Wzrost płac zachęca firmy do elastycznej pracy. Coraz więcej gigerów

Wraz z kolejnymi rekordami przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce przybywa firm sięgających po tzw. gigerów, czyli niezależnych kontraktorów i freelancerów.

Publikacja: 14.05.2024 15:45

Wzrost płac zachęca firmy do elastycznej pracy. Coraz więcej gigerów

Foto: Adobe Stock

Już prawie dwie trzecie firm w Polsce, w tym małych pracodawców, korzysta z elastycznych form współpracy, w tym z umów B2B czy umowy-zlecenia. To o jedną ósmą (7 pkt proc.) więcej niż w ubiegłym roku – wynika z najnowszego badania firmy Giglike i EY Polska, które monitoruje Gigbarometr, czyli barometr elastyczności rynku pracy.

Tegoroczny wskaźnik barometru, który osiągnął 5,1 pkt (na skali od 0 do 10), poszedł w górę o 0,6 pkt w porównaniu z 2023 r. potwierdzając rosnącą elastyczność polskiego rynku pracy.

Czytaj więcej

Młodzi nie wierzą w siłę dyplomu. Przybędzie nam fachowców?

Gigpraca na B2B. Spadek zapotrzebowania na kontraktorów w IT

Do elastycznych form pracy, czy raczej współpracy, przekonują się coraz częściej nie tylko duże firmy (wśród nich już 85 proc. korzysta z usługodawców czy wykonawców zatrudnionych na umowach B2B i umowach-zlecenie), ale i mniejsze firmy. W tej drugiej grupie udział użytkowników gigpracy zwiększył się w tym roku z 58 do 65 proc. Jedyną grupą, która zanotowała tu spadek, były średnie firmy.

Autorzy badania zwracają uwagę na deklarowany w tym roku przez firmy wzrost liczby zawieranych umów B2B, który — co ciekawe — nie dotyczy branży IT. Tam udział umów firma-firma spadł, co jednak wynika raczej z gorszej koniunktury i ze spadku zapotrzebowania na kontraktorów (z którymi łatwiej się rozstać), niż z trendu zatrudniania ich na etacie.

Z kolei wzrost liczby umów B2B jest widoczny zwłaszcza wśród przedsiębiorstw średniej wielkości (wśród nich popularność B2B wzrosła z 46 do 57 proc.) kosztem mniejszej liczby umów-zleceń. Jednak i tak umowy-zlecenia pozostają najczęściej wybieraną formą współpracy z gigerami (77 proc.).

Szansa na wyższe zarobki dla wykonawcy i niższe koszty dla firm

Podobnie jak w zeszłym roku najważniejszym powodem, dla którego firmy korzystają z elastycznych form współpracy, są wyższe wynagrodzenia netto dla gigerów niż w przypadku etatu (przy określonej kwocie przeznaczonej na pracownika). Na czynnik ten wskazuje niemal 6 na 10 przedsiębiorstw, które również bardzo korzystają na elastyczności, zwłaszcza w niepewnych czasach. Unikają zwiększania stałych kosztów, a umowy B2B są też sposobem na obniżenie kosztów firm i realną podwyżkę wynagrodzenia.

Dobrze to pokazują kalkulatory wynagrodzeń - pensja w wysokości 10 tys. zł, która na umowie o pracę kosztuje pracodawcę 12,1 tys. zł., oznacza dla pracownika 7,15 tys. zł netto. Z kolei pracownik na umowie-zlecenie dostanie wtedy 7,22 tys. zł netto, zaś na B2B — 7,7 tys. zł. Najwięcej zarobi freelancer na umowie o dzieło (ponad 9 tys. zł na rękę).

Autorzy badania zwracają jednak uwagę na znaczący wzrost znaczenia oczekiwań pracowników, które skłaniają do elastycznych form zatrudnienia już co drugą ankietowaną firmę (o 5 pkt więcej niż rok wcześniej). Wśród dużych organizacji te oczekiwania są zresztą głównym powodem wyboru elastycznych form współpracy, ważniejszym niż atrakcyjność płac. Gigerzy cenią sobie bowiem nie tylko elastyczność, ale też możliwość jednoczesnej pracy dla kilku pracodawców.

– Zmiany na rynku pracy są napędzane przez ludzi, którzy znajdują swoje miejsce w tym dynamicznym środowisku. Firmy coraz lepiej rozumieją potrzeby i preferencje gigerów – zauważa Witold Widurek, partner w EY Polska.

Zmiany pokoleniowe na rynku. „Zadaniowe podejście do pracy”

Komentując wyniki badania Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj zwraca uwagę, że na rynek pracy wchodzi pokolenie pracowników myślących o karierze w sposób bardziej elastyczny. - Osoby te, charakteryzujące się zadaniowym podejściem do pracy, mogą wpływać na to, że nowe modele zatrudnienia będą stawać się coraz bardziej naturalne - podkreśla Przemysław Gacek. Zaznacza jednak, że z badań Grupy Pracuj wynika, że 90 proc. kandydatów preferuje zatrudnienie oparte na umowie o pracę.

Trzecim co do ważności — i zyskującym na znaczeniu – są oczekiwania rynkowe (31 proc.), co może być przejawem presji na koszty ze strony właścicieli czy inwestorów, w tym wprowadzanego w części firm zamrożenia etatów. Jak podkreślają eksperci EY i Giglike, po raz pierwszy w średnich i dużych firmach pojawił się też argument doraźnej potrzeby skorzystania z elastycznych form współpracy (średnie firmy – 14 proc. duże firmy – 16 proc.).

- Tegoroczne wyniki GIGbarometru pokazują, że współpraca z niezależnymi specjalistami przynosi satysfakcję i jest wyżej oceniana niż w poprzednich latach – z największymi postępami wśród małych i średnich firm – komentuje Witold Widurek.

Elastyczna praca skazana na wzrost?

37 proc. wszystkich badanych firm – a wśród dużych 53 proc. - uważa, że znaczenie elastycznych form współpracy wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Potwierdza to wskaźnik Gigbarometru, na który składają się trzy perspektywy; otoczenia makroekonomicznego i prawnopodatkowego; firm (popularności zastosowania elastycznych form współpracy w przedsiębiorstwach) oraz ludzi – czyli oceny przez firmy jakości współpracy z niezależnymi profesjonalistami.

W porównaniu z ubiegłym rokiem największy wzrost widać w perspektywie Otoczenie (o 1 pkt do 5,1 w 2024 r.) – m.in za sprawą sytuacji gospodarczej oraz szybkiego rozwoju technologii ułatwiających elastyczną pracę zdalną.

Spory wzrost widać też w perspektywie Ludzie (do 7,7 pkt, czyli o 0,5 rok do roku), co potwierdza dobre oceny niezależnych profesjonalistów i modelu, w którym współpracują z przedsiębiorstwami.

Już prawie dwie trzecie firm w Polsce, w tym małych pracodawców, korzysta z elastycznych form współpracy, w tym z umów B2B czy umowy-zlecenia. To o jedną ósmą (7 pkt proc.) więcej niż w ubiegłym roku – wynika z najnowszego badania firmy Giglike i EY Polska, które monitoruje Gigbarometr, czyli barometr elastyczności rynku pracy.

Tegoroczny wskaźnik barometru, który osiągnął 5,1 pkt (na skali od 0 do 10), poszedł w górę o 0,6 pkt w porównaniu z 2023 r. potwierdzając rosnącą elastyczność polskiego rynku pracy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Mężczyźni pracują częściej niż kobiety. Nowe dane GUS o aktywności zawodowej
Rynek pracy
Brak tych umiejętności wkrótce może pozbawić nas pracy
Rynek pracy
Firmy zaczynają doceniać mocne strony pracujących mam
Rynek pracy
Matki w pracy mają pod górkę. A ojcom też nie jest łatwo
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Rynek pracy
Integracja ukraińskich uchodźców na rynku pracy będzie trwać jeszcze lata
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał