Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 271

Po incydencie w Przewodowie Niemcy zaoferowały Polsce rozmieszczenie na terytorium RP systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.

- Zaoferowaliśmy Polsce wsparcie w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej  naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot - powiedziała w rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post" minister obrony Niemiec Christine Lambrecht.

Czytaj więcej

Niemcy zaoferowały Polsce systemy Patriot

  - Rozumiem, że to jest wsparcie sojusznicze w oczywistej sytuacji. Rosjanie rakietami atakują cele, które są bardzo blisko polskiej granicy. To ukraińskie miasta i cele strategiczne. Potencjalne niebezpieczeństwo tego, że rakieta wkroczy w naszą przestrzeń, jest teoretycznie możliwe - powiedział o niemieckiej propozycji Andrzej Duda.

- Teoretycznie zawsze możliwy jest atak na Polskę, jako na państwo NATO. Przed tym, w dużej mierze, ma nas chronić ten system - dodał prezydent w rozmowie z Polsat News.

Prezydent podkreślił, że "otrzymujemy wsparcie w zakresie, w którym jest nam ono potrzebne. To ważny gest sojuszniczy. Bardzo go doceniam".

Czytaj więcej

Ambasador Niemiec dla "Rz": Patrioty to może być początek naszej obrony Polski

Andrzej Duda pytany był również o wtorkowym meczu Polaków na mundialu w Katarze. - Do Kataru się nie wybieram, ale mecz chętnie obejrzę. Rozmawiałem z premierem Mariuszem Błaszczakiem, umówiliśmy się, że jutro obejrzymy mecz z żołnierzami w rejonie przygranicznym - odpowiedział.

- Mówiąc szczerze, zamierzałem pojechać na mistrzostwa świata głównie, żeby załatwiać sprawy gospodarcze - powiedział.