Faktura korygująca: wpis w książce nadawczej a obniżenie VAT

Posiadanie jedynie wpisu w książce nadawczej dokumentującego wysyłkę listu zwykłego wraz z fakturą korygującą, bez innych dowodów, np. przelewów odzwierciedlających korektę podatku należnego, nie jest wystarczające, aby spółka mogła obniżyć podstawę opodatkowania.

Publikacja: 15.06.2015 03:00

Faktura korygująca: wpis w książce nadawczej a obniżenie VAT

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 28 kwietnia 2015 r. (III SA/Wa 2686/14).

Spółka zajmująca się ochroną osób i dozorem mienia postanowiła zmienić sposób doręczania faktur korygujących osobom fizycznym z wysyłki listem poleconym na list zwykły. Potwierdzeniem wysłania miał być odpowiedni wpis w książce nadawczej. Spółka zadała pytanie, czy wpis w książce nadawczej, dokumentujący wysyłkę listu zwykłego wraz z fakturą korygującą do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, dokumentuje próbę doręczenia faktury korygującej, o której mowa w art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy o VAT. W ocenie spółki jedynym warunkiem obniżenia podatku należnego w wyniku korekty jest wykazanie, że korekta faktycznie miała miejsce (nie jest tylko pozorna). W konsekwencji, w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wystarczającym dowodem potwierdzającym próbę wysłania faktury korygującej będzie odpowiedni wpis w książce nadawczej (przy założeniu, że inne dowody, np. przelewy, potwierdzają, że korekta podatku należnego rzeczywiście nastąpiła).

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
ZUS
Wielki pożar centrum handlowego w Warszawie. ZUS wydał specjalny komunikat