fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Minister wyda więcej interpretacji ogólnych

Ministerstwo Finansów
Fotorzepa, Robert Gardziński
Już jeden wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sprzeczny ze stanowiskiem skarbówki, skłoni resort do szerszych wyjaśnień.

Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów projekt uproszczeń dla przedsiębiorców zakłada zmiany w ordynacji podatkowej. Minister finansów będzie musiał wydać interpretację ogólną, gdy zostanie wydana interpretacja indywidualna uwzględniająca wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego rozbieżna z dotychczasowym stanowiskiem skarbówki.

Efekt dla wszystkich

Podstawowa różnica między interpretacją ogólną a indywidualną polega na tym, że indywidualna dotyczy tylko konkretnego podatnika i jest wydawana na jego wniosek. Interpretacja ogólna dotyczy wszystkich w podobnych stanach faktycznych i w takim samym stanie prawnym. Zawiera mniej szczegółów niż indywidualna, ale stanowi informację dotyczącą rozwiązywania podobnych problemów dla podatników i fiskusa.

-Idea jest słuszna, jednak projekt należy doprecyzować w trakcie prac legislacyjnych, w przeciwnym razie może mieć skutki niekorzystne dla podatników–mówi Alicja Sarna, doradca podatkowy, partner w MDDP.

Obawy ekspertów wynikają z faktu, że proponowany przepis jest niejednoznaczny.

– W obecnym kształcie może być nadużywany przez organy podatkowe. Powinien jednoznacznie wskazywać, że minister musi uwzględnić w interpretacji ogólnej stanowisko NSA – mówi Jacek Matarewicz, adwokat, menedżer w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

– Wymaga tego zasada pewności prawa, która oznacza m.in., że żaden przepis nie może zachęcać organów administracji do „niesubordynacji" oraz niestosowania się do prawomocnych wyroków sądowych. W takiej konfrontacji obywatel nie będzie miał żadnych szans – dodaje.

Zmiana stanowiska

Według Alicji Sarny wątpliwości budzi też konieczność reakcji ministra na jednostkowy wyrok NSA, gdyż także w orzecznictwie pojawia się wiele rozbieżności. Dotychczas fiskus bardzo rzadko uwzględniał wyroki sądów rozbieżne z jego stanowiskiem. Wielokrotnie zdarzało się, że podatnicy powoływali się na korzystną dla nich linię orzeczniczą we wnioskach o interpretacje. Zwykle otrzymywali odpowiedź, że wyrok zapadł w konkretnej sprawie, która nie ma związku z ich sytuacją. Co więcej, interpretacja ogólna dotycząca stawki VAT od szaf wnękowych nie była w pełni zgodna z wcześniejszą uchwałą NSA.

Rozwiązania proponowanego przez MF broni Gerard Dźwigała, radca prawny, wspólnik w kancelarii Dźwigała, Ratajczak & Wspólnicy. Jego zdaniem, celem zmiany nie jest wydawanie interpretacji ogólnych, które byłyby korzystne dla podatników, lecz ujednolicenie sprzecznych interpretacji i dostosowanie ich do orzecznictwa.

Interpretacja ogólna nie jest wiążąca dla podatników. Nie muszą się do niej stosować. Jednak w takim przypadku powinni liczyć się z kontrolą i postępowaniem wymiarowym. Wynik kontroli mogą zaskarżyć do sądu. W razie przegranej będą musieli zapłacić podatek z odsetkami.

etap legislacyjny: opiniowanie

Opinia

Lesław Mazur, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy &Partners

Celem nowelizacji przepisów jest wprowadzenie uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym. Idea jest jak najbardziej słuszna. Jak zwykle jednak w takich przypadkach, diabeł tkwi w szczegółach. Chodzi o to, jak precyzyjna będzie projektowana regulacja. Z tych względów dobrze byłoby, aby jeszcze podczas prac parlamentarnych nad projektem nowelizacji uściślić proponowany przez resort przepis tak, by jednoznacznie z niego wynikało, że w takich przypadkach interpretacja ogólna powinna odzwierciedlać stanowisko zawarte w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA