Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Radosław Sikorski "w szoku". "W jakiej drużynie jest PiS?"

Szokująca informacja, nie potrafię tego skomentować - tak szef MSZ, Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie o sędziego Tomasza Szmydta, który wystąpił z wnioskiem o azyl polityczny w Mińsku.

Publikacja: 06.05.2024 13:06

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski

Foto: PAP/Piotr Nowak

Szmydt to jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. W poniedziałek, na konferencji prasowej w Mińsku, sędzia zwrócił się do przywódcy Białorusi, Aleksandra Łukaszenki o azyl polityczny.

Kim jest sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi?

Sędzia mówił, że jego obecność na konferencji i wniosek o azyl to wyraz protestu wobec polskiej polityki prowadzonej w stosunku do Białorusi i Rosji. Wezwał też do dialogu z Moskwą i Mińskiem.

Czytaj więcej

Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS

Szmydt był dyrektorem wydziału prawnego Biura Krajowej Rady Sądownictwa w czasie, gdy media ujawniły aferę hejterską, której bohaterką była Emilia Szmydt, była żona Szmydta (w tamtym czasie małżonkowie byli w trakcie rozwodu). Emilia Szmydt, występująca w sieci jako „mała Emi” miała na zlecenie sędziów m.in. z Ministerstwa Sprawiedliwości i KRS oczerniać sędziów krytycznych wobec kierowanego przez Suwerenną Polskę Ministerstwa Sprawiedliwości. W związku z ujawnieniem afery  Szmydt został odwołany z delegacji do KRS, a potem, decyzją prezesa NSA, czasowo odsunięty od orzekania w warszawskim WSA. W 2022 roku Szmydt w rozmowie z reporterką TVN24 Martą Gordziewicz ujawnił kulisy afery hejterskiej. Przyznał, że brał udział w działaniu grupy hejterskej.

Politycy Koalicji Obywatelskiej o sprawie Tomasza Szmydta: Wstyd dla Polski, zagrożenie bezpieczeństwa

O sprawę sędziego pytany był szef MSZ, Radosław Sikorski. - Szokująca informacja, nie potrafię tego skomentować. Wydaje się, że to był ktoś zaangażowany w nagonki polityczne za poprzedniej kadencji. Sprawa jest bulwersująca. Jestem w szoku powiem szczerze — odparł. 

Z kolei wiceszef MON, Cezary Tomczyk pytał czy „ktoś jeszcze potrzebuje dowodów w jakiej drużynie jest PiS?”. "To nie tylko wstyd dla Polski, ale realne zagrożenie bezpieczeństwa państwa. Ilu jeszcze PiS-owskich nominantów poprosi o azyl na Białorusi?" - pytał.

Tomczyk zwrócił też uwagę na wcześniejszą wypowiedź gen. Piotra Pytla, byłego szefa PKW, który mówił, że Rosja już działa w Polsce. „Białoruś jak widać też. Na jedno wychodzi. PiS=?...” - napisał Tomczyk w serwisie X.

Europoseł KO Krzysztof Brejza zwrócił z kolei uwagę, że po tym jak „Morawiecki ściska się z prorosyjskim Orbanem” (chodzi o udział premiera w konferencji CPAC w Budapeszcie), a „czołowy sędzia układu PiS-Ziobro czmycha na Białoruś”. 

Z kolei senator KO, Marcin Bosacki zastanawiał się „jak dawne są związki” sędziego Szmydta „i jego środowiska” z Białorusią.

Z kolei poseł KO, Roman Giertych pytał „ilu jest niejawnych zdrajców” po nazwaniu Schmidta „jawnym zdrajcą”.

Po kilku godzinach wpis w serwisie X, który zdaje się nawiązywać do sprawy sędziego Szmydta, zamieścił też premier Donald Tusk. Z wpisu wynika, że wybór między „KO i PiS” to wybór między „Europą a Rosją” co „potwierdzają kolejne fakty”, o których dowiadujemy się „każdego dnia”.

Szmydt to jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. W poniedziałek, na konferencji prasowej w Mińsku, sędzia zwrócił się do przywódcy Białorusi, Aleksandra Łukaszenki o azyl polityczny.

Kim jest sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Sikorski dla "Guardiana": Putin zabiega o względy prawicy w Europie i USA
Dyplomacja
Ławrow mówi: Ukraina już atakuje Rosję zachodnią bronią. Ale co uważa za Rosję?
Dyplomacja
Chińska armia ćwiczy "przejmowanie władzy" w rejonie Tajwanu
Dyplomacja
Chińska armia prowadzi "karne ćwiczenia" wokół Tajwanu. Tajpej: Obronimy się
Dyplomacja
Rosja próbuje zmienić granice morskie na Bałtyku? Projekt ministerstwa znika ze strony
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy