Inspektorzy pracy sprawdzą umowy cywilnoprawne

W przyszłym roku Państwowa Inspekcja Pracy skupi się na firmach budowlanych i pozornie przenoszących pracowników. Na celowniku inspektorów będą także zlecenia i dzieła zastępujące etaty.

Publikacja: 16.12.2015 08:32

Inspektorzy pracy sprawdzą umowy cywilnoprawne

Foto: 123RF

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy, przedstawiła plan prac kontrolerów na przyszły rok.

W 2016 r. Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzić 80 tys. kontroli.

– To plan minimum – zapewniła Hickiewicz. – Szykujemy się do zmian w przepisach, choćby dotyczących nowych zasad zatrudniania na umowach o pracę na czas określony. Wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. Będziemy się też skupiać na tym, jak przedsiębiorcy nawiązują i rozwiązują umowy z zatrudnionymi, ze szczególnym uwzględnieniem kontraktów cywilnoprawnych.

Co ważne, w przyszłym roku przybędzie w PIP ponad 60 nowych inspektorów, którzy zasilą grupę prawie 1,6 tys. kontrolerów. Inspekcja dostała dodatkowe środki na ten cel, przeprowadziła więc w tym roku dodatkowy nabór nowych inspektorów.

Jak zapewnia Iwona Hickiewicz, przedsiębiorcy łamiący prawo nie mają co liczyć na taryfę ulgową.

Jan Rulewski, senator PO, członek ROP, dopytywał w czasie posiedzenia, dlaczego w przyszłym roku inspekcja nie planuje szczególnych kontroli w firmach ochroniarskich, w których obecnie bardzo często dochodzi do naciągania, wręcz łamania prawa.

Z odpowiedzi wynika, że PIP nie zapomina o tej branży. W tym roku trwają intensywne kontrole w takich firmach. Poza tym zatrudnieni w nich ochroniarze bardzo często skarżą się do PIP na warunki swojej pracy. W przyszłym roku z pewnością inspektorzy będą więc kontrolować także takie firmy. Co roku ponad 1/3 kontroli odbywa się wskutek zawiadomienia inspekcji przez zatrudnionych niezadowolonych z warunków pracy.

Zdaniem szefowej PIP w przyszłym roku inspektorom przydałyby się zmiany w obecnie obowiązujących przepisach.

– Potrzebna jest zmiana, która wprowadzi obowiązek zawarcia umowy o pracę na piśmie przed rozpoczęciem pierwszej dniówki, a nie, jak jest obecnie, na jej zakończenie. Dochodzi przez to do wielu nadużyć – zauważa Iwona Hickiewicz. – Liczymy też na zmiany w zasadach zatrudniania pracowników tymczasowych i uszczelnienie obecnie obowiązujących przepisów. Bardzo ważne będzie także wprowadzenie postulowanego przez rząd minimalnego wynagrodzenia godzinowego.

Problemem może jednak się okazać egzekwowanie przepisu o stawce minimalnej godzinowej. Przedsiębiorcy zatrudniający na umowach-zleceniach nie mają bowiem obecnie obowiązku ewidencjonowania czasu pracy zleceniobiorców. Może się więc okazać, że będzie tu dochodziło do wielu nadużyć.

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy, przedstawiła plan prac kontrolerów na przyszły rok.

W 2016 r. Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzić 80 tys. kontroli.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił