Umorzony dług rozliczamy w kwocie netto

Firma, która zrezygnuje ze ściągania należności od kontrahenta, może zaliczyć ją do podatkowych kosztów.

Publikacja: 28.11.2018 07:26

Umorzony dług rozliczamy w kwocie netto

Foto: Adobe Stock

Fiskus zgadza się na rozliczanie w kosztach umorzonych wierzytelności. Ale w kwocie netto, czyli bez VAT. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpiła o nią spółka z o.o. działająca w branży budowlanej. Kilka lat temu podpisała umowę na wykonanie prac projektowych, budowlanych i montażowych. Wystawiła faktury na prawie 30 mln zł. Wykazała tę kwotę jako przychód należny.

Czytaj także: CIT: czy umorzenie długów wpływa na podatki 

Ponieważ kontrahent spłacił tylko niecałą połowę, spółka skierowała powództwo do sądu. Ostatecznie zawarto ugodę. Kontrahent zapłacił rekompensatę, a spółka zgodziła się na umorzenie pozostałej części wierzytelności.

Spółka chce umorzoną wierzytelność rozliczyć w podatkowych kosztach.

Skarbówka przypomniała, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT umorzona wierzytelność, którą chcemy zaliczyć do kosztów, musi być wcześniej wykazana po stronie przychodów. Spółka tak zrobiła. Z kolei art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT mówi, że do przychodów nie zalicza się należnego VAT. Spółka może więc zaliczyć umorzoną wierzytelność do kosztów w kwocie netto, czyli bez VAT. Przychód wykazała bowiem także w kwocie netto. Poza tym art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT mówi, że VAT nie jest podatkowym kosztem (z pewnymi wyjątkami).

Fiskus przypomniał też, że do skutecznego umorzenia wierzytelności potrzebne jest porozumienie z kontrahentem. Zgodnie z art. 508 kodeksu cywilnego zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.

Jest jeszcze jeden warunek: wierzytelność nie może być przedawniona (art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT).

Z opisu sprawy wynika, że wszystkie przesłanki rozliczenia wierzytelności zostały spełnione. Spółka może więc zaliczyć umorzoną kwotę (bez VAT) do kosztów uzyskania przychodów. Zrobi to w momencie ujęcia jej w księgach rachunkowych (na podstawie dokumentu potwierdzającego skuteczne zawarcie ugody).

Numer interpretacji: 0111-KDIB1-1.4010. 371.2018.1.SG

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił