04:46
30.06.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 127
02:30
30.06.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

02:29
30.06.2022

Putin: Pogorszenie się stosunków Rosji ze Szwecją i Finlandią - nieuniknione

- W przypadku Szwecji i Finlandii nie mamy problemów, które mamy z Ukrainą. Chcą wstąpić do NATO, proszę bardzo

Czytaj więcej

Putin: Rosja odpowiednio odpowie na infrastrukturę NATO w Szwecji i Finlandii
02:02
30.06.2022

Wielka Brytania przekaże milion funtów na wsparcie Ukrainy

Wielka Brytania zapewni Ukrainie kolejny miliard funtów (5,42 mld zł) wsparcia wojskowego - podała agencja Reutera, powołując się na brytyjski rząd. Według tego źródła, środki mają zostać przeznaczone na wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy, w tym na systemy obrony powietrznej, bezzałogowce, środki walki elektronicznej oraz tysiące sztuk wyposażenia niezbędnego dla ukraińskich żołnierzy.

01:42
30.06.2022

Wywiad USA: Putin wciąż chce zająć większość Ukrainy

Amerykańskie agencje wywiadowcze oceniają, że wojna na Ukrainie będzie trwać "przez dłuższy czas" - przekazała Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Dodała, że prezydent Rosji Władimir Putin nadal zamierza zająć większą część terytorium Ukrainy. - Uważamy, że jego cele polityczne się nie zmieniły - mówiła Haines, cytowana przez agencję Reutera. Zaznaczyła, że amerykański wywiad dostrzega rozdźwięk między krótkoterminowymi celami wojskowymi Putina a zdolnościami wojskowymi rosyjskiej armii.

01:28
30.06.2022

Uderzenie rakiety w dom. Kim publikuje nagranie z ataku na Mikołajów

Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim opublikował nagranie ukazujące moment uderzenia pocisku rakietowego w budynek mieszkalny. Wcześniej przewodnicząca rady obwodu Hanna Zamazejewa podała, że "co najmniej 10 rakiet spadło na Mikołajów w ciągu pół godziny", a jedna z rakiet trafiła w wielopiętrowy budynek. Według najnowszych doniesień, pięć osób cywilnych zginęło, a cztery zostały ranne.

01:09
30.06.2022

Zełenski reaguje na decyzję Syrii

- W takim razie nie będzie już stosunków między Ukrainą a Syrią, a presja sankcyjna na Syrię będzie jeszcze większa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do decyzji Damaszku w sprawie uznania niepodległości separatystycznych republik w Donbasie.

Czytaj więcej

Zełenski: Nie będzie już stosunków między Ukrainą a Syrią
00:40
30.06.2022

Dwie osoby zginęły w obwodzie sumskim

W środę wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał miejscowości w obwodzie sumskim, w wyniku którego dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych - podał w mediach społecznościowych Dmytro Żywycki, szef administracji obwodowej.

00:17
30.06.2022

Doniesienia o eksplozjach w Charkowie

W Charkowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Wkrótce potem w mieście rozległy się eksplozje - donoszą ukraińskie media.

23:46
29.06.2022

SANA: Syria uznaje niepodległość DRL i ŁRL

Oficjalna syryjska agencja SANA podała, że Syria postanowiła uznać niepodległość samozwańczych tzw. republik Donieckiej i Ługańskiej.

Czytaj więcej

Syria uznaje niepodległość separatystycznych republik w Donbasie
23:29
29.06.2022

Naczelny dowódca wojsk Ukrainy dziękuje Polakom za wsparcie

"Polskie »Kraby« z powodzeniem działają na froncie" - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny, odnosząc się w mediach społecznościowych do armatohaubic. "AHS Krab to nowoczesna samobieżna haubica umieszczona na podwoziu gąsienicowym" - dodał Załużny zaznaczając, że Kraby mają zasięg do 40 km, zdolność oddawania 6 strzałów na minutę oraz możliwość strzelania seriami. "Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne narodowi polskiemu za skuteczne wsparcie i pomoc. Czujemy wasze pomocne ramię" - napisał generał.

23:12
29.06.2022

Strona ukraińska po wymianie jeńców: większość była ciężko ranna

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował zdjęcia z wymiany jeńców, w wyniku której na Ukrainę wróciło 144 żołnierzy, w większości obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu. Według tego źródła, większość uwolnionych to osoby, które zostały poważnie ranne. W podobnym tonie wypowiedziała się w rozmowie z portalem Suspilne Tetiana Charko, siostra jednego z dowódców obrony Azowstalu (36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej). Według niej, większość uwolnionych członków pułku "Azow" znajduje się w "strasznym stanie". - Prawie każdy nie ma ręki albo nogi - powiedziała Charko, która nie miała kontaktu z bratem po tym, jak dostał się on do rosyjskiej niewoli.

22:52
29.06.2022

Poszukiwania zaginionych po ataku w Krzemieńczuku

Służby ratunkowe szukają 20 osób po rosyjskim ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku. W ataku, do którego doszło w poniedziałek, zginęło co najmniej 18 osób. Ratownicy przeczesują rumowisko. Cytowana przez Sky News oficer prasowa ukraińskich służb ratowniczych, Swietłana Rybałko, powiedziała, że oprócz zwłok zabitych odnaleziono także fragmenty ciał ośmiu osób. - Policja nie może z całą pewnością stwierdzić, ile jest (ofiar). Nie znajdujemy ciał, ale fragmenty - dodała.

22:30
29.06.2022

Obwód ługański. Magazyn z pomocą humanitarną zbombardowany

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai podał w mediach społecznościowych, że bomba trafiła w magazyn z pomocą humanitarną w regionie. "Hangary zostały niemal zniszczone, środki transportu - uszkodzone" - czytamy. Według tego źródła, nie było ofiar w ludziach.

22:11
29.06.2022

Ukraińskie ciężarówki wjadą do UE

Ukraina podpisała z Komisją Europejską umowę o liberalizacji transportu drogowego.

Czytaj więcej

Ukraińskie ciężarówki bez przeszkód wjadą do Unii Europejskiej
21:54
29.06.2022

Premier Szwecji: NATO? To nie była łatwa decyzja

- Dla mnie jako premier to nie była łatwa decyzja. Ale jestem pewna, że to była słuszna decyzja, która ma ogromne poparcie w szwedzkim parlamencie - powiedziała CNN premier Szwecji Magdalena Andersson, odnosząc się do wniosku swego kraju o wstąpienie do NATO. Andersson zaznaczyła, że członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim "uczyni Szwecję bezpieczniejszym krajem". - Chcemy przyczyniać się do bezpieczeństwa wszystkich krajów NATO i wszystkich obywateli w krajach NATO - zadeklarowała.

21:32
29.06.2022

MAEA: Nie mamy połączenia z Zaporoską Elektrownią Jądrową

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w komunikacie, że "kolejny raz utraciła zdalne połączenie ze swoimi systemami nadzoru zabezpieczeń", zainstalowanymi w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze na Ukrainie. Od prawie czterech miesięcy teren elektrowni kontrolują rosyjscy żołnierze.

21:17
29.06.2022

Prezydent Indonezji gotów przekazać Putinowi wiadomość od Zełenskiego

Prezydent Indonezji Joko Widodo, który w Kijowie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, ma teraz udać się do Moskwy. Widoko powiedział, że osiągnięcie rezolucji pokojowej jest bardzo ważne, choć wydaje się trudne do osiągnięcia. - Zaoferowałem, że doręczę wiadomość od prezydenta Zełenskiego prezydentowi Putinowi, z którym się niedługo spotkam - oświadczył.

20:42
29.06.2022

Premier Hiszpanii: W relacjach z Rosją NATO było naiwne

W koncepcji strategicznej NATO z 2010 r. Rosja określana była mianem "strategicznego partnera". Pytany o tę kwestię premier Hiszpanii Pedro Sánchez w rozmowie z CNN stwierdził, że w tamtym czasie NATO "próbowało dać Rosji i Putinowi szansę". - Być może, na przestrzeni lat, byliśmy nieco naiwni w naszych stosunkach z Rosją - dodał. - Dziś obserwujemy ekspansjonistyczne i imperialistyczne zachowania Putina i jego reżimu, a to coś nie do przyjęcia - podkreślił Sánchez. - Myślę, że ważne jest to, co teraz akceptujemy na szczycie w Madrycie, czyli zdefiniowanie Rosji jako strategicznego zagrożenia dla sojuszników - mówił.

20:17
29.06.2022

Atak rakietowy na przedmieścia Dniepru

"Dzisiaj w Dniepr ponownie trafił pocisk rakietowy - okupanci wycelowali w obrzeża miasta" - oświadczył w mediach społecznościowych szef dniepropietrowskiej rady obwodowej Mykoła Łukaszuk dodając, że nikt nie został ranny, a wywołany eksplozją pożar został szybko ugaszony. Według relacji Łukaszuka, po południu w rejonie synelnykiwskim obwodu słychać było odgłosy wybuchów.

19:47
29.06.2022

Produkcja samochodów. Rekordowy spadek w Rosji

Rosyjski przemysł motoryzacyjny odnotował w zeszłym miesiącu rekordowy spadek produkcji. W maju bieżącego roku w Rosji wyprodukowano 3 720 samochodów, w tym samym miesiącu przed rokiem liczba wyprodukowanych aut wynosiła 112 000 - podała agencja Reutera, powołując się na oficjalne statystyki z Rosji.

Czytaj więcej

Produkcja aut osobowych w Rosji sięgnęła dna
19:25
29.06.2022

Smirnoff opuszcza Rosję

Koncern Diageo zakończy swoją działalność w Rosji do końca 2022 roku.

Czytaj więcej

Producent wódki Smirnoff także opuszcza Rosję
19:13
29.06.2022

Tusk o szczycie NATO: Polska asystentem amerykańskich decyzji

- Oczekiwaliśmy, że w Madrycie strona polska będzie efektywnie ubiegała się o takie decyzje, które wyraźnie zwiększą polskie bezpieczeństwo - powiedział lider PO Donald Tusk, krytycznie odnosząc się do podejmowanych przez Polskę działań na szczycie NATO. Ocenił, że obecnie Polska jest "asystentem", a nie podmiotem, decyzji amerykańskich i natowskich.

Czytaj więcej

Tusk: Działania Polski na szczycie NATO mało ambitne, jestem zaniepokojony
18:49
29.06.2022

Wymiana jeńców na linii Ukraina-Rosja

Ukraiński resort obrony podał, że w ramach wymiany jeńców z Rosją na Ukrainę wróciło 144 żołnierzy, w tym 95 obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu. Z kolei Denis Puszylin, szef władz samozwańczej separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej oświadczył, że wymiana dotyczy 144 osób walczących po stronie DRL i Rosji. "Przekazaliśmy Kijowowi taką samą liczbę jeńców z ukraińskich sił zbrojnych" - dodał zaznaczając, że większość tych osób stanowili ranni.

18:26
29.06.2022

Haidai: Lisiczańsk pod ciągłym ostrzałem

Rosyjskie siły w mieście Lisiczańsk wszędzie stawiają miny - powiedział w rozmowie z CNN gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai. Zaznaczył, że miny są "wyjątkowo niebezpieczne". - Każde dziecko lub cywil, który wyszedł po pomoc humanitarną, może na nie nadepnąć i zginąć lub stracić kończynę - podkreślił. Haidai powiedział też, że miasto, w którym pozostało ok. 15 tys. ludzi, jest ciągle bombardowane.

18:05
29.06.2022

Pentagon: USA będą dążyć do zwiększenia sił w Polsce

"Stany Zjednoczone będą również nadal utrzymywać i dążyć do zwiększenia obecności swoich znaczących sił rotacyjnych w Polsce, w tym Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego, elementu Brygady Lotnictwa Bojowego i elementu dowództwa dywizji, co pozwala Departamentowi Obrony rozmieścić siły bojowe na całej długości wschodniej flanki" - oświadczył Pentagon w komunikacie dotyczącym dotyczącym nowych zobowiązań USA w sprawie bezpieczeństwa.

17:47
29.06.2022

Prezydent Duda o szczycie NATO: Naprawdę dobry dla Polski

Prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z decyzji i deklaracji wyrażonych na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

Czytaj więcej

Szczyt NATO w Madrycie. Prezydent Duda mówi o "fundamentalnej" dla Polski decyzji
17:26
29.06.2022

Ukraina zadowolona ze stanowiska NATO w sprawie Rosji

"Dziś w Madrycie NATO udowodniło, że potrafi podejmować trudne, ale istotne decyzje" - oświadczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. "Z zadowoleniem przyjmujemy jasne stanowisko wobec Rosji, a także akcesję Finlandii i Szwecji. Równie silne i aktywne stanowisko wobec Ukrainy pomoże w ochronie euroatlantyckiego bezpieczeństwa i stabilności" - dodał.

17:01
29.06.2022

Prezydent Polski zadowolony z deklaracji Bidena

Prezydent Andrzej Duda skomentował  zapowiedź prezydenta USA Joe Bidena o utworzeniu w Polsce stałej kwatery głównej V Korpusu armii amerykańskiej. - To decyzja, na którą czekaliśmy od dawna, o którą zabiegaliśmy. (...) To fakt, który bardzo mocno wzmacnia nasze bezpieczeństwo i stanowi dodatkową gwarancję w tej bardzo trudnej sytuacji, jaka dzisiaj jest - powiedział.

16:45
29.06.2022

Prezydent Duda o decyzji ws. Szwecji i Finlandii: Historyczna

- Jest zielone światło dla Szwecji i Finlandii do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego i to jest z całą pewnością absolutnie historyczna z punktu widzenia całego sojuszu decyzja - powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej w Madrycie. - Dla nas, dla Polski, dla naszej części Europy, dla wschodniej flanki NATO, to jest decyzja o charakterze absolutnie fundamentalnym - ocenił.

16:32
29.06.2022

Sankcje. Rosja ostrzega Zachód przed "działaniami odwetowymi"

- Nie powinniśmy zapominać o zagranicznych aktywach państw Zachodu, przedsiębiorstwach i obywatelach, którzy znajdują się na terytoriach naszego kraju - mówiła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Czytaj więcej

Przejęcie zagranicznych aktywów w Rosji? Zacharowa ostrzega Zachód
15:56
29.06.2022

Na liście brytyjskich sankcji kolejni oligarchowie i kuzynka Putina

Londyn przedstawił nową, rozszerzoną listę rosyjskich podmiotów objętych sankcjami za wojnę w Ukrainie.

Czytaj więcej

Londyn zaostrza sankcje. Na czarnej liście krewna Putina i nowi oligarchowie
15:41
29.06.2022

Rosja walczy ze skutkami sankcji i blokuje emigracje pilotów

Rosyjskie linie lotnicze zwróciły się do władz Bermudów o wyrejestrowanie samolotów, którymi latają.

Czytaj więcej

Rosja chce usankcjonować kradzież samolotów. Blokuje wyjazdy pilotów
15:32
29.06.2022

Szef BBN: Wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione

Informując o zakończeniu "najważniejszej" sesji na szczycie NATO i przyjęciu nowej koncepcji strategicznej oraz "pozostałych dokumentów" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oświadczył, że "wszystkie główne" polskie oczekiwania zostały spełnione.

15:26
29.06.2022

Stoltenberg: Sojusznicy są przygotowani na długą wojnę

Na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO został zapytany o reakcję przywódców na przemówienie prezydenta Ukrainy. Jens Stoltenberg odparł, że "przesłanie od liderów na spotkaniu było silnym wsparciem". - I nie tylko. Zapowiedzieli dodatkowe systemy, broń, sprzęt, którzy nasi sojusznicy z NATO dostarczają teraz Ukrainie. To przesłanie (wyrażane - red.) w słowach i czynach - mówił.

- Myślę, że jest bardzo jasne, iż sojusznicy są przygotowani na długą wojnę. Wojny są nieprzewidywalne, ale musimy być przygotowani na długi dystans - dodał. - Nasza odpowiedź brzmiała: tak, jesteśmy przygotowani, bo oni (Ukraińcy - red.) walczą o swoją niepodległość, ale też walczą o wartości, które są ważne dla suwerenności i integralności terytorialnej każdego narodu - powiedział Stoltenberg.

- Naszym celem teraz jest wspieranie Ukrainy. Ta wojna, podobnie jak większość innych na pewnym etapie, zakończy się przy stole negocjacyjnym - oświadczył sekretarz generalny NATO.

15:09
29.06.2022

Rosja największym zagrożeniem dla NATO w nowej koncepcji strategicznej

Dzisiaj liderzy NATO podjęli decyzję o wykonaniu fundamentalnej zmiany w naszych mechanizmach obronności i odstraszania. Zamierzamy wzmocnić nasze wysunięte systemy obronne, zwiększymy obecność naszych grup bojowych na wschodniej flance Sojuszu do poziomu brygady, a także transformację sił reagowania NATO i zwiększenie sił wysokiej gotowości do ponad 300 tys. żołnierzy - mówił Jens Stoltenberg.

Czytaj więcej

Stoltenberg: Jest nowa koncepcja strategiczna - Rosja zagrożeniem dla NATO
14:52
29.06.2022

Rosyjski polityk: Blokada Kaliningradu przez Litwę może się skończyć konfliktem zbrojnym

- Zgodnie z artykułem 4 Konstytucji, rosyjskie państwo jest zobligowane bronić swojego terytorium i zapewniać mu bezpieczeństwo. Jeśli czujemy, że to bezpieczeństwo jest zagrożone i (sytuacja - red.) zagraża nam utratą terytorium, wówczas, oczywiście, musimy podjąć ekstremalne kroki, nic nas nie powstrzyma - mówił Władimir Dżabarow w rozmowie z telewizją Vmeste-RF.

Czytaj więcej

Rosyjski polityk: Działania Litwy grożą wybuchem konfliktu zbrojnego z Rosją
14:41
29.06.2022

Deklaracja uczestników szczytu NATO: Okrucieństwo Rosji spowodowało cierpienie i przesiedlenia

14:34
29.06.2022

Przed ambasadą Węgier w Warszawie happening przeciw blokowaniu sankcji wobec Rosji

Chodzi o sprzeciw Węgier na całkowite embargo na rosyjską ropę (UE przyjęła częściowe embargo, nie objęło ono ropy dostarczanej rurociągami, m.in. na Węgry).

14:28
29.06.2022

Richard Branson odwiedził lotnisko w Hostomelu

Założyciel Virgin Galactic pojawił się w środę na lotnisku w podkijowskim Hostomelu, gdzie w pierwszych tygodniach wojny toczyły się zaciekłe walki. Branson miał wykazać chęć odbudowy lotniska - przekazał przedstawiciel lokalnych władz Taras Dumenko.

14:17
29.06.2022

Gubernator obwodu briańskiego w Rosji informuje o zestrzeleniu ukraińskiego drona

Aleksandr Bohomaz, gubernator obwodu briańskiego, poinformował o zestrzeleniu ukraińskiego drona nad terytorium obwodu. "Zestrzelony i zniszczony został ukraiński dron, który próbował trzykrotnie zaatakować wieś Słuczewsk. Nie było ofiar ani zniszczeń" - napisał Bohomaz na swoim kanale w serwisie Telegram. Dzień wcześniej o zestrzeleniu ukraińskiego drona informowały władze obwodu kurskiego.

14:04
29.06.2022

Przedstawiciel NATO: Nie jesteśmy zmęczeni rozszerzaniem Sojuszu

Nasze drzwi pozostają otwarte i takie będą. Poczekamy i zobaczymy. Obecnie skupiamy się głównie na rządzie Ukrainy, który jest na wojnie i któremu chcemy pomóc. Gdy Ukraina zdecyduje się na podjęcie kolejnego kroku, będziemy gotowi - stwierdził przedstawiciel NATO w rozmowie z agencją Ukrinform.

Czytaj więcej

Przedstawiciel NATO: Gdy Ukraina wygra, wrócimy do rozmowy o wejściu do Sojuszu
13:40
29.06.2022

Papież potępił zbombardowanie centrum handlowego w Krzemieńczuku

Zwracając się do wiernych zebranych na Placu Św. Piotra w Watykanie papież oświadczył, że "każdego dnia, nosi w swoim sercu drogą, męczeńską Ukrainę, która wciąż jest biczowana barbarzyńskimi atakami, takimi jak ten na centrum w Krzemieńczuku". - Modlę się, aby ta szalona wojna zakończyła się wkrótce i ponawiam swój apel o nie ustawaniu w modlitwach na rzecz pokoju - dodał. 

13:35
29.06.2022

Rosja: Stanowisko NATO jest jasne. Nazwali nas zagrożeniem, co nie ma nic wspólnego z prawdą

- Decyzje szczytu NATO w Madrycie nie będą miały wpływu na politykę Rosji, która i tak będzie w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwo - ocenił Siergiej Riabkow, wiceszef MSZ.

Czytaj więcej

Rosja: Rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję jest destabilizujące
13:27
29.06.2022

Restauracja obsługująca szczyt NATO zaproponowała gościom "sałatkę rosyjską

– Sałatka rosyjska na szczycie NATO? Jestem trochę zaskoczony takim wyborem dania – powiedział dziennikarz Iñaki López hiszpańskiej gazecie La Sexta.

Czytaj więcej

„Rosyjska sałatka” w menu szczytu NATO. Dyplomatyczna wpadka i komercyjny sukces
13:25
29.06.2022

Elektrociepłownia w Siewierodoniecku całkowicie zniszczona w wyniku walk

O zniszczeniu elektrociepłowni informuje ukraińska spółka Energoatom. Ukrinform przypomina, że w marcu Rosjanie zniszczyli też elektrociepłownię w Ochtyrce, w obwodzie sumskim.

13:20
29.06.2022

Zełenski na forum NATO: Ukraina potrzebuje sprzętu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego

- Potrzebujemy gwarancji bezpieczeństwa. Powinniście znaleźć dla Ukrainy miejsce w przestrzeni bezpieczeństwa - mówił Zełenski zwracając uwagę, że wszyscy zachodni sąsiedzi Ukrainy popierają członkostwo Ukrainy w NATO. Jak mówił jest to "logiczne".

Czytaj więcej

Zełenski: Kto będzie następny? Mołdawia? Polska? Wszyscy
13:03
29.06.2022

Turcja nadal chce wydalenia 33 osób przez Szwecję i Finlandię

We wtorek Turcja wycofała sprzeciw na rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję. Sprzeciw Ankary wynikał z faktu, iż Turcja oskarżała Finlandię i Szwecję o udzielanie schronienia osobom powiązanym z organizacjami uważanymi przez Turcję za terrorystyczne (głównie kurdyjskimi) oraz domagała się wycofania nałożonego na nią embargo na sprzedaż określonych rodzajów broni.

Czytaj więcej

Turcja ponowi wniosek o wydanie 33 osób przez Finlandię i Szwecję
12:49
29.06.2022

Baza armii USA w Polsce. "Wynik długich i konsekwentnych negocjacji"

Polskie władze uważają, że utworzenie stałej bazy USA w Polsce to wyraźny sygnał dla Rosjan.

Czytaj więcej

Amerykańska baza w Polsce. "To wyraźny sygnał dla Moskwy"
12:37
29.06.2022

Atak hakerów z Rosji na Norwegię

Hakerzy grożą też sekretarzowi generalnemu NATO i jego rodzinie.

Czytaj więcej

Rosyjscy hakerzy z grupy Killnet grożą sekretarzowi generalnemu NATO
12:21
29.06.2022

Rosjanie publikują współrzędne zachodnich budynków obronnych. "Na wszelki wypadek"

Szef Roskosmosu zarzuca zagranicznym firmom, że publikując zdjęcia satelitarne staje po stronie wroga Rosji.

Czytaj więcej

Rosja publikuje współrzędne Pentagonu. "Zachodnie satelity pracują dla wroga"
12:08
29.06.2022

Wielka Brytania sprowadziła w kwietniu ropę z Rosji za 140 mln funtów

Dane takie podał brytyjski urząd statystyczny (ONS). W lutym Wielka Brytania sprowadziła z Rosji ropę wartą 410 mln funtów - wówczas Rosja była największym dostawcą ropy na Wyspy. W kwietniu Rosja była szóstym największym dostawcą ropy dla Wielkiej Brytanii.

12:02
29.06.2022

Kolaboracyjne władze zapowiadają referendum ws. aneksji przez Rosję obwodu chersońskiego

Chersoń, stolica obwodu chersońskiego, był pierwszym dużym miastem zdobytym przez Rosjan na Ukrainie. Potem Rosjanie zdobyli jeszcze m.in. Mariupol i Siewierodonieck.

Czytaj więcej

Będzie referendum ws. przyłączenia obwodu chersońskiego do Rosji
11:40
29.06.2022

Norwegia nie wpuszcza rosyjskiego statku na Spitsbergen

Rosyjski reżim kipi z oburzenia decyzją Norwegii o niewpuszczeniu na Spitsbergen rosyjskiego statku z 20 tonami ładunku. Miała się na nim znajdować żywność dla 500 rosyjskich górników pracujących na wyspie. Ale czy na pewno?

Czytaj więcej

Co Rosjanie chcieli wwieźć na Spitsbergen? Norwegia postawiła szlaban
11:38
29.06.2022

Przewodnicząca rady obwodu mikołajowskiego: Na Mikołajów spadło 10 rakiet w pół godziny

Hanna Zamazejewa napisała na swoim kanale w serwisie Telegram, że "Rosjanie dopuścili się kolejnego aktu terroru" i "co najmniej 10 rakiet spadło na Mikołajów w ciągu pół godziny. "O 6:25 rakieta trafiła wielopiętrowy budynek mieszkalny. Jak dotąd wiemy o czterech ofiarach śmiertelnych, co najmniej pięć osób zostało rannych. Trwa akcja ratunkowa. Ludzie są uwięzieni pod gruzami" - napisała Zamazejewa. Przewodnicząca rady obwodu dodała, że "Mikołajów jest ścierany z powierzchni ziemi" jak Mariupol, Wołnowacha i inne miasta.

11:36
29.06.2022

Estonia będzie przyjmować rannych Ukraińców

Estoński rząd stworzył procedurę, zgodnie z którą estońskie szpitale przyjmą na leczenie Ukraińców rannych w wyniku działań wojennych.Jednocześnie w szpitalach będzie mogło przebywać 50 pacjentów. Na cel tego programu przeznaczono 3 mln euro.

11:35
29.06.2022

Tureckie media chwalą Erdogana za porozumienie z NATO

"Zwycięstwo prezydenta Erdogana w Madrycie" - informują na pierwszych stronach prorządowe dzienniki w Turcji.

Czytaj więcej

Turcja zniosła weto ws. Szwecji i Finlandii w NATO. Tureckie media chwalą Erdogana
11:25
29.06.2022

Prezydent Indonezji wyruszył z Przemyśla pociągiem do Kijowa

Joko Widodo napisał, że rozpoczyna "misję pokojową". Według informacji Bloomberga jeszcze w środę Widodo spotka się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Na Ukrainie Widodo odwiedzi też Irpień, miasteczko w obwodzie kijowskim, w którym Rosjanie dopuszczali się zbrodni wojennych.

11:20
29.06.2022

Minister rozwoju gospodarczego Rosji, Maksym Reszetnikow, spodziewa się deflacji w Rosji

Reszetnikow mówił, że popyt w Rosji utrzymuje się na niskim poziomie, a konsumenci wolą oszczędzać pieniądze, niż je wydawać, stąd w czerwcu kraj może doświadczyć deflacji.

11:15
29.06.2022

Johnson: Putin liczył, że będzie miał mniej NATO przy granicy. Będzie więcej

Putin miał nadzieję, że będzie miał mniej NATO na swoim zachodnim froncie w wyniku swojej niesprowokowanej, nielegalnej inwazji na Ukrainę. Okazało się, że całkowicie się mylił - powiedział premier Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Boris Johnson: Putin liczył na osłabienie NATO. Całkowicie się pomylił
11:02
29.06.2022

Liczba ofiar porannego ataku na Mikołajów wzrosła do czterech

Ukraińska prokuratura regionalna z Mikołajowa informuje na swoim kanale w serwisie Telegram, że wszczęła postępowanie ws. naruszenia zasad i zwyczajów wojny oraz morderstwa z premedytacją w związku z porannym rosyjskim atakiem na Mikołajów. Ok. 6 rano Rosjanie mieli przeprowadzić atak rakietowy na Mikołajów. Jedna z rakiet trafiła pięciopiętrowy budynek. W wyniku ataku czterech cywilów zginęło (początkowo pojawiła się informacja, że zginęły dwie osoby).

10:59
29.06.2022

Rosyjski resort obrony podał dane o stratach Ukrainy

Generał Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji poinformował, że od 24 lutego Ukraińcy mieli stracić 221 samolotów, 134 śmigłowce, 1,391 bezzałogowych statków powietrznych, 351 zestawów przeciwlotniczych, 3 853 czołgi i pojazdy opancerzone, 692 zestawów rakietowych, 3 052 zestawów artyleryjskich i moździerzy, a także 3 907 innych pojazdów.

10:50
29.06.2022

Na nagraniu przechwyconym przez AW rosyjscy żołnierze krytykują swoich dowódców

Rozmówcy podkreślają, że władze w Moskwie liczyły na szybkie zwycięstwo na Ukrainie, tymczasem "skuteczne działania Ukrainy zaskoczyły dowódców". Żołnierze krytykują też swoich "tępych" dowódców i mówią, że Kreml wykorzystuje młodych żołnierzy jako "mięso armatnie".

Czytaj więcej

Agencja Wywiadu publikuje nagranie rozmowy rosyjskich żołnierzy
10:28
29.06.2022

Biden zapowiada powstanie stałej kwatery głównej V korpusu armii USA w Polsce

Prezydent USA mówił o tym w czasie spotkania z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem.

Czytaj więcej

Joe Biden: W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA
10:26
29.06.2022

Budynek ambasady USA w Warszawie był podświetlony w barwach Ukrainy

Podświetlenie w taki sposób budynku amerykańskiej ambasady było związane z obchodzonym na Ukrainie Dniem Konstytucji.

10:25
29.06.2022

Wielka Brytania nie chce negocjacji z Moskwą, póki Rosjanie są na Ukrainie

- Są ludzie, którzy twierdzą, że jest miejsce na negocjacje teraz, kiedy Rosja jest jeszcze na Ukrainie. Myślę, że to przyniesie fałszywy pokój. Doprowadzi to do dalszej agresji w przyszłości - powiedziała szefowa MSZ Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Rozmowy pokojowe dopiero po klęsce Rosji na Ukrainie
10:22
29.06.2022

Zełenski: Putin chory na brak szacunku do Ukraińców. Plotki mnie nie interesują

- Wiele osób wokół prezydenta Federacji Rosyjskiej jest chorych na to samo. Nadmierne ambicje, niezrozumienie i brak szacunku prawa międzynarodowego, ludzkiego życia. Dla nich to jest nic. Choroba jest groźna dla naszego państwa - mówił prezydent Ukrainy w rozmowie z NBC News.

Czytaj więcej

Zełenski: Nie interesują mnie plotki o zdrowiu Putina
09:56
29.06.2022

Krzemieńczuk: Dwóch ratowników rannych w czasie usuwania gruzów centrum handlowego

Ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych we wpisie w kanale Telegram pisze, że rankiem 29 czerwca trwały prace ratowników, usuwających gruz z terenu trafionego rosyjską rakietą centrum handlowego w Krzemieńczuku. W czasie usuwania gruzu dwóch ratowników zostało rannych. Liczba ofiar ataku jak dotąd nie zmieniła się - w centrum handlowym zginęło co najmniej 18 osób, 61 potrzebowało pomocy medycznej, 26 z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii.

09:51
29.06.2022

Kanclerz Scholz w Madrycie: Będziemy dostarczać broń Ukrainie tak długo, jak to konieczne

Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, który przebywa w Madrycie na szczycie NATO stwierdził, że "jest dobrze, iż zebrane w Madrycie kraje, ale też wiele innych, również, wnoszą wkład w to, by Ukraina mogła się bronić - dostarczając jej środki finansowe, pomoc humanitarną, a także dostarczając broń, której Ukraina pilnie potrzebuje". - Nasz komunikat brzmi: Nadal będziemy to robić - i robić to intensywnie - tak długo, jak będzie to potrzebne, by umożliwić Ukrainie obronę - dodał. 

Czytaj więcej

Scholz: Członkowie NATO będą wysyłać Ukrainie broń tak długo, jak to będzie konieczne
09:49
29.06.2022

Rosja: Sąd Najwyższy znów przekłada decyzję ws. Pułku Azow

Na 2 sierpnia zostało przełożone posiedzenie Sądu Najwyższego poświęcone wnioskowi rosyjskiego Prokuratora Generalnego ws. uznania ukraińskiej jednostki wojskowej, Pułku Azow, za organizację terrorystyczną. Rozprawa w tej sprawie miała najpierw odbyć się 26 maja, ale wówczas przełożono ją na 29 czerwca.

09:45
29.06.2022

Cena euro na giełdzie w Moskwie spadła do poziomu najniższego od kwietnia 2015 roku

Po raz pierwszy od 16 kwietnia 2015 roku za euro trzeba było płacić na moskiewskiej giełdzie mniej niż 53 ruble.

09:42
29.06.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 4,408 mln osób

W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 21,4 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 24,5 tys. osób, a od 24 lutego - 2,452 mln osób.

09:29
29.06.2022

Duda: Rosja przestaje być partnerem NATO, co już dawno powinno się stać

Dzisiaj jest ona rzeczywiście największym zagrożeniem dla państw NATO, zwłaszcza tym na wschodniej flance - mówił w Madrycie polski prezydent.

Czytaj więcej

Duda: Rosja bez ogródek grozi państwom bałtyckim, Polsce
09:04
29.06.2022

Müller: Liczymy, że zostanie zwiększona obecność (NATO) na terenie Polski

Rzecznik rządu podkreślał w Radiu Plus, że "w Polsce jest już dużo tych żołnierzy, ponad 10 tys., co powoduje wzrost naszego bezpieczeństwa".

Czytaj więcej

Rzecznik rządu pytany o inflację: Nie wiemy co zrobi Putin
08:46
29.06.2022

Minister obrony Wielkiej Brytanii: Najważniejsze to utrzymać wydatki na armię powyżej 2 proc. PKB

Przed szczytem NATO w Madrycie Ben Wallace mówił, że chciałby, aby wydatki na siły zbrojne w Wielkiej Brytanii zostały utrzymane na poziomie 2 proc. PKB, "jeśli nie wyższym".

08:28
29.06.2022

Gubernator obwodu ługańskiego: Orkowie stawiają na totalne zniszczenie

Serhi Haidai, gubernator obwodu ługańskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że we wszystkich miejscowościach w rejonie Lisiczańska trwają walki. "Orkowie (pogardliwe określenie Rosjan - red.) próbują przełamać naszą obronę, ale im się nie udaje, więc wybierają swój ulubiony sposób - totalne zniszczenie. Ostrzał jest nieustanny, zniszczenia są katastrofalne" - napisał Haidai. "Tylko w Lisiczańsku Rosjanie rzucili do walki dwie batalionowe grupy taktyczne z ciężkim sprzętem. Orkowie mają przewagę zarówno w liczbie żołnierzy, jak i sprzętu, ale jeśli chodzi o umiejętności walki - nasi obrońcy wygrają" - dodał. Haidai zapewnił też, że droga Lisiczańsk Bachmut nie została przecięta przez Rosjan.

08:17
29.06.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 35 450 żołnierzy, 1 572 czołgi, 3 720 pojazdów opancerzonych, 781 zestawów artyleryjskich, 246 wyrzutni rakiet, 103 zestawy przeciwlotnicze, 217 samolotów, 185 śmigłowców, 640 bezzałogowych statków powietrznych, 142 pociski manewrujące, 14 jednostek nawodnych, 2 598 pojazdów (w tym cystern), 61 jednostek sprzętu specjalnego.

08:10
29.06.2022

Stoltenberg: To będzie historyczny szczyt NATO

- Będzie to szczyt zwrotny, ponieważ podejmiemy na nim decyzje historycznej wagi. Przyjmiemy nową koncepcję strategiczną - zapowiedział w Madrycie sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

Czytaj więcej

Szef NATO: Sojusz stoi przed największym wyzwaniem od czasów II wojny światowej
07:53
29.06.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o rosyjskich stratach

W ciągu doby na południu Ukrainy ukraińska armia strąciła jeden bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10, jeden pocisk manewrujący nad obwodem odeskim, a w wyniku uderzeń artyleryjskich i rakietowych zginęło 22 rosyjskich żołnierzy, a ponadto zniszczona została wyrzutnia rakiet Huragan, trzy pojazdy opancerzone, pięć ciężarówek, zniszczono też dwa składy amunicji.

07:32
29.06.2022

Brytyjski resort obrony: Rosjanie mogli mierzyć w inny cel niż centrum handlowe

"Istnieje realna możliwość, że atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku z 27 czerwca, był wymierzony w inny, pobliski cel. Rosyjski brak precyzji w przeprowadzaniu uderzeń na odległe cele w przeszłości skutkowała masowymi ofiarami wśród cywilów, jak np. w przypadku ataku na stację kolejową w Kramatorsku z 9 kwietnia 2022 roku" - czytamy w raporcie Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii.

07:30
29.06.2022

Amerykański think tank analizuje możliwe dalsze kroki Rosjan

Kontynuowanie ofensywy w Donbasie ma być uzależnione od odzyskania możliwości bojowych jednostek, które brały udział w oblężeniu Siewierodoniecka.

Czytaj więcej

Amerykański think tank: Rosjanie mogą wyprzeć Ukraińców z Lisiczańska
07:28
29.06.2022

Premier Hiszpanii: Putin chce destabilizacji, osłabienia bezpieczeństwa, dobrobytu Europy

Premier Hiszpanii mówił, że najważniejszym celem szczytu NATO jest wysłanie "komunikatu o jedności w kwestii demokracji, bezpieczeństwa, międzynarodowego porządku, opartego na prawach, które - niestety - Putin i Federacja Rosyjska - rozbiły na kawałki inwazją na Ukrainę.

Czytaj więcej

"Musimy wysłać sygnał, że będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO"
07:11
29.06.2022

Rosjanie ostrzelali rankiem Mikołajów. Są ofiary

W wyniku porannego ostrzału Mikołajowa dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne - informuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim. To efekt ostrzelania budynku mieszkalnego - Kim nie podaje czy był to atak rakietowy czy artyleryjski lub moździerzowy.

06:56
29.06.2022

Niemcy i Holandia przekażą Ukrainie kolejne haubice

Sześć kolejnych samobieżnych haubic PzH2000 przekażą Ukrainie Niemcy i Holandia - poinformowała minister obrony Niemiec, Christine Lambrecht, cytowana przez DW. W Niemczech postanowiliśmy podarować Ukrainie trzy kolejne Panzerhaubitze2000. Wraz z tymi, które przekaże Holandia, będzie ich sześć - powiedziała Lambrecht. Wcześniej Niemcy przekazały Ukrainie siedem zestawów PzH2000 a Holandia - pięć.

06:32
29.06.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Dodatkowe zestawy S-300 w obwodzie mikołajowskim

"Na kierunku mikołajowskim, aby zapewnić osłonę rejonów koncentracji sił i sprzętu wojskowego, agresorzy rozmieścili dodatkową baterię zestawów przeciwlotniczych S-300VM" - głosi Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie.

06:26
29.06.2022

Dwie ofiary rosyjskiego ostrzału obwodu sumskiego

We wtorek dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku ostrzału obwodu sumskiego - informuje gubernator obwodu, Dmytro Żywicki, na swoim kanale w serwisie Telegram. "Dzień był 'gorący' i bardzo głośny na naszej granicy. Niestety, stało się najgorsze: zginęli nasi obywatele. Dwie osoby zginęły. Trzy zostały ranne" - napisał Żywicki. We wtorek po 10 Rosjanie rozpoczęli ostrzał rejonu krasnopolskiego - śmigłowce, znad terytorium Federacji Rosyjskiej, wystrzeliły w kierunku terytorium Ukrainy ok. 20 pocisków. Po 11 Rosjanie ostrzelali rejon krasnopolski z wyrzutni rakiet Grad. Od południa Rosjanie wystrzelili ponad 50 razy z samobieżnych haubic, prowadzili też ostrzał z broni maszynowej i wyrzutni granatów. Ok. 16 rejon Krasnopola ostrzelała rosyjska artyleria. Po 18 doszło do kolejnego ostrzału artyleryjskiego i rakietowego. Po południu dron zrzucił ładunek wybuchowy na jedną z wiosek. Po 20 taki atak się powtórzył.

06:14
29.06.2022

Szczyt w Madrycie ma być wyrazem jedności NATO w obliczu rosyjskiej agresji

– Putin od początku liczy, że się podzielimy. Ale do tej pory tak się nie stało i stać się nie może – zapowiedział we wtorek po południu po wylądowaniu w Madrycie Joe Biden. Rzecz wyjątkowa, w bazie wojskowej Torrejon przyszedł go powitać król Filip VI. Burbon chciał pokazać, jak ważna jest dziś jedność całego Zachodu.

Czytaj więcej

Sojusz dzielą różne wizje pokoju
06:12
29.06.2022

W ciągu ostatnich tygodni Rosjanie zmienili sposób atakowania Ukrainy

– Jeśli poprzednio wystrzeliwali (najczęściej nocą – red.) pięć, sześć rakiet, to tylko 25 czerwca było ich ponad 50 – informuje ukraińskie MSW. To bardzo utrudnia działanie niezbyt silnej ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

Czytaj więcej

Jeszcze jedna wojna z terroryzmem
06:01
29.06.2022

Polska chciała skokowego zwiększenia obecności wojsk NATO na flance wschodniej. Tak się nie stanie

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba żołnierzy sojuszniczych (głównie z USA ) w Polsce wzrosła do około 10 tysięcy. I tak z grubsza pozostanie - pisze Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Szczyt NATO w Madrycie. Odsiecz nadejdzie z daleka
05:52
29.06.2022

Zełenski: Poznamy nazwiska i twarze Rosjan odpowiedzialnych za terror

- Ukraińscy stróże prawa i agencje wywiadowcze robią co w ich mocy, by zidentyfikować rosyjskich żołnierzy odpowiedzialnych za terror wobec naszych miast. Nazwiska, twarze i wszystkie informacje o każdym z tych terrorystów będą ujawnione światu. Żaden z nich nie będzie w stanie uniknąć odpowiedzialności i osobiste sankcje nie będą wystarczające w przypadku tych osób. Kara i więzienie to minimum na jakie zasługują - mówił prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu.

05:50
29.06.2022

Rosyjski dyplomata: Rynki widzą, że działania władz USA są nieprzewidywalne

Anatolij Antonow, ambasador Rosji w USA, przekonywał też, że "fala antyrosyjskich ograniczeń, narzucanych przez kolektywny Zachód na czele z USA, wywołała globalny kryzys żywnościowy".

Czytaj więcej

Ambasador Rosji w USA: Sankcje wywołały globalny kryzys żywnościowy
05:36
29.06.2022

Agencja KCNA cytuje eksperta, który mówi, że NATO odpowiada za wojnę na Ukrainie

- NATO jest niczym więcej niż narzędziem do realizacji amerykańskiej strategii hegemonicznej i narzędziem lokalnej agresji - ocenia Kim Hyo-myung, badacz z Północnokoreańskiego Stowarzyszenia Badań nad Polityką.

Czytaj więcej

Korea Płn. przekonuje: USA chcą zbudować NATO w Azji
05:18
29.06.2022

Australia rozważy ponowne otwarcie ambasady na Ukrainie

Przed szczytem NATO premier Australii, Anthony Albanese stwierdził, że Australia rozważa decyzję o ponownym otwarciu placówki dyplomatycznej na Ukrainie, a on sam "będzie miał więcej do powiedzenia w tej sprawie w nachodzących dniach i tygodniach".

05:10
29.06.2022

Johnson: To, co robi Putin na Ukrainie, to przykład toksycznej męskości

- Gdyby Putin był kobietą, którą oczywiście nie jest, ale gdyby był, naprawdę nie sądzę, że rozpocząłby szaloną, maczystowską wojnę najeźdźczą i rozpętał przemoc w sposób, w jaki to zrobił - stwierdził brytyjski premier w rozmowie z ZDF.

Czytaj więcej

Johnson: Putin nie rozpocząłby wojny, gdyby był kobietą
04:58
29.06.2022

Obrońcy Brytyjczyka walczącego w Donbasie złożyli wniosek o kasację wyroku

- Zażądaliśmy zmiany wyroku ws. mojego klienta i wymierzenia mu kary dożywocia jako nadzwyczajnego wymiaru kary - powiedziała Julia Cerkownikowa, cytowana przez agencję TASS.

Czytaj więcej

Obrońcy Brytyjczyka, walczącego w Donbasie, chcą dla niego dożywocia
04:34
29.06.2022

Haidai: Rosjanie używają każdej dostępnej broni i nie rozróżniają celów

Mówiąc na antenie ukraińskiej telewizji o sytuacji w obwodzie ługańskim, Serhij Haidai, gubernator obwodu stwierdził, że "sytuacja w Lisiczańsku jest bardzo trudna". - Rosjanie używają każdej dostępnej broni... bez rozróżniania celów na militarne i niemilitarne - szkoły, przedszkola, instytucje kultury - mówił. - Wszystko jest niszczone. To polityka spalonej ziemi - dodał Haidai.

04:30
29.06.2022

Chiny: Sprzeciwiamy się zaangażowaniu NATO w Azji i regionie Pacyfiku

Stały przedstawiciel Chin przy ONZ, Zhang Jun, w czasie posiedzenia RB ONZ, wyraził "kategoryczny sprzeciw" wobec zaangażowania się NATO ws. Azji i regionu Pacyfiku i wobec "stworzenia sojuszu na wzór NATO w regionie". - Pekin uważnie monitoruje zmiany strategii NATO i jest zaalarmowany planami Sojuszu dotyczącymi zmian w koncepcji strategicznej (Sojuszu) - powiedział Zhang. - Przywódcy NATO ostatnio przedstawiają inne kraje jako zagrożenie. Ale faktem jest, że to NATO stwarza problemy w różnych regionach świata. Wzywamy NATO, by wyciągnęło lekcję i nie wykorzystywało kryzysu na Ukrainie jako pretekstu do zaostrzenia konfrontacji i prowokowania nowych zimnych wojen - dodał chiński dyplomata.

04:26
29.06.2022

Doradca mera Mariupola: Rosjanie planują referendum ws. aneksji obwodu donieckiego

Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że na 11 września 2022 roku Rosjanie zaplanowali tzw. referendum ws. aneksji obwodu donieckiego. "Okupacyjne władze otrzymały instrukcje, aby przygotować lokale dla 'komisji referendalnych'" - pisze Andriuszczenko.