Trzy lata temu złożyliśmy obietnicę. Przedstawiliśmy kompleksową strategię Unii Europejskiej na rzecz praw dziecka oraz europejską gwarancję dla dzieci, opracowane wspólnie z dziećmi i dla dzieci. Punktem wyjścia tej strategii była zasada, zgodnie z którą każde dziecko w Europie i na całym świecie powinno korzystać z tych samych praw i żyć bez jakiejkolwiek dyskryminacji, zastraszania i przemocy. Zobowiązaliśmy się nie tylko do propagowania praw dziecka, ale także do ich ochrony, realizacji i ponoszenia za nie odpowiedzialności. W szybko zmieniającym się świecie dzieci cierpią z powodu pandemii, ubóstwa i nierówności, dyskryminacji, konfliktów zbrojnych, zmiany klimatu – oraz w świecie wirtualnym. Z naszymi partnerami europejskimi i międzynarodowymi, a także z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego podjęliśmy wspólne działania, aby nadal wzmacniać prawa i poprawiać jakość życia dzieci w UE i poza nią.
Co drugie dziecko na świecie co roku doświadcza jakiejś formy przemocy
Pomimo poczynionych postępów musimy uznać, że przemoc wobec dzieci pozostaje poważnym wyzwaniem zarówno w UE, jak i poza jej granicami. Statystyki pokazują naocznie, jak pilne jest to zadanie. Na przykład: około 20 proc. dzieci w Europie doświadcza jakiejś formy wykorzystywania seksualnego, samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród osób w wieku 15–19 lat, a nawet 29 proc. 15-latków przyznaje, że jest ofiarą częstego znęcania się. Według Światowej Organizacji Zdrowia co drugie dziecko na świecie co roku doświadcza jakiejś formy przemocy.
Czytaj więcej
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przedstawiła wyniki pierwszego polskiego badania dotyczącego przemocy wobec małoletnich w sporcie. Wyniki są wyjątkowo pesymistyczne, tylko jeden na dziesięciu ankietowanych nie spotkał się z żadną z form agresji.
Przemoc wobec dzieci może kosztować gospodarkę nawet 8 proc. światowego PKB. Działania i zaniechania rządów mają większy wpływ na dzieci niż na jakąkolwiek inną grupę społeczną. Ich ochrona jest zarówno naszym prawnym, jak i moralnym obowiązkiem. Jest to także strategiczna długoterminowa inwestycja w nasze społeczeństwa. Sytuacja ta zmusiła nas do opracowania i przyjęcia zalecenia Komisji w sprawie zintegrowanych systemów ochrony dzieci. Ten kamień milowy to nie tylko kolejny dokument polityczny – to kulminacja nieustannych wysiłków na rzecz zapewnienia, by prawo każdego dziecka do bezpiecznego i opiekuńczego środowiska stało się czymś więcej niż tylko ideałem.
Prawa dzieci: „Nic dla nas bez nas”
We wspomnianym zaleceniu wzywa się do przyjęcia kompleksowego podejścia obejmującego zapobieganie, ochronę i uczestnictwo, zapewniającego solidną strukturę systemów ochrony dzieci i odpowiadającego na zróżnicowane potrzeby wszystkich dzieci. Podejście to ma kluczowe znaczenie, ponieważ musimy stawić czoła obecnym wyzwaniom, takim jak niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych i wykorzystywanie seksualne dzieci w internecie, wykluczenie społeczno-ekonomiczne, ochrona migrujących dzieci oraz utrzymujący się wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo.