Będzie referendum ws. przyłączenia obwodu chersońskiego do Rosji

Kolaboracyjna, ustanowiona przez Rosjan administracja wojskowo-cywilna okupowanego obwodu chersońskiego, rozpoczęła przygotowania do referendum ws. dołączenia obwodu do Rosji - poinformował Kirył Stremousow, zastępca kolaboracyjnego gubernatora obwodu w rozmowie z Reutersem.

Publikacja: 29.06.2022 11:58

Rosyjscy żołnierze w Chersoniu

Rosyjscy żołnierze w Chersoniu

Foto: PAP/EPA

Stremousow podkreślił, że data referendum nie została jeszcze wybrana, ale - jak dodał - spodziewa się, że dojdzie do niego "w nadchodzącej połowie roku".

Dzień wcześniej doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, pisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że 11 września w obwodzie donieckim odbędzie się referendum ws. jego aneksji.

Chersoń, stolica obwodu chersońskiego, był pierwszym dużym miastem zdobytym przez Rosjan na Ukrainie. Potem Rosjanie zdobyli jeszcze m.in. Mariupol i Siewierodonieck.

Czytaj więcej

Rosja: Pokój możliwy, gdy Ukraina zaakceptuje wszystkie nasze żądania

Obecnie Rosjanie kontrolują ok. 20 proc. powierzchni Ukrainy. Rosyjskie wojska kontrolują obwód chersoński, część obwodu zaporoskiego, niemal cały obwód ługański, ponad połowę obwodu ługańskiego i część obwodu charkowskiego.

Wcześniej pojawiały się doniesienia, że kolaboracyjne władze planują również referendum ws. przyłączenia do Rosji obwodu zaporoskiego - mimo że Ukraińcy nadal kontrolują m.in. stolicę tego obwodu.

Chersoń, stolica obwodu chersońskiego, był pierwszym dużym miastem zdobytym przez Rosjan na Ukrainie

W 2014 roku Rosja dokonała nieuznanej przez społeczność międzynarodową aneksji zajętego wcześniej Krymu, na którym również zorganizowano tzw. referendum.

Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny
Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie