- Jedność i solidarność są w ramach NATO najważniejsze. Jest niewątpliwie wielkim osiągnięciem Sojuszu to, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę w tak zdecydowany sposób państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego stanęły razem, solidarnie i razem działają, i ta pomoc Ukrainie rzeczywiście jest udzielana, dzięki czemu Ukraina nadal trwa, wobec potęgi militarnej jaką jest Rosja - mówił prezydent Duda.

Czytaj więcej

Szef NATO: Sojusz stoi przed największym wyzwaniem od czasów II wojny światowej

W kontekście szczytu NATO prezydent mówił, że "bardzo ważna" jest "nowa koncepcja strategiczna Sojuszu".

- Rosja przestaje być partnerem NATO, co już dawno powinno się stać. Ale dzisiaj jest ona rzeczywiście największym zagrożeniem dla państw NATO, zwłaszcza tym na wschodniej flance - zaznaczył Duda.

Rosja praktycznie bez ogródek grozi państwom bałtyckim

Andrzej Duda, prezydent Polski

- Rosja praktycznie bez ogródek grozi państwom bałtyckim, słyszeliśmy różne wypowiedzi z groźbami na temat Polski - dodał.

W kontekście szczytu w Madrycie Duda mówił, że "na pewno będzie mowa o wzmocnieniu bezpieczeństwa". - NATO to nie tylko wschodnia flanka, są również inne części świata. Na pewno będziemy dyskutowali również o relacjach z Chinami, problemie potencjalnego kryzysu żywnościowego wywołanego przez Rosję - stwierdził.