Zamówienia publiczne: Kto może dostarczać broń armii

Dostawcą uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby polskich Sił Zbrojnych może być nie tylko wytwórca przedmiotu zamówienia, ale także inny podmiot, któremu przysługuje prawo własności do dostarczanej rzeczy.

Aktualizacja: 04.07.2015 10:09 Publikacja: 04.07.2015 09:40

Foto: 123RF

Tak uznała Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) w wyroku z 24 lutego 2015 roku. Tym samym wystarczy, by wykonawca posiadał koncesję w zakresie obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Nie musi mieć koncesji uprawniającej do ich wytwarzania.

Postępowanie o udzielenie zamówienia, w którym złożono odwołanie, było prowadzone w trybie przetargu ograniczonego i dotyczyło dostawy kontenerowych stacji oczyszczania wody przeznaczonych do zabezpieczenia oddziałów związku taktycznego i związku operacyjnego. Przedmiotowe stacje, uzdatniające wodę zarówno z zanieczyszczeń naturalnych, jak i celowych (tj. bojowych środków biologicznych, trujących i promieniotwórczych), miały być wyprodukowane zgodnie z dokumentacją do produkcji seryjnej przygotowaną przez zamawiającego i będącą elementem specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Pozostało 82% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt