Ukraiński minister rolnictwa aresztowany. Wpłacił prawie 2 mln dol. kaucji i wyszedł

Sąd zdecydował w piątek o aresztowaniu ministra rolnictwa Ukrainy, Mykoły Solskiego. Minister jest podejrzany o nielegalne pozyskanie należących do państwa gruntów wartych 7 mln dolarów. Minister opuścił już areszt po uiszczeniu kaucji i "wrócił do pełnienia obowiązków".

Aktualizacja: 26.04.2024 15:41 Publikacja: 26.04.2024 08:27

Mykoła Solski

Mykoła Solski

Foto: PAP/UKRINFORM

Solski zaprzecza oskarżeniom, które dotyczą lat 2017-2021, przed objęciem przez niego stanowiska ministra rolnictwa w marcu 2022 roku.

Minister rolnictwa Ukrainy ma pozostać w areszcie do 24 czerwca

Sąd wyznaczył w sprawie Solskiego kaucję w wysokości 75,7 mln hrywien (ok. 1,9 mln dolarów). Po kilku godzinach od pojawienia się informacji o aresztowaniu podano, że Solski wpłacił kaucję i „wrócił do wykonywania swoich obowiązków”.

Solski w czwartek przekazał premierowi swoją rezygnację, ale formalnie wciąż pozostaje ministrem do czasu, aż decyzję w jego sprawie podejmie parlament. Rada Najwyższa zajmie się wnioskiem ministra o dymisję na jednej z najbliższych sesji.

Minister zadeklarował, że będzie współpracował ze śledczymi.

1,9 mln

Tyle (w dolarach) wynosi kaucja wyznaczona w sprawie Mykoły Solskiego

To pierwszy minister od czasu objęcia urzędu prezydenta przez Wołodymyra Zełenskiego, który jest podejrzany w sprawie korupcyjnej — zauważa Reuters.

Solski decyzją sądu miał pozostawać w areszcie do 24 czerwca. Śledczy podkreślają, że — gdyby zarzuty się potwierdziły — ministrowi grozi 12 lat więzienia.

Prokuratura w piątek postawiła zarzuty kilkunastu innym osobom zamieszanym w sprawę, w której podejrzanym jest Solski. Wśród nich są urzędnicy.

Prokuratura poinformowała też, że na miesiąc zawieszony został wiceprzewodniczący rady obwodu zaporoskiego, który jest zamieszany w korupcję w sprawie, w której w grę wchodzi kwota co najmniej 650 tys. hrywien (16 tys. dolarów).

Jakie zarzuty stawiane są ministrowi rolnictwa Ukrainy?

Ukraińskie Biuro Antykorupcyjne podało, że oskarżenia pod adresem Solskiego dotyczą procederu pozyskiwania wartych 291 mln hrywien (7,35 mln dolarów) gruntów państwowych i próby pozyskania kolejnych gruntów o wartości 190 mln hrywien.

Grunty miały być pozyskiwane od państwowych firm i przekazywane weteranom wojennym pod warunkiem, że wydzierżawią je oni prywatnym firmom.

Solski przekonuje, że nie czerpał korzyści z tego procederu.

Reuters przypomina, że obiecujący walkę z korupcją na Ukrainie Zełenski w ubiegłym miesiącu odwołał ministra obrony, Ołeksija Reznikowa, w związku z nieprawidłowościami w jego resorcie dotyczącymi m.in. zakupu żywności i mundurów dla armii.

Czytaj więcej

Łapówki i zdrada stanu w rosyjskim Ministerstwie Obrony. Zatrzymano zaufanego człowieka Szojgu

Solski zaprzecza oskarżeniom, które dotyczą lat 2017-2021, przed objęciem przez niego stanowiska ministra rolnictwa w marcu 2022 roku.

Minister rolnictwa Ukrainy ma pozostać w areszcie do 24 czerwca

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Największy proces współczesnych Niemiec. Sąd nad spiskowcem Heinrichem XIII
Przestępczość
Szwecja: Dwie strzelaniny w Sztokholmie. Jedna osoba nie żyje
Przestępczość
Próba podpalenia synagogi we Francji. Sprawca zastrzelony przez policję
Przestępczość
USA: Ukrainiec pomagał informatykom Kima udawać Amerykanów. Aresztowali go Polacy
Przestępczość
Zaginął 25 lat temu, sąsiad więził go w piwnicy. Był zaledwie 200 metrów od domu