Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia?

Wypowiedzenie umowy zlecenia przez dającego zlecenie lub przez przyjmującego zlecenie może nastąpić w każdym czasie – zarówno w przypadku umów zawartych na czas nieoznaczony, jak również umów zawartych na czas oznaczony.

Publikacja: 13.10.2023 02:05

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia?

Foto: Adobe Stock

Umowa zlecenia stanowi umowę nazwaną, która została uregulowana w kodeksie cywilnym („k.c.”). W przypadku umowy zlecenia, dający zlecenie lub przyjmujący zlecenie może zdecydować się na wcześniejsze zakończenie tej umowy. Na podstawie k.c., strony umowy zlecenia uprawnione są do jej wypowiedzenia w każdym czasie. Możliwość wypowiedzenia umowy zlecenia posiada zarówno dający zlecenie, jak i przyjmujący zlecenie. Strony umowy są uprawnione do swobodnego ukształtowania postanowień umowy zlecenia w zakresie zasad wypowiedzenia tej umowy. Istotne jest jednak to, że strony umowy zlecenia nie mogą zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia umowy zlecenia z ważnych powodów, co wynika wprost z art. 746 § 3 k.c.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego