Przeliczenie świadczeń tzw. czerwcowych emerytów oraz wyższy zasiłek pogrzebowy to dwie kluczowe zmiany, które obejmą ubezpieczonych w ZUS już od nowego roku.
Pytani przez „Rzeczpospolitą” eksperci są zgodni, że wpis od odwołań w sprawach przetargowych jest zbyt niski i należy go podwyższyć. Zmiany zapowiada UZP.
Za kilka dni to unijne rozporządzenie przestanie być „bezzębne”.
Od 1 stycznia dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego ma być łatwiejszy dla osób z niepełnosprawnościami. Nie będą musiały wychodzić z domu, żeby porozmawiać z prawnikiem.
Przedsiębiorcy składający skarbówce VAT-owski Jednolity Plik Kontrolny będą musieli zamieszczać w nim dodatkowe informacje o fakturach. To efekt KSeF. Za błędy grożą kary.
Prokuratura Krajowa poinformowała we wtorek o "umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez prokuratora przy wykonywaniu czynności pozakarnych". Chodzi o prokurator Ewę Wrzosek.
Większość nieautoryzowanych transakcji skutkuje obowiązkiem ich zwrotu przez dostawcę płatności - piszą pracownicy Biura Rzecznika Finansowego.
Postępowanie karne nie może być scenariuszem dla filmu „Igrzyska śmierci”, gdzie tylko nieliczni przeżywają. To nie jest gra. To jest życie człowieka.
Prawo nie zna pojęcia „nieudanego prezentu”, jeśli jego przedmiotem jest żywe stworzenie. Zna natomiast instytucję porzucenia zwierzęcia, którą ustawodawca kwalifikuje jako formę znęcania się, zagrożoną odpowiedzialnością karną, w tym karą pozbawienia wolności.
Choć nie urodziłem się wczoraj, to nawet mnie trochę zbija z tropu jak słyszę, że siermiężna postkomunistyczna prokuratura z lat 90., była pod niektórymi względami uczciwiej zarządzana niż obecna. I nie słyszę tego z ust prokuratorów, którzy są oderwani od koryta, lecz tych, którzy liczyli na rzeczywistą zmianę.
Czy rzeczywiście „ateistyczne święta to samooszukiwanie się człowieka zagubionego w sekularnym do cna świecie”, jak twierdzi filozof prawa?
Do prawdy dochodzimy przez nieustanne badanie – stawianie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. A nie przyjmowanie bałwochwalczo tego, co kto akurat powiedział czy napisał.
Są już taksówkowe oferty: albo po prostu jedziesz od celu, albo masz do tego przyjemność rozmowy po polsku z taksówkarzem. Na razie jeszcze nie ma sporu o jakąkolwiek dyskryminację, ale…
Czekam, aż prezes Trybunału Konstytucyjnego zarzuci sędziom z Luksemburga próbę dokonania zamachu stanu w Polsce. Co tam, czas szykować europejskie nakazy aresztowania!
Nie ma idealnych (dla wszystkich) sędziów, adwokatów czy przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Co nie znaczy, że nie ma dobrych wzorców.
Prace w Sejmie będą okazją do naprawienia legislacyjnego potworka, jakim jest projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
Zagospodarowaniem przestrzennym rządzi w Polsce rynek. Nie eksperci i nie interes publiczny - mówią prof. Tomasz Komornicki i dr hab. Maciej Nowak.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas