Paulina Gruszczyńska

Poręczenie za dług istniejący lub dług przyszły

W umowie poręczenia, poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela, że wykona zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania. Do ważności umowy poręczenia wystarczające jest złożenie oświadczenia woli w formie pisemnej przez poręczyciela.

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia?

Wypowiedzenie umowy zlecenia przez dającego zlecenie lub przez przyjmującego zlecenie może nastąpić w każdym czasie – zarówno w przypadku umów zawartych na czas nieoznaczony, jak również umów zawartych na czas oznaczony.

Jak ustalić wynagrodzenie agenta w umowie agencyjnej?

Strony umowy agencyjnej mogą według swojego uznania określić sposób wynagrodzenia agenta, jako prowizyjne albo ryczałtowe. Agent może być również uprawniony do wynagrodzenia dodatkowego.

Odpowiedzialność dostawcy z tytułu rękojmi w umowie dostawy

Dostawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne dostarczonych rzeczy także, gdy ich wytworzenie nastąpiło w sposób określony przez odbiorcę lub według dostarczonej przez niego dokumentacji technologicznej.

Odpowiedzialność członków zarządu w spółce z o.o.

Do poniesienia odpowiedzialności przez członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczna jest bezskuteczność egzekucji z majątku spółki. Członkowie zarządu mogą uwolnić się od tej odpowiedzialności w określonych przypadkach.

Jak miarkowana jest kara umowna?

Zastrzeżenie w umowie kary umownej w określonej wysokości nie oznacza, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi w każdym przypadku przez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości przewidzianej w umowie. Kwota ta może zostać zmniejszona, gdy spełnione zostaną określone przesłanki.