- Cały konglomerat prywatnych i państwowych koncernów orbitalnych pracuje teraz wyłącznie dla naszego wroga - powiedział agencji RIA Novosti Dmitrij Rogozin, szef Roskosmosu

Amerykańska firma Maxar, której klientami jest między innymi Departament Obrony USA, kilkakrotnie publikowała zdjęcia, które wykonała nad Ukrainą i Rosją przed rozpoczęciem inwazji w lutym.

Wśród nich znalazły się zdjęcia przedstawiające militarne przygotowania Rosji w pobliżu Ukrainy. W tym samym czasie Kreml zaprzeczał, jakoby miała zamiar dokonać inwazji.

"Dziś w Madrycie rozpoczyna się szczyt NATO, na którym kraje zachodnie ogłoszą Rosję swoim najgorszym wrogiem" - napisał Rogozin na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Joe Biden: W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA

"Roskosmos publikuje zdjęcia satelitarne miejsca szczytu i właśnie tych centrów decyzyjnych, które wspierają ukraińskich nacjonalistów" - dodał.

We wpisie znalazły się rosyjskie zdjęcia satelitarne miejsca szczytu w Madrycie, Pentagonu, Białego Domu w Waszyngtonie, brytyjskich budynków rządowych w centrum Londynu, niemieckiej Kancelarii i budynku parlamentu Reichstagu w Berlinie, siedziby NATO w Brukseli oraz rezydencji prezydenta Francji i innych budynków rządowych w Paryżu.

"Równocześnie podajemy współrzędne obiektów" - dodał Rogozin. "Tak na wszelki wypadek".

Współrzędne, wyrażone w stopniach szerokości i długości geograficznej, są swobodnie dostępne.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM