USA: Uniwersytet zaczął zawieszać studentów protestujących przeciw Izraelowi

Na Uniwersytecie Columbia rozpoczęto zawieszanie studentów uczestniczących w propalestyńskich i antyizraelskich demonstracjach na terenie campusu.

Publikacja: 30.04.2024 05:36

Miasteczko namiotowe na terenie Uniwersytetu Columbia

Miasteczko namiotowe na terenie Uniwersytetu Columbia

Foto: AFP

Prowadzone wcześniej rozmowy dotyczące likwidacji obozowiska protestujących na kampusie skończyły się impasem.

Uczestnicy propalestyńskich protestów na Uniwersytecie Columbia nie będą mogli zaliczyć semestru

Rektor uniwersytetu, Nemat Minouche Shafik, w wydanym oświadczeniu poinformowała, że trwające od kilku dni negocjacje między organizacjami studenckimi a kierownictwem uczelni nie skłoniły protestujących do usunięcia miasteczka namiotowego, które postawili na kampusie studenci wyrażający sprzeciw wobec działaniom Izraela w Strefie Gazy.

Antyizraelskie i propalestyńskie protesty przetaczają się przez uniwersytety w różnych częściach w USA. Na uniwersytecie w Austin, w Teksasie, policja aresztowała kilkudziesięciu studentów uczestniczących w propalestyńskim wiecu. Przeciwko jego uczestnikom użyto gazu pieprzowego.

Czytaj więcej

Protesty w Paryżu. Chodzi o wojnę w Gazie

Władze Uniwersytetu Columbia w poniedziałek rano oświadczyły, że studenci, którzy nie usuną namiotów do 14:00 czasu lokalnego muszą liczyć się z zawieszeniem i nie będą w stanie zaliczyć semestru.

- Zaczęliśmy zawieszać studentów w ramach następnej fazy naszych starań o zapewnienie bezpieczeństwa na kampusie — poinformował w poniedziałek wieczorem Ben Chang, rzecznik uczelni.

Rektor Uniwersytetu Columbia jest krytykowana przez wielu studentów i wykładowców za wezwanie nowojorskiej policji dwa tygodnie temu i zwrócenie się do policjantów z prośbą o usunięcie obozowiska na terenie kampusu

- Obozowisko stwarzało nieprzyjazne środowisko dla wielu naszych żydowskich studentów i wykładowców, a hałasy zakłócały nauczanie i przygotowywanie się do egzaminów — dodał Chang.

Wcześniej rektor Shafik odrzuciła postulat protestujących, by uczelnia zerwała związki finansowe z Izraelem. Zamiast tego rektor zaproponowała, że uczelnia zainwestuje w ochronę zdrowia i system edukacji w Strefie Gazy.

Protestujący zapowiadają, że nie usuną swojego obozowiska na kampusie do czasu spełnienia ich żądań: zerwania związków finansowych z Izraelem, wprowadzenia przejrzystości w finansach uniwersytetu oraz ogłoszenia amnestii dla studentów i wykładowców ukaranych za udział w protestach.

Protestujący studenci: Represje wobec nas są niczym wobec śmierci 34 tys. Palestyńczyków

Organizatorzy protestów podkreślają, że represje stosowane wobec nich przez uczelnie są „niczym wobec śmierci ponad 34 tys. Palestyńczyków” w Strefie Gazy. „Nie ruszymy się stąd, dopóki Columbia nie spełni naszych żądań, albo będą musieli usunąć nas siłą” - głosi oświadczenie przywódców koalicji organizacji studenckich Studenci Columbii Przeciw Apartheidowi (Columbia Student Apartheid Divest).

Rektor Shafik jest krytykowana przez wielu studentów i wykładowców za wezwanie nowojorskiej policji dwa tygodnie temu i zwrócenie się do policjantów z prośbą o usunięcie obozowiska na terenie kampusu. Mimo ponad 100 aresztowań studenci odtworzyli miasteczko namiotowe kilka dni po akcji policji z 18 kwietnia.

Od tego czasu podobne obozowiska powstały na kampusach kilkunastu innych uczelni. Na wszystkich protestujący sprzeciwiają się działaniom Izraela w Strefie Gazy i związkom ich uczelni z Izraelem.

Izrael prowadzi ofensywę w Strefie Gazy od 7 października, czyli od dnia niespodziewanego ataku Hamasu, w którym zginęło ok. 1 200 mieszkańców Izraela, a 253 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy jako zakładnicy. W trwających od ponad pół roku działaniach odwetowych Izraela zginęło — jak podaje strona palestyńska — ponad 34 tys. Palestyńczyków, przy czym większość mają stanowić kobiety  dzieci.

Prowadzone wcześniej rozmowy dotyczące likwidacji obozowiska protestujących na kampusie skończyły się impasem.

Uczestnicy propalestyńskich protestów na Uniwersytecie Columbia nie będą mogli zaliczyć semestru

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Nastolatek zmarł po wyzwaniu internetowym. Zjadł ekstremalnie ostrego chipsa
Społeczeństwo
Zamach na Roberta Fico. Rosyjskie tropy ws. organizacji, z którą związany był zamachowiec
Społeczeństwo
Amerykańskie koty będą mogły być leczone na FIP. Ile kosztuje kuracja w Polsce?
Społeczeństwo
Seria pożarów w Finlandii. Policja: Motywem podpalaczy może być wyzwanie w sieci
Społeczeństwo
Cieśnina Gibraltarska: Zatonął 15-metrowy jacht. Zaatakowały go orki