Pytany o rozpoczynający się w Madrycie szczyt NATO i polskie oczekiwania, Müller stwierdził, że "Polska zawsze zabiega o to, aby zwiększać obecność wojsk NATO w Polsce, ale także na flance wschodniej NATO".

- W Polsce jest już dużo tych żołnierzy, ponad 10 tys., co powoduje wzrost naszego bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że są też inne kraje - Litwa, Łotwa, Rumunia - zwiększenie tam obecności wojsk także zwiększa nasze bezpieczeństwo - podkreślił.

- Liczymy, że zostanie zwiększona obecność (NATO) na terenie kraju - podsumował Müller.

Czytaj więcej

Marek Belka: Inflacja osiągnie poziom 18 proc. Szczyt we wrześniu

Rzecznik rządu był następnie pytany o inflację w Polsce. W piątek GUS ma podać wstępny odczyt inflacji za czerwiec. Analitycy spodziewają się, że będzie to ok. 15 proc. Czy może być ona jeszcze wyższa?

- Nikt na świecie nie jest w stanie odpowiedzieć, nie wiemy jak będzie zachowywała się Rosja, czy będzie destabilizowała dalej Ukrainę, stosowała szantaż gazowy - odparł Müller. Na uwagę, że można się spodziewać trwania rosyjskiej agresji na Ukrainę, rzecznik odparł, że "chodzi o zakres takich działań".

Oczekiwania inflacyjne również generują inflację

Piotr Müller

- Wskazujemy na ryzyka wzrostu inflacji i staramy się na nie odpowiadać: poprzez obniżenie VAT na żywność, paliwa - dodał. 

A czy inflacja w Polsce może przekroczyć 20 proc.?

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

- Nie będę urządzał spekulacji na temat inflacji. Oczekiwania inflacyjne również generują inflację, dlatego jestem ostrożny w spekulowaniu w tym obszarze - uciął temat.