Stremousow podkreślił, że data referendum nie została jeszcze wybrana, ale - jak dodał - spodziewa się, że dojdzie do niego "w nadchodzącej połowie roku".

Dzień wcześniej doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, pisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że 11 września w obwodzie donieckim odbędzie się referendum ws. jego aneksji.

Chersoń, stolica obwodu chersońskiego, był pierwszym dużym miastem zdobytym przez Rosjan na Ukrainie. Potem Rosjanie zdobyli jeszcze m.in. Mariupol i Siewierodonieck.

Czytaj więcej

Rosja: Pokój możliwy, gdy Ukraina zaakceptuje wszystkie nasze żądania

Obecnie Rosjanie kontrolują ok. 20 proc. powierzchni Ukrainy. Rosyjskie wojska kontrolują obwód chersoński, część obwodu zaporoskiego, niemal cały obwód ługański, ponad połowę obwodu ługańskiego i część obwodu charkowskiego.

Wcześniej pojawiały się doniesienia, że kolaboracyjne władze planują również referendum ws. przyłączenia do Rosji obwodu zaporoskiego - mimo że Ukraińcy nadal kontrolują m.in. stolicę tego obwodu.

Chersoń, stolica obwodu chersońskiego, był pierwszym dużym miastem zdobytym przez Rosjan na Ukrainie

W 2014 roku Rosja dokonała nieuznanej przez społeczność międzynarodową aneksji zajętego wcześniej Krymu, na którym również zorganizowano tzw. referendum.