Zwrotne przeniesienie wierzytelności - czy podlega PCC

Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych obejmuje wyłącznie czynności wskazane wprost w ustawowym katalogu.

Publikacja: 17.04.2019 05:30

Zwrotne przeniesienie wierzytelności - czy podlega PCC

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Konkluzję tę potwierdza interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 4 marca 2019 r. (0111-KDIB4.4014.455.2018.2.BD).

Czytaj także: Kiedy przelew wierzytelności podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Podatnik prowadzi działalność polegającą na udzielaniu pożyczek długoterminowych osobom fizycznym – zarówno prowadzącym działalność gospodarczą, jak i konsumentom. W określonych sytuacjach podatnik dokonuje cesji wierzytelności z udzielanych pożyczek na rzecz podmiotów trzecich (inwestorów), co następuje – jak wskazano we wniosku o wydanie interpretacji – w formie umowy sprzedaży wierzytelności, o której mowa art. 509 § 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.).

W celu uatrakcyjnienia oferty oraz zabezpieczenia interesów inwestorów, na warunkach określonych w poszczególnych umowach cesji, tym ostatnim przysługują określone uprawnienia, w tym możliwość odstąpienia od takiej umowy. W przypadku skorzystania z takiego prawa, dochodzi do zwrotnego przeniesienia wierzytelności na podatnika (odbywa się to na podstawie i w ramach pierwotnej umowy cesji) i jednoczesnego zwrotu inwestorowi wynagrodzenia za wierzytelność wraz z odsetkami.

Wnioskodawca przedstawił stanowisko, zgodnie z którym wspomniane zwrotne przeniesienie wierzytelności nie jest czynnością opodatkowaną PCC.

komentarz eksperta

Paweł Śleboda, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego Deloitte

W polskim porządku prawnym opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności wskazane w ustawowym katalogu, mieszczącym się w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC. Stanowi to konsekwencję obowiązywania zasady numerus clausus przedmiotu opodatkowania, wyznaczającej zamknięty katalog zdarzeń rodzących skutki w podatku PCC.

Z punktu widzenia cywilnoprawnego, instytucję cesji wierzytelności regulują przepisy art. 509 i następne k.c. Zgodnie z art. 509 § 1 k.c., wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba, że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Natomiast w myśl art. 510 § 1 k.c., umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności przenosi wierzytelność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo strony inaczej postanowiły. Przeniesienie wierzytelności na cesjonariusza może zatem być skutkiem zawarcia dowolnej umowy zobowiązującej – nazwanej (np. umowa sprzedaży) bądź nienazwanej.

To oznacza, że w polskim systemie prawnym przelew (cesja) wierzytelności nie stanowi odrębnego typu umowy nazwanej, a jedynie skutek prawny mogący być konsekwencją zawarcia jednej z umów uregulowanych wprost w k.c. czy innych. W stanie faktycznym, dla którego została wydana komentowana interpretacja, skutek w postaci przeniesienia wierzytelności na cesjonariusza jest związany z umową, która nie posiada odrębnej regulacji kodeksowej i – co najważniejsze – nie została wskazana w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu PCC.

Warto zwrócić uwagę, że zwrotne przeniesienie wierzytelności na podatnika jest związane z prawem do odstąpienia od umowy sprzedaży wierzytelności, na podstawie której inwestor pierwotnie ją nabył. Realizacja tego prawa nie wiąże się jednak z zawarciem nowej umowy sprzedaży, a jedynie cofnięciem skutków tej pierwszej i przywróceniem stanu sprzed pierwszej cesji. Nie można w takiej czynności prawnej upatrywać elementów nowej sprzedaży, bowiem zasadniczym celem takowej przeniesienie własności prawa na nabywcę w zamian za wynagrodzenie. Natomiast w komentowanym przypadku celem czynności jest anulowanie skutków poprzedniego zdarzenia prawnego.

W konsekwencji, organ słusznie uznał, że zwrotne przeniesienie wierzytelności nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu PCC. Podatnicy dokonujący czynności prawnych dotyczących obrotu wierzytelnościami powinni jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie z nich będą pozostawały neutralne z punktu widzenia PCC. W sytuacji bowiem, gdy danej czynności można przypisać charakter m.in. umowy sprzedaży czy zamiany, może wystąpić obowiązek zapłaty podatku.

Konkluzję tę potwierdza interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 4 marca 2019 r. (0111-KDIB4.4014.455.2018.2.BD).

Czytaj także: Kiedy przelew wierzytelności podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił