Fiskus chce wiedzieć o wszystkich rachunkach spółki

Spółki muszą informować urząd skarbowy o wszystkich otwieranych lokatach. Urząd niczego nowego się nie dowie, a podatnik się napracuje.

Publikacja: 20.09.2015 20:59

Fiskus chce wiedzieć o wszystkich rachunkach spółki

Foto: www.sxc.hu

Sporny i uciążliwy obowiązek ujawniania wszystkich kont potwierdził w wyroku z 27 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Zbędna informacja

O interpretację przepisów dotyczących ujawnienia kont wystąpiła spółka udzielająca pozabankowych pożyczek. Firma posiada liczne rachunki bankowe służące do obsługi bieżącej działalności, zaciągniętego kredytu bankowego i lokat na różne terminy. Zapytała, czy musi aktualizować na druku NIP-2 informacje o rachunkach bankowych.

Na podstawie przepisów o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników podatnicy – z wyjątkiem osób fizycznych – muszą informować urząd skarbowy o zmianach danych identyfikacyjnych, do których zalicza się m.in. wykaz rachunków bankowych. Mają na to siedem dni od dokonania zmian.

Spółka uznała, że nie musi informować urzędu o automatycznie zakładanych i likwidowanych lokatach. Nie mogą one służyć obsłudze bieżącej działalności, a pieniądze zawsze wpływają i wypływają na lokaty ze zgłoszonego urzędowi konta bankowego.

– Całkowitą jawność przepływów pieniężnych związanych z wpłaceniem i rozdysponowaniem środków na lokatach bankowych zapewnia już sam rachunek bankowy – tłumaczyła spółka.

Izba skarbowa, a później poznański WSA, stwierdziły jednak, że przepisy wymagają zgłoszenia także tych rachunków. Sąd przytoczył przepisy prawa bankowego, z których wynika, że lokata terminowa jest rodzajem rachunku bankowego. Przyznał, że nie ma wątpliwości, że lokaty nie służą wykonywaniu działalności gospodarczej, ale skoro przepisy zobowiązują do zgłoszenia wykazu rachunków bankowych związanych z działalnością gospodarczą (a nie tylko bezpośrednio służących jej wykonywaniu), to spółka musi informować o każdej lokacie.

Potrzebna zmiana

– Obowiązek ten nie jest w żaden sposób racjonalny. Banki oferują przecież bardzo krótkookresowe lokaty, nawet jednodniowe– mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce. – Z takich produktów korzysta się w sposób zautomatyzowany. Biorąc pod uwagę siedmiodniowy termin na aktualizację danych o rachunkach, niektóre firmy musiałyby oddelegować pracownika do informowania urzędu o lokatach, których już nie mają – tłumaczy.

– Wydaje się, że celem ustawodawcy nie było nakładanie obowiązku informowania o lokatach. Oznacza to bowiem, że niektóre podmioty muszą składać aktualizację danych kilkadziesiąt razy w roku. Szybkie zakończenie tego sporu może nastąpić tylko poprzez nowelizację przepisów – dodaje Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP.

Zgodnie z art. 81 kodeksu karnego skarbowego podatnik, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo jego aktualizacji, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Jej wysokość może się wahać od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. Teoretycznie może zatem wynieść od 175 zł do 35 tys. zł.

Ewa Betlińska - adwokat w Betliński i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Umowy o lokaty terminowe są określane w różny sposób już w samej ustawie – Prawo bankowe, np. jako „lokaty terminowe". Nawet ustawodawca nie zawsze więc zestawia tę umowę z umową rachunku bankowego. W literaturze również nie została ostatecznie przesądzona kwalifikacja prawna umowy o lokaty terminowe jako postaci umowy rachunku bankowego. Jest to niewątpliwie typ umowy bankowej, lecz zarówno treść tych umów, jak i ich cele gospodarcze są odmienne. Ponadto rachunki lokat terminowych są wskazane w ustawie – Prawo bankowe jako jeden z rodzajów rachunków bankowych. Ustawa o NIP wskazuje zaś, że zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera wykaz rachunków bankowych. Wzory formularzy doprecyzowują, iż chodzi o rachunki związane z prowadzoną działalnością. Z literalnego brzmienia przepisów wynika więc obowiązek zgłaszania takich rachunków.

Sporny i uciążliwy obowiązek ujawniania wszystkich kont potwierdził w wyroku z 27 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Zbędna informacja

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?