Reklama
Rozwiń

Sejm nocą upraszcza procedury dla przedsiębiorców i obywateli

Łatwiej będzie o informację o przyszłej emeryturze, mniej kłopotów z ubezpieczeniem OC, a sądy zadziałają szybciej. Takie mogą być efekty kilku ustaw deregulacyjnych uchwalonych w nocy ze środy na czwartek.

Publikacja: 10.07.2025 07:56

Posłowie na sali plenarnej Sejmu

Posłowie na sali plenarnej Sejmu

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Uchwalone ustawy dotyczą różnych spraw – od emerytur i ubezpieczeń po ułatwienia na rynku kapitałowym. Dyskusji politycznych nie było – większość tych ustaw uchwalono bez głosów przeciw (przy niektórych posłowie opozycji wstrzymali się od głosu).

O emeryturze dowiemy się z mObywatela

Największy praktyczny zasięg mogą mieć dwie ustawy dotyczące użycia popularnej aplikacji mObywatel. Ma się w niej pojawić nowa funkcja, pozwalająca na sprawdzenie wszystkich swoich przyszłych świadczeń emerytalnych. Dziś trzeba uzyskiwać oddzielnie informacje z ZUS, funduszy emerytalnych czy Pracowniczych Planów Kapitałowych. Projekt ustawy w tej sprawie złożył rząd, aczkolwiek taki pomysł zgłaszał również społeczny zespół deregulacyjny Rafała Brzoski. Równocześnie ustawa ta odsyła do lamusa stworzone za rzadów PiS plany budowy Centralnej Informacji Emerytalnej. I prawdopodobnie dlatego była to jedyna z ustaw regulacyjnych, w której 171 posłów opozycji zagłosowało przeciw.

Aplikacja mObywatel ma się też wzbogacić o inne funkcje, w tym usługi mStłuczka, dotyczącej zgłaszania szkód powstałych w wypadkach drogowych. Będą tam też cyfrowe legitymacje szkolne i możliwość załatwiania innych spraw urzędowych. Prace nad stosowną ustawą są nawet bardziej zaawansowane – Sejm jednogłośnie przyjął poprawki Senatu precyzujące niektóre zapisy tej ustawy.

Czytaj więcej

Wysokość przyszłej emerytury sprawdzimy w mObywatelu. Rząd przyjął projekt

Ubezpieczenia bardziej bezpieczne

Posłowie jednogłośnie uchwalili także ustawę chroniącą obywateli przed wykorzystaniem ich skradzionych danych osobowych do nielegalnego zawierania umów obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodów. Dziś takie praktyki stają się zmorą zakładów ubezpieczeń i osób, pod które podszywają się oszuści. Przestępcy proszą o rozłożenie płatności na raty, a następnie opłacają tylko pierwszą ratę.

Reklama
Reklama

Według nowej ustawy, firmy ubezpieczeniowe będą musiały weryfikować numery PESEL przy sprzedaży polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Podobne obowiązki mają dziś banki i instytucje finansowe przy udzielaniu kredytów. Gdy okazuje się, że dany numer PESEL został zastrzeżony (tj. wcześniej użyty przez jego prawowitego właściciela), odmawiają udzielenia kredytu. Ta ustawa też była efektem inicjatywy zespołu Brzoski.

ESG: stuletnia deregulacja Konfederacji

Niektórzy posłowie tak wzięli sobie do serca ideę redukcji biurokracji, że zaproponowali odłożenie terminów na pewne sprawozdania o… sto dwa lata. Tak się stało przy okazji głosowania nad wdrożeniem europejskiej dyrektywy odkładającej terminy zobowiązujące niektóre firmy do raportowania zrównoważonego rozwoju (ESG). Pierwsze takie raportowanie będzie dotyczyło roku 2027 dla dużych jednostek będących emitentami papierów wartościowych na europejskim rynku, a także roku 2028 dla mniejszych emitentów. To o dwa lata później, niż przewidywało dotychczasowe brzmienie dyrektywy.

Posłowie Konfederacji chcieli tę europejską ideę deregulacyjną przełożyć na XXII wiek i złożyli poprawkę zmierzająca do ustanowienia tych dat na 2127 i 2128 rok. Jednak ta „wieczysta” inicjatywa nie zyskała uznania Sejmu, a obowiązkowe raportowanie ESG odłożono – tak jak chciał rząd – o dwa lata.

Kolejny krok do cyfryzacji sądownictwa

Wśród ustaw deregulacyjnych znalazła się też taka, która ma wesprzeć cyfryzację wymiaru sprawiedliwości, a tym samym przyspieszenie jego działania. Przewiduje bowiem dwustronną komunikację elektroniczną między sądem a pełnomocnikami stron i prokuratorami w postępowaniu karnym. Dziś formę elektroniczną mogą mieć jedynie pisma wysyłane w kierunku z sądu do tych osób.

Ustawa, której projekt przygotował resort sprawiedliwości, została uchwalona jednogłośnie. Stało się tak mimo że podczas tego posiedzenia niektórzy posłowie opozycji nawoływali ministra Adama Bodnara do dymisji.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”

Zmiany dla rozruszania rynku kapitałowego

Dwie kolejne ustawy mają teoretycznie węższy krąg adresatów: fundusze inwestycyjne i banki. Jednak, jak twierdzą projektodawcy, zmiany te mają w ostatecznym rachunku przynieść korzyść wszystkim nawet pośrednio korzystającym z rynków finansowych.

Pierwsza ustawa ułatwia ułatwienia łączenie niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, których organem jest to samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Złagodzone zostaną warunki dotyczące uzyskiwania zgody zgromadzenia inwestorów na takie połączenie. Jak podkreślano w sejmowej dyskusji, większość z zarejestrowanych w Polsce funduszy inwestycyjnych w rzeczywistości nie działa, a najlepszą metodą wyjścia z tej niezdrowej sytuacji jest ich łączenie.

Z kolei ustawa dotycząca tajemnicy bankowej ma pozwolić na sprawniejsze postępowania upadłościowe lub restrukturyzacyjne. Ma się tak stać dzięki zobowiązaniu banków do udzielania syndykowi, nadzorcy sądowemu albo zarządcy informacji objętych tajemnicą bankową.

Uchwalone ustawy dotyczą różnych spraw – od emerytur i ubezpieczeń po ułatwienia na rynku kapitałowym. Dyskusji politycznych nie było – większość tych ustaw uchwalono bez głosów przeciw (przy niektórych posłowie opozycji wstrzymali się od głosu).

O emeryturze dowiemy się z mObywatela

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama