Dzień wcześniej, w wyniku negocjacji, Turcja wycofała sprzeciw na rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję. Sprzeciw Ankary wynikał z faktu, iż Turcja oskarżała Finlandię i Szwecję o udzielanie schronienia osobom powiązanym z organizacjami uważanymi przez Turcję za terrorystyczne (głównie kurdyjskimi) oraz domagała się wycofania nałożonego na nią embargo na sprzedaż określonych rodzajów broni.

W ramach negocjacji z Turcją Szwecja i Finlandia zobowiązały się do nie udzielania wsparcia Partii Pracujących Kurdystanu (uznawanej za organizację terrorystyczną przez Turcję, USA i UE) oraz Powszechnym Jednostkom Ochrony (YPG, kurdyjskie milicje w Syrii).

Czytaj więcej

Turcja zniosła weto ws. Szwecji i Finlandii w NATO. Tureckie media chwalą Erdogana

Szwecja i Finlandia zobowiązały się też, że nie będą wspierać FETO, sieci, która ma być powiązana z Fethullahem Gulenem, przeciwnikiem politycznym prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana. Władze w Ankarze oskarżają Gulena o to, że stał za próbą zamachu stanu w Turcji w lipcu 2016 roku.

- Dane sześciu członków PPK, sześciu członków FETO czekają w Finlandii, podczas gdy dane 10 członków FETO i 11 członków PKK czekają w Szwecji. Zwrócimy się o ich ekstradycję ponownie, po zawarciu porozumienia i przypomnimy o nich - zapowiedział Bozdag, cytowany przez agencję Anatolia.

Szwecja i Finlandia zobowiązały się do nie udzielania wsparcia Partii Pracujących Kurdystanu oraz Powszechnym Jednostkom Ochrony

Na mocy porozumienia z wtorku Turcja, Finlandia i Szwecja mają stworzyć wspólny mechanizm mający na celu wzmocnienie współpracy przy walce z terroryzmem, a Finlandia i Szwecja mają "podjąć wymagane kroki, aby zacieśnić krajowe przepisy" w tym zakresie.

Szwecja i Finlandia mają też dokładnie "rozpatrzeć wnioski o ekstradycję i deportację" złożone przez Turcję. Ponadto oba kraje mają stworzyć "niezbędne, dwustronne ramy prawne" umożliwiające przeprowadzanie ekstradycji i poprawę współpracy w tym zakresie.