USA: Uniwersytet zaczął zawieszać studentów protestujących przeciw Izraelowi

Na Uniwersytecie Columbia rozpoczęto zawieszanie studentów uczestniczących w propalestyńskich i antyizraelskich demonstracjach na terenie campusu.

Publikacja: 30.04.2024 05:36

Miasteczko namiotowe na terenie Uniwersytetu Columbia

Miasteczko namiotowe na terenie Uniwersytetu Columbia

Foto: AFP

arb

Prowadzone wcześniej rozmowy dotyczące likwidacji obozowiska protestujących na kampusie skończyły się impasem.

Uczestnicy propalestyńskich protestów na Uniwersytecie Columbia nie będą mogli zaliczyć semestru

Rektor uniwersytetu, Nemat Minouche Shafik, w wydanym oświadczeniu poinformowała, że trwające od kilku dni negocjacje między organizacjami studenckimi a kierownictwem uczelni nie skłoniły protestujących do usunięcia miasteczka namiotowego, które postawili na kampusie studenci wyrażający sprzeciw wobec działaniom Izraela w Strefie Gazy.

Antyizraelskie i propalestyńskie protesty przetaczają się przez uniwersytety w różnych częściach w USA. Na uniwersytecie w Austin, w Teksasie, policja aresztowała kilkudziesięciu studentów uczestniczących w propalestyńskim wiecu. Przeciwko jego uczestnikom użyto gazu pieprzowego.

Czytaj więcej

Protesty w Paryżu. Chodzi o wojnę w Gazie

Władze Uniwersytetu Columbia w poniedziałek rano oświadczyły, że studenci, którzy nie usuną namiotów do 14:00 czasu lokalnego muszą liczyć się z zawieszeniem i nie będą w stanie zaliczyć semestru.

- Zaczęliśmy zawieszać studentów w ramach następnej fazy naszych starań o zapewnienie bezpieczeństwa na kampusie — poinformował w poniedziałek wieczorem Ben Chang, rzecznik uczelni.

Rektor Uniwersytetu Columbia jest krytykowana przez wielu studentów i wykładowców za wezwanie nowojorskiej policji dwa tygodnie temu i zwrócenie się do policjantów z prośbą o usunięcie obozowiska na terenie kampusu

- Obozowisko stwarzało nieprzyjazne środowisko dla wielu naszych żydowskich studentów i wykładowców, a hałasy zakłócały nauczanie i przygotowywanie się do egzaminów — dodał Chang.

Wcześniej rektor Shafik odrzuciła postulat protestujących, by uczelnia zerwała związki finansowe z Izraelem. Zamiast tego rektor zaproponowała, że uczelnia zainwestuje w ochronę zdrowia i system edukacji w Strefie Gazy.

Protestujący zapowiadają, że nie usuną swojego obozowiska na kampusie do czasu spełnienia ich żądań: zerwania związków finansowych z Izraelem, wprowadzenia przejrzystości w finansach uniwersytetu oraz ogłoszenia amnestii dla studentów i wykładowców ukaranych za udział w protestach.

Protestujący studenci: Represje wobec nas są niczym wobec śmierci 34 tys. Palestyńczyków

Organizatorzy protestów podkreślają, że represje stosowane wobec nich przez uczelnie są „niczym wobec śmierci ponad 34 tys. Palestyńczyków” w Strefie Gazy. „Nie ruszymy się stąd, dopóki Columbia nie spełni naszych żądań, albo będą musieli usunąć nas siłą” - głosi oświadczenie przywódców koalicji organizacji studenckich Studenci Columbii Przeciw Apartheidowi (Columbia Student Apartheid Divest).

Rektor Shafik jest krytykowana przez wielu studentów i wykładowców za wezwanie nowojorskiej policji dwa tygodnie temu i zwrócenie się do policjantów z prośbą o usunięcie obozowiska na terenie kampusu. Mimo ponad 100 aresztowań studenci odtworzyli miasteczko namiotowe kilka dni po akcji policji z 18 kwietnia.

Od tego czasu podobne obozowiska powstały na kampusach kilkunastu innych uczelni. Na wszystkich protestujący sprzeciwiają się działaniom Izraela w Strefie Gazy i związkom ich uczelni z Izraelem.

Izrael prowadzi ofensywę w Strefie Gazy od 7 października, czyli od dnia niespodziewanego ataku Hamasu, w którym zginęło ok. 1 200 mieszkańców Izraela, a 253 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy jako zakładnicy. W trwających od ponad pół roku działaniach odwetowych Izraela zginęło — jak podaje strona palestyńska — ponad 34 tys. Palestyńczyków, przy czym większość mają stanowić kobiety  dzieci.

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy