Ministerstwo Finansów chce ograniczyć liczbę indywidualnych interpretacji podatkowych

Ministerstwo Finansów chce ograniczyć liczbę interpretacji indywidualnych, wydając częściej te ogólne, lub też objaśnienia podatkowe.

Publikacja: 10.01.2019 06:59

Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Od początku 2018 r. do końca listopada skarbówka 6 tys. razy odmówiła wydania interpretacji indywidualnych. Według Ministerstwa Finansów nadal jest ich jednak zbyt dużo.

Czytaj także: Minister wyda więcej interpretacji ogólnych

– Ograniczenie liczby wydawanych interpretacji może być zjawiskiem korzystnym dla samych podatników. Ogromna i narastająca z roku na rok (a mierzona już setkami tysięcy) liczba interpretacji nie sprzyja przecież jasności i pewności prawa z punktu widzenia przeciętnego podatnika – napisał wiceminister finansów Paweł Cybulski w odpowiedzi na interpelację poselską nr 28 059.

Zaznaczył, że zamiarem ministra finansów jest za to „istotne zwiększenie częstotliwości wydawania i liczby wydanych interpretacji ogólnych oraz objaśnień podatkowych".

Według danych uzyskanych przez „Rzeczpospolitą" w MF liczba interpretacji systematycznie spada. W 2015 r. wydano ich 37,7 tys., w 2016 r. 33,6 tys., a w 2017 r. tylko 25,7 tys. Jeszcze mniej może być w 2018 r., bo od stycznia do końca października skarbówka wydała ich 19,5 tys.

Dość częste są natomiast odmowy. Wiceminister Cybulski poinformował, że co roku fiskus odrzuca kilka tysięcy wniosków. W 2015 r. liczba postanowień o odmowie wydania interpretacji indywidualnej wyniosła 7,1 tys., w 2016 r. 8,6 tys., a w 2017 r. 7 tys. Od początku 2018 r. do końca października fiskus odmówił wydania 5,5 tys. interpretacji.

Na wniosek wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz'15) ministerstwo przedstawiło powody takich decyzji. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których podatnik pyta o inne przepisy niż podatkowe; nie odpowiada na wezwanie skarbówki do uzupełnienia wniosku; pyta o sprawy, które w dniu złożenia wniosku są przedmiotem kontroli podatkowej oraz gdy wniosek ma charakter „wielowariantowy, abstrakcyjny i niezindywidualizowany".

Ministerstwo zaznacza też, że liczba interpretacji zależy od samych podatników, ponieważ są one wydawane na ich wniosek. Zaś systematyczne zmniejszanie się liczby wniosków może wynikać z różnych przyczyn.

– Niewątpliwie dokonane zmiany legislacyjne, których celem było ograniczenie możliwości nadużywania interpretacji w celu zabezpieczania agresywnych optymalizacji podatkowych, również miały na to wpływ – napisał wiceminister Cybulski.

Przypomnijmy, że od 15 lipca 2016 r. obowiązują przepisy ordynacji podatkowej pozwalające skarbówce kwestionować czynności, które dają podatkowe korzyści.

Fiskus często powołuje się na klauzulę obejścia prawa, gdy podatnik pyta np. o przekształcenia czy aporty.

Od początku 2018 r. do końca listopada skarbówka 6 tys. razy odmówiła wydania interpretacji indywidualnych. Według Ministerstwa Finansów nadal jest ich jednak zbyt dużo.

Czytaj także: Minister wyda więcej interpretacji ogólnych

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił