie powie, że sytuacja jest taka, że nie należy się po prostu przygotowywać, czy też nie należy obserwować tego z niepokojem - dodał.

Czytaj więcej

Ozdoba: Unia to niedobry wujek, trzeba grać z nią twardo
12:35
21.11.2022

Rosyjska armia podała nowe dane o stratach Ukrainy

Od 24 lutego Ukraina miała stracić - według rzeczniku resortu obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa - 333 samoloty, 177 śmigłowców, 2 543 bezzałogowych statków powietrznych, 388 zestawów przeciwlotniczych, 6 743 czołgi i inne pojazdy opancerzone, 901 wyrzutni rakiet, 3 607 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 7 302 specjalne pojazdy wojskowe.

12:32
21.11.2022

Dyrektor generalny Rosatomu rozmawiał z przedstawicielami MAEA o ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Informację o rozmowach, dotyczących niedzielnego ostrzału największej w Europie elektrowni jądrowej, o który Rosja oskarża Ukrainę, a Ukraina - Rosję, przekazała agencja RIA Novosti.

12:29
21.11.2022

Jędrzej Bielecki: Niemcy są gotowe rozmieścić na terenie Polski oddziały Bundeswehry

Takie jednostki od dawna stacjonują na Litwie. Dla polskiego rządu to byłoby jednak za wiele. Chyba że działania wojenne na Ukrainie przybiorą jeszcze bardziej niebezpieczny obrót - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Bundeswehra, przyjaciel Polski
12:00
21.11.2022

Pedro Sanchez: Hiszpania i kraje NATO pozostaną zjednoczone we wsparciu dla Ukrainy w jej walce o wolność

- Tu, w Madrycie, musimy wysłać silny sygnał: szanujcie narodową suwerenność Ukrainy i jej zdolność do swobodnego wyboru swojej przyszłości. Dopóki to się nie stanie, panie i panowie, będziemy zjednoczeni i będziemy wspierać Ukrainę w jej walce o wolność - mówił hiszpański premier w czasie spotkania Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Madrycie.

11:39
21.11.2022

Rosyjska armia ostrzelała Chersoń. Są ranni

Jurij Sobolewskij, pierwszy zastępca przewodniczącego Chersońskiej Rady Obwodowej, napisał o ostrzale miasta na swoim profilu na Facebooku. Z jego wpisu wynika, że w stolicy obwodu chersońskiego ostrzelano infrastrukturę cywilną. Rannym w wyniku ostrzału cywilom udzielono pomocy medycznej.

11:37
21.11.2022

Sankcje nie powstrzymują bogatych Rosjan przed zimowymi wyjazdami w Alpy

Bogaci Rosjanie płacą gigantyczne sumy za możliwość jazdy na nartach w europejskich resortach górskich.

Czytaj więcej

Tylko bogaci Rosjanie wciąż jeżdżą w Alpy. Co pozostaje biedniejszym?
11:17
21.11.2022

Pieskow: Decyzja Polski zaszkodzi OBWE

Odmowa wydania wizy szefowi MSZ Rosji, Siergiejowi Ławrowowi, uniemożliwiająca mu udział w posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych państw OBWE, zaszkodzi przede wszystkim OBWE - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. - Takie decyzje nie są dużą niewygodą dla naszego kraju, a tym bardziej dla Siergieja Ławrowa, ale jest to poważny ból głowy dla OBWE - dodał.

11:14
21.11.2022

Kumoch: System wysyłania ostrzeżeń przed ewentualnymi nalotami straszyłby Polaków

Pojawiał się kilkukrotnie taki postulat, że kiedy jest alarm przeciwpowietrzny w obwodzie lwowskim, to również rozbrzmiewają syreny w naszych miasteczkach czy wsiach przygranicznych. Alarmy obwodach Ukrainy są codziennie, kilka razy dziennie - powiedział w rozmowie z RMF FM Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. Zdaniem polityka, wprowadzenie w Polsce systemu wysyłania ostrzeżeń przed ewentualnymi nalotami w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej byłoby "straszeniem mieszkańców przygranicznych miejscowości czymś, co nie nastąpi”.

Czytaj więcej

Kumoch o incydencie w Przewodowie: Znikome prawdopodobieństwo, że się powtórzy
11:11
21.11.2022

Pieskow zapewnia, że Rosja chce rozmawiać z Ukrainą, by "osiągnąć cele specjalnej operacji wojskowej"

Dopytywany przez dziennikarzy czy jednym z celów rosyjskich działań zbrojnych na Ukrainie jest zmiana władzy w Kijowie, Pieskow odparł: "Nie". - Prezydent (Putin) już o tym mówił - dodał. Moskwa deklaruje, że celami jej "specjalnej operacji wojskowej" są "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". "Denazyfikację" Ukrainy interpretowano na Zachodzie jako chęć zmiany władz w Kijowie na prorosyjską ekipę.

Czytaj więcej

Kreml: Zmiana władz Ukrainy nie jest naszym celem
10:56
21.11.2022

23 listopada Putin spotka się w Erywaniu z premierem Armenii

Władimir Putin spotka się w środę z premierem Armenii, Nikolą Paszinianem, przy okazji szczytu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), który odbywa się w Armenii - poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. 

10:34
21.11.2022

Czarzasty o nowym wiceszefie MSZ Ukrainy: To nie jest rozsądny gest

Włodzimierz Czarzasty mówił na antenie Radia Zet o nowym wiceszefie MSZ Ukrainy. Polityk wskazał między innymi, że Melnyk w przeszłości relatywizował Zbrodnię Wołyńską. - Powinien tłumaczyć (ukraińskim władzom – red.) i mówić, jak to jest odbierane w Polsce - zaznaczył. - Trzeba tłumaczyć, że to nie jest dobry ruch. Nie ma co relatywizować historii, nikt nie będzie Ukraińców w tej sprawie ani nagradzał, ani pochwalał. Zbrodnię trzeba nazywać zbrodnią - dodał.

Czytaj więcej

Czarzasty o nowym wiceszefie MSZ Ukrainy: To nie jest rozsądne
10:33
21.11.2022

Włoski rząd proponuje wyłączyć wydatki na inwestycje w obronność z wyliczeń wielkości deficytu przekazywanych UE

- Niektóre kraje, nie powiem wam które, bardzo to popierają - powiedział minister obrony Włoch, Guido Crosetto, odnosząc się do swoich kontaktów z ministrami obrony państw UE.

Czytaj więcej

Włoski rząd chce nadal wspierać militarnie Ukrainę bez pytania parlamentu
10:09
21.11.2022

Mer Lwowa: Rosja ma być izolowana przez 50 lat i kropka

- Jeżeli by świat miał taką siłę, jaką ma Ukraina i ta pomoc militarna, która teraz jest, była dostarczona dla nas w marcu, w kwietniu, to ta wojna już by się skończyła i byłaby nasza wspólna wiktoria - powiedział w rozmowie z TVN24 mer Lwowa Andrij Sadowy.

Czytaj więcej

Mer Lwowa: Gdyby były Patrioty i śmigłowce, wojna skończyłaby się w tydzień
10:05
21.11.2022

Ukraiński wywiad: Rosjanie skarżą się, że rosyjskie media nie podają prawdy o wielkości strat swojej armii

Główny Dyrektoriat Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował nagranie przechwyconej rozmowy rosyjskiego żołnierza z krewnymi, w czasie której skarży się on, że "są pogłoski iż zginęło 80 tysięcy (rosyjskich) żołnierzy", ale "w telewizji mówią, że wszystko jest 'wspaniale', wszystko jest 'piękne'".

09:48
21.11.2022

Rosjanie ostrzelali budynek mieszkalny w Charkowie z użyciem zestawu S-300

Pod gruzami budynku znaleziono zwłoki kobiety. Dwie inne kobiety zostały ranne. Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow poinformował, że w miejscu ataku trwa akcja ratunkowa. Rosjanie mieli też ostrzelać trzy inne rejony w obwodzie charkowskim z użyciem artylerii i moździerzy, uszkodzone zostały magazyny w Kupiańsku.  

09:20
21.11.2022

Błaszczak: Zaproponuję, by zestawy Patriot z Niemiec stacjonowały przy granicy z Ukrainą

Szef MON "z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony" w kwestii rozmieszczenia w Polsce baterii Patriot stacjonujących obecnie w Niemczech.

09:01
21.11.2022

Rosyjski senator: Normalizacja między Moskwą i Kijowem możliwa po zmianie przywódców Ukrainy

Konstantin Kosaczew, znany rosyjski senator, w rozmowie z dziennikiem "Argumenty i Fakty" powiedział, że "nie spodziewa się niczego dobrego po obecnym reżimie w Kijowie". - Są uwięzieni we własnych wcześniejszych działaniach i ideologii. Nie mają wolności manewru - ocenił dodając, że "potencjalna normalizacja (w relacjach Rosji z Ukrainą) może nastąpić dopiero po zmianie władzy na Ukrainie". - Mam nadzieję, że (ten proces) będzie konstytucyjny - dodał.

08:54
21.11.2022

Zełenski złożył Ukraińcom życzenia z okazji Dnia Wolności i Godności

- Coś pozostaje niezmienne. To odpowiedź na pytanie kim są Ukraińcy i co jest dla nas najważniejsze. Dwie wartości, nierozerwalnie związane, jak prawy i lewy brzeg Dniepru. Jak kolor błękitny i żółty (kolory ukraińskiej flagi - red.). (...) To godność i wolność - mówił Zełenski w dniu święta, ustanowionego w 2014 roku dla upamiętnienia "pomarańczowej rewolucji" z 2004 roku i tzw. rewolucji godności z 2013 roku.

08:34
21.11.2022

Ukraiński SG podał nowe dane o rosyjskich stratach

Z informacji przekazanych przez ukraiński Sztab Generalny wynika, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili na Ukrainie 390 żołnierzy, 6 czołgów, 5 pojazdów opancerzonych, 2 zestawy artyleryjskie oraz 7 pojazdów.

08:28
21.11.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 7,877 mln osób

20 listopada granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 21,7 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 24,5 tys. osób, a od 24 lutego - 6,074 mln osób.

08:22
21.11.2022

Lider Tatarów krymskich o mobilizacji na Krymie

Na okupowanym przez Rosję Krymie masowo wysyłane są wezwania do wojska - podał w mediach społecznościowych jeden liderów Tatarów krymskich, Refat Czubarow. Dodał, że tam, gdzie mieszkają Tatarzy krymscy, Rosjanie chcą zmobilizować wszystkich mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat. Według Czubarowa, pod pretekstem "jesiennego poboru" okupacyjne władze Krymu mobilizują mieszkańców do okupacyjnego wojska. 

07:58
21.11.2022

Nocny ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

W nocy Rosjanie za pomocą wyrzutni Grad oraz ciężkiej artylerii ponownie ostrzelali tereny rejonu nikopolskiego - podał szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko. Dodał, że w wyniku ostrzału lekko ranny został 78-letni mężczyzna. W Nikopolu pociski uszkodziły prywatne domy i samochody - przekazał Rezniczenko.

07:44
21.11.2022

Brytyjski resort obrony: Intensywne pojedynki artyleryjskie w obwodzie ługańskim

W rejonie Swatowego, w obwodzie ługańskim, w ciągu ostatnich siedmiu dni trwały intensywne pojedynki artyleryjskie - pisze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie. "Tak jak w innych częściach frontu rosyjskie siły skupiają się na budowaniu linii obronnych, niemal na pewno częściowo obsadzając je słabo wyszkolonymi zmobilizowanymi rezerwistami" - czytamy w raporcie.

07:27
21.11.2022

Sondaż: Większość Polaków uważa, że Polska wystarczająco pomaga Ukrainie

Jedynie 6,8 proc. badanych jest zdania, że Polska pomaga Ukrainie w sposób niewystarczający.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy zadowoleni z poziomu wsparcia dla Ukrainy
07:02
21.11.2022

Ukraina świętuje dziś Dzień Wolności i Godności

Święto ustanowiono dekretem prezydenta z 13 listopada 2014 roku. Dzień Wolności i Godności upamiętnia tzw. Pomarańczową Rewolucję z 2004 roku oraz tzw. Eurorewolucję (Rewolucję Godności), która rozpoczęła się w listopadzie 2013 roku.

06:55
21.11.2022

Władze obwodu biełgorodzkiego przedłużają okres obowiązywania "żółtego" poziomu zagrożenia terrorystycznego

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow oświadczył, że "żółty" (podwyższony) poziom zagrożenia terrorystycznego w obwodzie będzie obowiązywał jeszcze co najmniej dwa tygodnie, do 6 grudnia. "Żółty" poziom zagrożenia terrorystycznego obowiązuje w obwodzie biełgorodzkim od 11 kwietnia, w związku z ostrzałem terytorium obwodu z terytorium graniczącej z nim Ukrainy.

06:42
21.11.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Sześć uderzeń ukraińskiego lotnictwa na wroga w ciągu doby

Ukraińskie lotnictwo miało w ciągu ostatniej doby zaatakować trzy zgrupowania rosyjskich wojsk oraz trzy stanowiska rosyjskiej obrony przeciwlotniczej.

06:30
21.11.2022

Po wycofaniu z chersońskiego przyczółku rosyjskie dowództwo podjęło działania nie do końca zrozumiałe

Wydaje się, że wojska zabrane z lewego brzegu Dniepru rozdzielono na różne odcinki frontu, nie tworząc z nich jednego, dużego zgrupowania. W każdym razie jednostki poprzednio widziane na Chersońszczyźnie pojawiły się obecnie zarówno na froncie pod Zaporożem, w okolicach Bachmutu, jak i na wschodnim skrzydle, w pobliżu Swatowego. Możliwe, że rosyjskie dowództwo próbuje zrobić kilka rzeczy na raz: wesprzeć swe ataki na Bachmut i Wuhledar, podeprzeć chwiejący się front na wschodzie i zabezpieczyć się od ewentualnego ukraińskiego ataku z okolic Zaporoża.

Czytaj więcej

Wojna w śniegu i błocie. „Nadchodząca zima nie sprawi, by wojna zamarła”
06:21
21.11.2022

Prokuratura nie zgodzi się na włączenie strony ukraińskiej do śledztwa w. wybuchu rakiety w Przewodowie

– Nie ma takiej prawnej możliwości i byłoby to wbrew procedurom, nie mówiąc o interesie śledztwa, w którym badane są wszystkie możliwe wersje, w tym i ta, że mogła spaść rakieta obrony przeciwlotniczej Ukrainy – słyszymy w naszych źródłach znających sprawę.

Czytaj więcej

Incydent w Przewodowie: Prokuratura nie zgodzi się na udział Ukraińców w śledztwie
06:11
21.11.2022

53,6 proc. badanych dobrze ocenia reakcję polskich władz na incydent w Przewodowie

Działania władz komplementują wprawdzie przeważnie zwolennicy obozu władzy (82 proc.), ale warto dodać, że także aż 44 proc. zwolenników opozycji - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". 

Czytaj więcej

Sondaż: Reakcja władz na incydent w Przewodowie? Nie ma co krytykować
06:00
21.11.2022

Niemcy pomogą Ukrainie odbudować infrastrukturę energetyczną

Niemiecka minister rozwoju, Svenja Schulze, w rozmowie z ARD zapowiedziała, że Niemcy pomogą odbudować Ukrainie zniszczoną przez Rosjan infrastrukturę energetyczną. - Zrobimy wszystko, co możliwe, by zapewnić, że Ukraina przetrwa tę wojnę - podkreśliła Schulze.

05:39
21.11.2022

Sytuacja w Donbasie: Walki w rejonie Bachmutu i Awdijiwki

- Wróg bezskutecznie próbuje przebić się przez naszą obronę. Walczymy - oni ponoszą ogromne straty - mówi o walkach w Donbasie, w obwodzie donieckim, Ołeh Żdanow, ukraiński analityk wojskowy.

Czytaj więcej

Ukraina: Trwa przegrupowanie wojsk rosyjskich i ukraińskich
05:21
21.11.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Trwa dostarczanie pomocy mieszkańcom wyzwolonych wsi

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" zamieszcza na swoim profilu na Facebooku nagranie, na którym widać, jak ukraińscy żołnierze rozprowadzają pomoc wśród mieszkańców wsi wyzwolonych w obwodzie chersońskim.

05:02
21.11.2022

W niedzielę wieczorem Rosjanie ostrzelali Chersoń

O ostrzale miasta informuje lokalny dziennikarz, Konstantin Ryżenko. Z jego wpisu wynika, że w mieście było słychać w niedzielny wieczór dziesięć eksplozji, a dwa pociski trafiły pięciopiętrowy budynek, raniąc jedną osobę.

04:36
21.11.2022

Prezes Ukrenergo: Blackout to nie koniec świata

Wołodymyr Kudrycki, prezes ukraińskiego operatora sieci energetycznej, Ukrenergo, mówił na antenie ukraińskiej telewizji, że na Ukrainie możliwe są blackouty, ale nawet gdyby wystąpiły, nie należy traktować ich jako "końca świata". - Blackout to całkowite, na dużą skalę, wyłączenie systemu energetycznego, po którym następuje wznowienie jego działania - mówił Kudrycki. Jak dodał czas trwania takiego blackoutu jest trudny do przewidzenia, ponieważ zależy od stopnia i rodzaju uszkodzeń infrastruktury.

04:33
21.11.2022

Zełenski: W obwodzie ługańskim powoli posuwamy się naprzód

- Najcięższe walki, jak wcześniej, toczą się w obwodzie donieckim. Chociaż dziś (w niedzielę - red.) było mniej ataków, w związku z pogorszeniem się pogody, liczba rosyjskich ostrzałów utrzymuje się, niestety, na ekstremalnie wysokim poziomie - mówił w niedzielnym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, opisując sytuację na frontach. - W obwodzie ługańskim - krok po kroku - posuwamy się naprzód w wyniku walk - dodał prezydent Ukrainy. - Na południu utrzymujemy pozycje - podkreślił.

04:29
21.11.2022

Pięć ofiar pożaru w centrum Moskwy

W niedzielę po południu w płomieniach stanął dwupiętrowy budynek w centrum Moskwy, w okolicach Placu Komsomolskiego. Pożar objął powierzchnię 2,5 tys. km2. W wyniku pożaru doszło do częściowego zawalenia się budynku. Ogień ugaszono ok. 23:55. W płomieniach zginęło pięć osób.

04:29
21.11.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 270