Niemcy zaoferowały Polsce systemy Patriot

Po incydencie w Przewodowie Niemcy zaoferowały Polsce rozmieszczenie na terytorium RP systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.

Aktualizacja: 21.11.2022 09:24 Publikacja: 20.11.2022 22:27

Niemcy zaoferowały Polsce systemy Patriot

Foto: PAP/EPA, MARTIN DIVISEK

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 270

- Zaoferowaliśmy Polsce wsparcie w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej  naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot - powiedziała w rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post" minister obrony Niemiec Christine Lambrecht.

Niemiecki rząd już zapowiedział, że po incydencie w Przewodowie zaoferuje sąsiedniej Polsce wsparcie w pilnowaniu przestrzeni powietrznej niemieckimi Eurofighterami, co początkowo wzbudziło obawy, że wojna na Ukrainie może rozlać się poza jej  granicę.

Czytaj więcej

Incydent w Przewodowie. Przypadkowe ofiary wojny

Jak powiedział szef NATO Jens Stoltenberg, pocisk, który uderzył w Polskę w zeszłym tygodniu, zabijając dwie osoby, wydaje się być wystrzelony przez ukraińskie systemy obrony powietrznej, a nie przez rosyjskie uderzenie.

Na propozycję Niemiec odpowiedział w poniedziałek minister obrony, Mariusz Błaszczak. Szef MON napisał, że "z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony" w kwestii rozmieszczenia w Polsce baterii Patriot stacjonujących obecnie w Niemczech. Jak dodał zaproponuje, by rozmieszczono je przy granicy z Ukrainą.

Naziemne systemy obrony powietrznej, takie jak Patriot firmy Raytheon (RTX.N), są budowane w celu przechwytywania nadlatujących pocisków.

NATO zaczęło wzmacniać obronę przeciwlotniczą w Europie Wschodniej od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym. Kilkunastu sojuszników NATO kierowanych przez Niemcy w październiku rozpoczęło inicjatywę wspólnego zakupu systemów obrony powietrznej, w tym Patriota.

Podczas zimnej wojny, Niemcy, które znajdowały się wówczas na pierwszej jej linii,  dysponowały 36 jednostkami Patriot. Dziś mają ich 12, z których dwie trafią na Słowację.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Konflikty zbrojne
Władimir Putin: Świat jest bliski punktu, z którego nie ma odwrotu
Konflikty zbrojne
Sąsiad Polski przywraca pobór. Młodzi spędzą w armii nawet 9 miesięcy